שתף קטע נבחר

ניתצו ומרחו סיד על מצבה של אחד ממקימי המוסד

אלמונים השחיתו את קברו של אפרים שילה, מותיקי ארגון הביון הישראלי, בהר המנוחות בירושלים. חתנו מאמין: זה מישהו מקבלני עובדי המצבות הפלסטינים. המשטרה חוקרת

מי פגע בקברו של הבכיר הביטחוני לשעבר? אלמונים ניתצו בימים האחרונים את מצבתו של אפרים שילה, ממקימי המוסד, הקבור בהר המנוחות בירושלים. הם ניתצו את לוח המצבה לרסיסים. חתנו, מוטי אשכנזי, שהגיע הבוקר (יום ה') למקום אסף את השברים שהיו מפוזרים, לדבריו, במרחק עשרות מטרים. בעקבות המקרה, הגיש אשכנזי תלונה במשטרה.

 

עוד כתבות בנושא:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

אשכנזי, ממובילי המחאה לאחר מלחמת יום הכיפורים, סיפר ל-ynet כי על השם "מוסד" היה מרוח סיד ונתזי בטון היו על שברי המצבה. "אחד מילדי קיבוץ טירת צבי, שאפרים היה ממקימיו, התקשר אליי אתמול לאחר שעלה לקבר ואמר לי שנדהם לגלות שהמצבה נופצה", הוא שחזר, "עליתי לשם מיד אך היה כבר חשוך ולא יכולתי למצוא את השברים. היום בבוקר הגעתי לשם שוב, ואספתי את השברים שהיו מפוזרים מרחק עשרות מטרים מסביב".

 

"פשע של שנאה", מצבתו המנותצת של אפרים שילה (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
"פשע של שנאה", מצבתו המנותצת של אפרים שילה(צילום: נועם מושקוביץ)

 

לאשכנזי אין ספק לגבי זהות משחיתי המצבה של חמו. "קרוב לוודאי שמישהו מקבלני עובדי המצבות הפלסטינים ידע עברית ועשה מה שעשה. זה פשע של שנאה". הוא הוסיף כי הוא חש צער עמוק במיוחד, לאור העובדה כי עיצב יחד עם בנו את המצבה. "הקשר שלי איתו היה מאוד חזק, מאוד אהבתי אותו ובשבילי הוא היה כמו אבא", סיפר אשכנזי, "המצבה הייתה בצורה מאוד מיוחדת ובולטת בסביבתה, ואי אפשר היה להתעלם ממנה. אנחנו נשחזר זאת".

 

מפולין לכתיבת מתווה הקמת המוסד

אפרים שילה נפטר ב-2007 בגיל 91. שילה, מאנשי הציונות הדתית ואיש המוסד לעלייה ב' (גוף שקדם למוסד), נולד בפולין ומייד עם עלייתו ארצה גויס להגנה.

 

לאחר קום המדינה שאול אביגור, בכיר הפעילות החשאית בהגנה, מינה אותו לכתוב את המתווה להקמת הגוף החשאי שיפעל מחוץ לגבולות הארץ, מה שנקרא מאוחר יותר המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים. הוא עסק בהעלאת יהודי צפון אפריקה במסגרת שליחות מטעם המוסד בפריז,

ובהמשך נשלח למשימות חשאיות בירדן והיה ממקימי מערכת היחסים עם המלך חוסיין.

 

"בכל מקום שהוא הלך הוא השאיר טביעת אצבע חיובית", סיפר אשכנזי, "תמיד היה לי מישהו להתייעץ איתו ולפתח רעיונות משום שהיה מאוד חכם ובעל השכלה תורנית וכללית נרחבת. צניעות ונעימות הליכות הביאו אותו לזכות בהערכה והערצה בחייו. לאן שאני הולך היום אני שומע שירי הלל לגבי פועלו ואישיותו. הלוואי שאני אלך לעולמי ישירו לי כאלה שירי הלל".

 

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "נפתחה חקירה במשטרה ונבדק אם הרקע לאומני או שמדובר בבריונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השברים היו מפוזרים מסביב
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים