שתף קטע נבחר

פרידמן: נתניהו גורר את ישראל וארה"ב לבידוד

במאמר חריף בניו-יורק טיימס, תקף הפובליציסט תומס פרידמן את כשלונו של ראש הממשלה בקידום אסטרטגיית תגובה לקריסת עמודי התווך של הביטחון הישראלי: "מעולם לא הייתי כה מודאג ביחס לעתיד ישראל"

"מעולם לא הייתי מודאג יותר ביחס לעתידה של ישראל", כך פותח הפובליציסט תומס פרידמן את מאמרו על הנעשה במזרח התיכון בעיתון "ניו-יורק טיימס". "התפוררות עמודי תווך של הביטחון הישראלי - השלום עם מצרים, היציבות מול סוריה והידידות עם טורקיה וירדן - בשילוב עם ממשלה שמעולם לא היתה כמוה בכל הנוגע לגמלוניות דיפלומטית וחוסר יכולת אסטרטגית, מעמידים את ישראל מול מצב מאוד מסוכן".

 

קרב בלימה מדיני  - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

תחת הכותרת: "ישראל: נסחפת בים לבדה", תוקף פרידמן את התנהלותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומאשים אותו בכך שהוא נעדר אסטרטגיה מדינית, אינו מגיב לשינויים האזוריים באמצעות תוכנית שלום משלו וגורר את ישראל וארה"ב יחד איתה לבידוד עולמי עמוק יותר.

 

"הממשל האמריקני עייף מההנהגה הישראלית אך שבוי בחוסר היכולת שלה. זה נגרם בגלל שהלובי הפרו-ישראלי מסוגל להכריח את הממשל בזמנים של בחירות להגן על ישראל באו"ם, אפילו שהוא יודע שישראל מקדמת מדיניות שאין לה זיקה לאינטרס אמריקני".

 

מי אמר שלנתניהו אין אסטרטגיה?

"ישראל איננה אחראית לנפילת מובארק, להתקוממות בסוריה, להחלטתה של טורקיה לחתור להנהגה אזורית באמצעות השתלחות צינית או לפילוג התנועה הפלסטינית בין יהודה ושומרון לרצועת עזה. מה שראש הממשלה נתניהו כן אחראי אליו הוא הכישלון בקידום אסטרטגיית תגובה לכל אלה, באופן שיגן על האינטרסים ארוכי הטווח של ישראל".

 

"אוקיי, לנתניהו יש אסטרטגיה", ממשיך פרידמן בציניות, "ביחס לפלסטינים או לטורקיה: לעשות שום דבר שיחייב אותו לפנות נגד בסיס הכוח שלו, לסכן את האידיאולוגיה שלו או לעורר את כעסו של שותפו הקואליציוני הימני-קיצוני, שר החוץ אביגדור ליברמן. השלב הבא באסטרטגיה של נתניהו הוא לקרוא לארה"ב לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית, לדרוש ממנה לסייע לישראל בכל דבר ועניין, אך להבטיח שאובמה לא יבקש כלום בחזרה - כמו הקפאת הבנייה בהתנחלויות - באמצעות רתימת הרפובליקנים בקונגרס לחישוק הנשיא ועידוד מנהיגי היהודים לטעון שאובמה עוין לישראל ומפסיד את הקול היהודי. בבקשה, מי אמר שלנתניהו אין אסטרטגיה".

 

פרידמן טוען עוד כי לנוכח פניית הפלסטינים לאו"ם היתה צריכה ישראל להניח תוכנית שלום משלה או לפעול דיפלומטית לניסוח הצהרה באו"ם המאשררת את זכותם של היהודים והפלסטינים למדינה משלהם וכך להביא להתנעת המשא ומתן המדיני. "נתניהו לא עשה לא זאת ולא זאת. כעת, ארה"ב נאבקת לפתור את המשבר כדי שלא תצטרך להטיל וטו, דבר שעלול להיות הרסני עבורה בעולם ערבי, שהולך לכיוון של שלטון עממי יותר". 

 

פרידמן אף מאשים את נתניהו בביטול עסקה שנרקמה לסיום פרשת המשט הטורקי וטוען כי עשה את הדבר "מתוך גאווה לאומית" וחשש כי ליברמן ישתמש בכל הסדר שיושג בעניין המרמרה - נגדו. "אני מבין את הדילמה הישראלית ואין לי אשליות ביחס לאויביה. אבל ישראל של היום לא נותנת לידידיה - ואובמה הוא אחד מהם - שום דבר כדי להגן עליה. ישראל יכולה להילחם בכולם או לבחור שלא להיכנע ולהגיש הצעה רצינית לשלום שתצמצם את בידודה. לרוע המזל, בישראל כיום אין מנהיג או ממשלה המתאימים לדיפלומטיה שכזו. יש לקוות שהעם הישראלי יכיר בכך לפני שממשלתו תגרור אותו ואת ארה"ב לבידוד עולמי עמוק יותר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לא פועל, לא מגיב
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
רק שלא יתעצבן. ליברמן
צילום: נועם מושקוביץ
תומס פרידמן
מומלצים