שתף קטע נבחר

רמאללה ערוכה: אפילו הפיצה בצבעי פלסטין

דגלים מעל גגות הבניינים, מזכרות לתיירים ופיצה בצבעי הדגל הפלסטיני - ברשות הפלסטינית לא מחכים להצבעה באו"ם כדי להתחיל בחגיגות. לצד האופטימיות, קיים גם החשש: "אם נפסיד, עוד תתגעגעו לימי אבו מאזן"

כבר בכניסה לרמאללה ניתן להבחין בשינוי האווירה. "החלום שלנו הופך למציאות - שתהיה לנו מדינה", נכתב על השלטים שנתלו מעל ציר התנועה הראשי בעיר. מול אחוזת הקבר של יאסר ערפאת הכשירו הפלסטינים רחבה מיוחדת לקראת החגיגות הצפויות. היא הוקמה במהירות שיא ואתמול בשעות הערב ביצעו טרקטורים עבודות אחרונות כדי שניתן יהיה לחנוך אותה הבוקר.

 

גם ילדים מניפים דגלונים. ההתרגשת בשיאה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גם ילדים מניפים דגלונים. ההתרגשת בשיאה(צילום: רויטרס)

  

ימים מתוחים לקראת ההצבעה באו"ם:

 

"אנחנו נמצאים בישורת האחרונה ועובדים במרץ", מספר מוחמד עז א-דין ממשרד התשתיות הפלסטיני, שאחראי על ההכנות. "הכל כבר מוכן, ומה שנשאר לנו זה להניף את הדגלים ומחר יתחילו החגיגות".

 

הבמה מוקמת במוקעטה. "רק להניף את הדגלים" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
הבמה מוקמת במוקעטה. "רק להניף את הדגלים"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

סביב הכיכר הוצבו 126 תרנים ממתכת, שעליהם יונפו דגלי המדינות שהכירו במדינה הפלסטינית. עד לתחילת השבוע התנוססו הדגלים על קורות עץ, אך לקראת שעת השין, ביקשו הפלסטינים להראות לעולם שהם מכבדים את המדינות שהכירו בהם, והחליפו את העץ העקום במתכת מבריקה.

 

הקרב על ההכרה: עברו עם הסמן וגלו את כל האפשרויות והמשמעויות
הקרב על ההכרה: עברו עם הסמן וגלו את כל האפשרויות והמשמעויות

  

"יש אצלנו התרגשות גדולה", מגלה עז א-דין, "בדיוק כמו שאתם הישראלים רציתם מדינה עצמאית, כך גם אנחנו רוצים". חכמאת כנעאן, אחד העובדים בשטח, מתקרב ושואל אם המתנחלים מתכננים לצאת בתהלוכות מחר. "חבל שהם לא רוצים שלום", הוא אומר, "אבל מצד שני, חבל גם שבחמאס אצלנו לא רוצים שלום. חלאס, נמאס לנו כבר מהבעיות".

 

יותר טיימס סקוור מכיכר תחריר

במרחק פחות מקילומטר, מתנהלות הכנות נוספות בכיכר השעון ובכיכר מנארה ברמאללה, משם ייצאו מחר תהלוכות לכיוון רחבת החגיגות המרכזית. הרשות הפלסטינית הניפה בכל הרחובות הראשיים אלפי דגלונים, ודגלי פלסטין ענקיים כבר משתלשלים מגגות הבניינים הגבוהים שמקיפים את הכיכרות.

 

הכיסא הענק בכיכר מנארה. כמו זה שהוצג בפני מזכ"ל האו"ם (צילום: AP) (צילום: AP)
הכיסא הענק בכיכר מנארה. כמו זה שהוצג בפני מזכ"ל האו"ם(צילום: AP)

 

במנארה הסירו הבוקר את הלוט מעל כסא גדול מימדים שצבוע בתכלת, שמסמלת את צבעו של דגל האו"ם, ועליו רשום "פלסטין" באנגלית. מדובר בעותק של הכסא שנבנה בשכם והוצג כבר בפני מזכ"ל האו"ם, באן קי מון. מעל הכסא, מחוץ למבנה השייך לבנק פלסטין, הוצב לוח אלקטרוני שעליו עדכונים מהבורסה בשכם. כיכר מנארה מנסה להפוך דומה יותר לטיימס סקוור בניו יורק מאשר לכיכר תחריר בקהיר.

 

פיצה בצבעי דגל פלסטין. "מדינה בעזה, בגדה ובירושלים" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
פיצה בצבעי דגל פלסטין. "מדינה בעזה, בגדה ובירושלים"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

"אני לא מבין על מה ההתרגשות הגדולה", אומר לי כרים, שעבר לרמאללה מחברון. הוא לא מתכוון להשתתף מחר בתהלוכות. "כל מה שאנשים רוצים זה להביא אוכל בסוף היום. זה מה שבאמת מעניין אותם, לא האו"ם". כרים אדיש יחסית לסערת הרגשות סביבו, אך גם הוא מבהיר שהפלסטינים ישמחו סוף-סוף לקצת שקט ושלום.

 

בדרך להיות החברה ה-194 באו"ם? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בדרך להיות החברה ה-194 באו"ם?(צילום: רויטרס)

 

"אכזבה תוביל לתסכול ומשם לאלימות"

כיכר מנארה עמוסה באנשים, כלי רכב, שוטרים וסקרנים שבאים להצטלם עם האטרקציות החדשות. נאסר, בעל אחת הפיצריות במקום, הגדיל לעשות והכין פיצה בצבעי הדגל הפלסטיני. כל אדם שקונה אצלו, מקבל צמיד שעליו מוטבעים שלושה דגלי פלסטין. לשאלה מדוע שלושה, הוא עונה: "יש לנו שלוש מדינות - בעזה, בגדה ובירושלים. לכם יש רק אחת".

 

חוששים ליום שאחרי. "ואם באוקטובר לא יקרה כלום?" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חוששים ליום שאחרי. "ואם באוקטובר לא יקרה כלום?"(צילום: AFP)

 

למרות החיוכים ואווירת יום העצמאות בפיצרייה, נאסר מאמין כי המהלך הפלסטיני באו"ם טומן בחובו גם סכנה. "הממשלה בישראל לא השאירה לאבו מאזן ברירה אלא לפנות לאו"ם, אבל אם הוא יחזור מניו יורק בלי החלטה על הכרה, אפילו חלקית - זה יחזק את חמאס בגדה. אנחנו נפסיד כי אנחנו רוצים מדינה חילונית, וגם אתם תפסידו ותתגעגעו לימי אבו מאזן".

 

אחד הלקוחות מתערב בשיחה. לדבריו, האיש הפשוט ברחוב בכלל לא מבין מה המשמעות של הפנייה לאו"ם. "אנשים חושבים שכשאבו מאזן יחזור - תוקם מיד המדינה הפלסטינית. אתה מתאר לעצמך מה יכול לקרות כשהם יגלו כי גם באוקטובר לא יקרה כלום?", הוא תוהה, "האכזבה הזאת יכולה להוביל לתסכול, ומשם הדרך לאלימות קצרה מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"גם אנחנו רוצים מדינה עצמאית"
צילום: נועם מושקוביץ
המונים יצעדו מחר בעיר
צילום: AFP
מומלצים