שתף קטע נבחר

מצרים באו"ם: ישראל עבריינית, תנו יד לפלסטין

לראשונה מאז המהפכות שהדהימו את העולם, נאמו נציגי ממשלות המעבר במצרים ובלוב בפני הקהילה הבינלאומית. "העולם עזר לנו להחזיר את הצדק", אמר נציג טריפולי. שר החוץ המצרי תקף את ישראל: "רוצה להמשיך במו"מ עד אין קץ"

"אני עומד כאן נרגש, נציגה של מצרים החדשה, בלבוש חדש ובעידן חדש. מצרים שבחרה בעידן חדש". כך פתח הערב שר החוץ של מצרים, מוחמד כמאל עלי עמר, את נאומו בעצרת האו"ם, לראשונה מאז המהפכה ששמה קץ לשלטונו של הנשיא חוסני מובארק. אולם חלק ניכר מנאומו הוקדש לתמיכת ארצו בהכרה במדינה פלסטינית ולמתקפה על ישראל. לעומתו, נציג לוב עסק בהרחבה בבניית המחודשת של ארצו לאחר הפלת מועמר קדאפי, ופנה לעזרת העולם בפיתוחה. ynet העביר את נאומיהם בשידור חי.

 

כמאל עלי עמר. "ישראל לא מתחשבת בעולם"  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כמאל עלי עמר. "ישראל לא מתחשבת בעולם" (צילום: רויטרס)

 

שר החוץ המצרי קרא למדינות החברות באו"ם להכיר במדינה פלסטינית "כדי להגיע לשלום צודק על בסיס שתי המדינות". "הקוורטט נכשל אתמול שוב", אמר כמאל עלי עמר בהתייחסו למתווה הרביעייה הבינלאומית לחזרה למשא ומתן. הוא תקף את ישראל שלדבריו "לא מתחשבת בעולם, ממשיכה בבניית התנחלויות ובמצור על עזה, המנוגד לחוק הבינלאומי, ומשתמשת באלימות נגד אזרחים. היא מפרה את החוק והלגיטימציה הבינלאומיים".

 

דרמה מדינית בעצרת האו"ם - כותרות נוספות ב-ynet:

 

"העם הפלסטיני עודנו משולל זכויותיו הצודקות ובהן עצמאות, חירות, מדינה עצמאית ובירתה ירושלים הקדושה על בסיס גבולות 1967. הצד האחר (ישראל) מעוניין במו"מ ללא קץ", תקף השר. לדבריו, "מצרים תמשיך לפעול לסיום הכיבוש הישראלי ולהגעה להסכם קבע בכל הסוגיות".

 

לוב: חפש את הנשים

"העולם עזר לנו להחזיר את הצדק, בשם העם הלובי", אמר ראש ממשלת מועצת המעבר הלובית, מחמוד ג'יבריל, והודה למדינות העולם שסייעו להפלת משטר קדאפי. "אני יכול לומר היום כי הושג ניצחון, ועכשיו יש לנו משימה חדשה", אמר ג'יבריל ומנה את האתגרים הניצבים בפני ארצו. הוא קרא לעולם להמשיך ולסייע בפיתוחה של לוב, ולהפשיר את נכסיה בחו"ל.

 

ראש ממשלת לוב. "אירופה תזדקק לאפריקה, אנחנו הגשר" (צילום: AP) (צילום: AP)
ראש ממשלת לוב. "אירופה תזדקק לאפריקה, אנחנו הגשר"(צילום: AP)

 

"לוב יכולה להיות דוגמה לפיתוח במקום שער להגירה מדרום לצפון", הצהיר ג'יבריל, בהתייחסו לאלפי המהגרים שעזבו את חופי לוב בדרכם לאירופה, בעיקר לאיטליה. הוא הדגיש את חשיבותה האסטרטגית של לוב. לדבריו, "אירופה תסבול מהזדקנות וצמצום האוכלוסיה, בעוד באפריקה הריבוי הטבעי ימשיך. לוב יכולה להיות החולייה המקשרת בין השתיים".

 

"הלוב שאנחנו רוצים היא מדינת חוק", הכריז ג'יבריל והוסיף: "לוב חייבת להיות מדינת דמוקרטיה שתעניק הזדמנויות מלאות לבניה ובנותיה". הוא שב והדגיש מספר פעמים את חשיבות תפקידן של הנשים בלוב החדשה.  

 

רק לפני שנתיים כיהנה לוב כנשיאת העצרת, ובטקס הפתיחה עלה קדאפי לנאום. לכל ראש מדינה ניתנו עשר דקות לדבר, אך קדאפי השתלט על הבימה ונשא נאום הזוי שנמשך שעה ו-45 דקות, בעוד נשיא העצרת, בן ארצו עלי טראקי, לא העז לרמוז לו שעליו לסיים.

 

מצרים ניצחה את לוב בזירה הגרעינית

בין שתי המדינות האפריקניות הערביות נרשמה "התקוטטות" דיפלומטית קטנה בשבוע שעבר, כאשר מצרים הביסה את לוב במירוץ למושב במועצת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. שתי המדינות חשקו במקום האפריקני השני, לצדה של טנזניה, במועצה המונה 35 חברות. המשלחת האפריקנית לא הצליחה להגיע להסכמה בנוגע למדינה שתייצג את היבשת בשנתיים הבאות. המחלוקת הוכרעה בהצבעה כללית של 151 המדינות החברות בסבא"א, ומצרים זכתה לרוב מוחץ של 87 מדינות.

 

גל ההתקוממויות העממיות בעולם הערבי כיכב בנאומים רבים בעצרת האו"ם ה-66, וזכה לאזכור נרגש גם בנאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בשבוע שעבר.

אובמה כינה את האירועים "תקופה של טרנספורמציה יוצאת מגדר הרגיל" והדגיש במיוחד את מבצע נאט"ו בלוב, שסייע למורדים להפיל את קדאפי. "כך אמורה לתפקד הקהילה הבינלאומית", הצהיר אובמה.

 

לדבריו, ההתקוממויות הערביות, כמו גם סיום סכסוך הבחירות בחוף השנהב, הם סימן לעולם משתנה. "הייתה זו שנה מדהימה", אמר אובמה, "דבר מה מתרחש בעולמנו. לתשומת לב הדיקטטורים". הוא אמר כי על הקהילה הבינלאומית "להגיב לקריאה לשינוי" במקומות אחרים באזור, כמו סוריה ואיראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ המצרי. "הקוורטט נכשל שוב"
צילום: AFP
ג'יבריל באו"ם. "הושג ניצחון, ועכשיו יש לנו משימה חדשה"
צילום: AP
עצרת האו"ם
צילום: ישראל עצמון
מובארק וקדאפי בלוב. כבר לא
צילום: AFP
מומלצים