שתף קטע נבחר

הרבצ"ר על שירת נשים: עמדתי לימין החיילים

לאחר שלושה שבועות של שתיקה - התבטאות ראשונה של הרב הצבאי הראשי בסוגיית שירת הנשים בצבא: "נלחמנו עד זוב דם להתהלך יחדיו, וזה מחייב אחריות של המפקדים והחיילים". הרב פרץ הבהיר כי הוא שוקד על כתיבת פסק הלכה בנושא

לראשונה - התבטאות של הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, בנושא שירת נשים בצה"ל, לאחר שתיקה ארוכה בנושא. הרב פרץ אמר כי הוא מאמין שצבא והלכה צריכים ללכת יחדיו, והצהיר כי הוא שוקד על הפסיקה בעניין זמן רב, אך מעדיף שלא לשלוף מן המותן הצהרה פופוליסטית, כהגדרתו, אלא לבדוק את הדברים לעומקם. על תוצאות המקרה האחרון מבה"ד 1 רמז הרב כי דאג לצוערים: "עמדתי לימין החיילים, לא במקרה לא כולם עפו".

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

  

הדברים נאמרו במסגרת יום עיון שערכה מכללת "שערי משפט" היום (א'), לקראת ראש השנה. הרבצ"ר דיבר רבות על חשיבות ההליכה המשותפת: "האם אומרים שהולכים לצבא ומוותרים על ההלכה, או שמצייתים להלכה וייקוב הדין את ההר, והמשמעות היא שדתיים לא יכולים להיות קצינים בצבא. הנושא מורכב ודורש מאתנו להיות זהירים".

 

אחריות מצד המפקדים והחיילים

הרב פרץ הגיע למכללת "שערי משפט" לצד שורה ארוכה של רבנים בכירים, שדיברו על נושא התשובה, ברוח הימים הנוראים. לקראת סוף האירוע התפרצה אחת השומעות בקהל, ועימתה אותו עם סוגיית שירת הנשים בצבא.

 

"אני לא אומר שעלינו להיות פשרניים בהלכה", אמר הרב פרץ. והצהיר כי יעשה מאמץ עליון שגם הצבא, גם ההלכה וגם השותפוּת לא יינזקו. מי שחיפש ביקורת זהירה על התנהלות הצדדים עד כה בפרשה, יכול היה למצוא אותה בדברים "נלחמנו עד זוב דם להתהלך יחדיו, וזה מחייב אחריות של המפקדים והחיילים". עוד הוסיף, כי על המחנאות חרבה ירושלים.

 

הסערה סביב שירת נשים בצה"ל עלתה לכותרות לפני כשלושה שבועות, לאחר שתשעה צוערים דתיים שהשתתפו בערב מורשת קרב על מבצע "עופרת יצוקה", יצאו מהאולם כשזמרת מלהקה צבאית החלה לשיר. בעקבות כך, ארבעה מבין תשעת הצוערים הודחו מקורס קצינים, ואחד הצוערים המודחים פנה לבג"ץ בדרישה לקבוע כי ההדחה אינה חוקית.

 

בחוות דעת הלכתית שפורסמה כאן לראשונה, קבעה הרבנות הצבאית כי "ראוי ליצור טקס המכבד את השקפותיהם של כלל הנוכחים, ולשם כך להביא זמר ולא זמרת", אך הרב הצבאי הראשי – הסמכות ההלכתית העליונה בצבא – הקפיד לשמור על שתיקה בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב פרץ והרב רונצקי
צילום: גיא אסיאג
מומלצים