שתף קטע נבחר

מסתמן: רבני ההסדר מגבים את הצוערים שהודחו

בישיבה מיוחדת שתיערך לאחר יום כיפור, צפויים עשרות רבני ישיבות הסדר לפרסם פסק הלכה משותף, לפיו רק בטקס צבאי רשמי יש להישאר בעת שירת נשים. במקרים אחרים, כמו לימוד מורשת קרב - על חייל דתי לצאת מן האולם

עשרות רבני ישיבות ההסדר צפויים לפרסם פסק הלכה בדבר שירת נשים בצה"ל, ולפיו על חיילים להישאר בטקס צבאי - גם אם מופיעה בו זמרת, אך חובה עליהם לעזוב כל אירוע אחר בצבא שבו מתקיימת הופעה כזו. בכך הם מגבים הלכה למעשה את הצוערים שהודחו מבה"ד 1, לאחר שיצאו בעת שירת נשים. ל-ynet נודע כי ראשי הישיבות צפויים להתכנס לישיבה מיוחדת לאחר יום כיפור, שבה צפוי רוב לתומכים בפסיקה המוצעת לחיילי ההסדר.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

 

דיון מוקדם בנושא, המעסיק בתקופה האחרונה את שלטונות צה"ל ואת הרבנים, התקיים כבר לפני כשלושה חודשים באסיפה של ראשי הישיבות בישיבת ההסדר באשדוד – הרבה לפני התקרית האחרונה בבה"ד 1. הדעה הרווחת בקרב הרבנים הייתה אז כי מבחינה הלכתית מותר לשמוע שירת אישה בטקס צבאי בלבד, ולא באירועים אחרים (כמו של תרבות או מורשת קרב), אך לא התקיימה הצבעה בנושא.

 

בעקבות הדחתם בשבוע שעבר של ארבעה צוערים דתיים מקורס קצינים על שעזבו אירוע של יחידתם בגלל שירת נשים, קבע איגוד ישיבות ההסדר אסיפה נוספת ב-9 באוקטובר, למחרת יום כיפור, בישיבת רמת גן, שבה יכריעו הרבנים בסוגיה.

 

את הצעת ההחלטה הנוכחית מוביל ראש ישיבת עתניאל הרב רא"ם הכהן, שכמה מהמודחים הם תלמידיו, והיא זוכה לתמיכת רוב הרבנים, בהם הרב חיים דרוקמן, מראשי האיגוד.

 

מתי כן, מתי לא

גם הרבנים שלמה אבינר ויובל שרלו, שבשבוע שעבר התירו לחיילים להישאר בעת הופעת זמרות, תומכים באבחנה זו שבין טקסים צבאיים רשמיים לאירועים אחרים בצבא.

 

הרב אבינר פנה בסוף השבוע לרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ בעניין, והבהיר כי ההיתר ההלכתי שנתן מתייחס רק לטקס רשמי.

 

הרב שרלו הדגיש גם הוא כי על חיילים לעזוב אירועי תרבות או מורשת קרב שבהם יש שירת נשים. בשיחה עם ynet טען כי הדיון ההלכתי חשוב, אך בעקבות התקרית בבה"ד 1 העיסוק בנושא צריך להתמקד במחדלים של מפקדי קורס הקצינים בניהול המשבר, ולא בשאלה מה היה על החיילים לעשות.

 

לדבריו, מפקדי בית הספר - מהמג"ד ומעלה – טעו טעות חמורה בתגובתם לפרשה ובטיפולם

בה, ובכך חיזקו למעשה את אלה המייחסים לראשי הצבא עוינות לדת וחתירה מתמדת לעימות מולה.

 

הרב שרלו הוסיף כי במצב שנוצר אין מנוס מהקמת ועדת רבנים שתתנהל מול צה"ל בנושאים הלכתיים הרלוונטים לחייל הדתי, אף שמדובר במהלך בעייתי מבחינה דמוקרטית. לדבריו, גוף זה - שיהיה מייעץ וללא סמכות אחרת - צריך לייצג את כל קשת הדעות ההלכתיות בנושאים שעל הפרק, ויחד עם הרבנות הצבאית לשאת ולתת בהן מול מפקדי הצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הרב הכהן. הצעה שצפויה להתקבל
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גיל יוחנן
הרב אבינר. שותף לעמדה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים