שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: קפה מפחית דיכאון באופן משמעותי בנשים

  מחקר אמריקני שכלל עשרות אלפי נשים מגלה כי צריכה של שתי כוסות קפה או יותר ביום מפחיתה את הסיכון ללקות בדיכאון בשיעור של עד 20%. עם זאת, שתייה מוגזמת של קפה גורמת לחרדה ולהפרעות שינה, שעלולות להוביל בחזרה לדיכאון

  עוד הוכחה ליתרונות הבריאותיים שבקפה: מחקר אמריקני מגלה כי נשים שצרכו שתי כוסות קפה או יותר ביום נמצאו בסיכון מופחת ללקות בדיכאון. על המחקר החדש מדווח כתב העת Archives of Internal Medicine שיצא לאור השבוע.

   

  קפה טוב לבריאות?

   

  המחקר כלל מעל 50 אלף אחיות בארצות הברית ונערך על ידי חוקרי בית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד. החוקרים עקבו אחר הנשים במשך עשור, מ-1996 עד 2006, באמצעות שאלונים שעליהן השיבו הנבדקות, בין היתר בנוגע לצריכת הקפה היומית.

   

  שותות 4 כוסות ויותר

  מהמחקר עולה כי מכלל הנשים שנבדקו, רק 2,600 לקו בדיכאון. מרבית הנשאלות אמרו כי הן ממעטות לצרוך קפה או שאינן שותות קפה כלל. בהשוואה לנשים ששתו כוס קפה או פחות בשבוע, נמצא כי נשים ששתו שתיים עד שלוש כוסות קפה ביום היו בסיכון נמוך ב-15% ללקות בדיכאון. אלה ששתו ארבע כוסות או יותר היו בסיכון נמוך ב-20% ללקות בדיכאון.

   

  עוד נמצא מהמחקר כי נשים ששתו קפה באופן תדיר היו גם בשכיחות גבוהה מעשנות או נשים השותות אלכוהול. נשים אלה נטו פחות לבקר בכנסייה או לעסוק בפעילות התנדבותית. נשים ששתו יותר קפה סבלו בשכיחות גבוהה מעודף משקל, יתר לחץ דם או סוכרת. תחלואה כזו כשלעצמה עלולה בעצמה לעורר דיכאון, אולם גם לאחר שהוסרו ממצאים אלה בעיבוד הסטטיסטי נותרה שכיחות הדיכאון נמוכה יותר אצל צרכניות הקפה.

   

  לדברי החוקרים נדרשים מחקרים נוספים שיאשרו את הקשר בין צריכת קפה לשכיחות נמוכה של דיכאון. עם זאת, הממצאים תואמים למחקרים קודמים שכבר מצאו כי קיימת שכיחות נמוכה יותר של מקרי אובדנות בקרב צרכני קפה.

   

  עדיין לא ברור איזה מרכיב בקפה מגן מפני דיכאון, אולם החוקרים מאמינים כי הקפאין הוא שככל הנראה משפיע על הפעילות הכימית במוח, שכן נשים שצרכו קפה נטול קפאין לא זכו להגנה מפני דיכאון. אחת ההשערות היא שהקפאין חוסם קולטנים שונים כמו אדנוזין ובכך משפר את מצב הרוח.

   

  החוקרים אמרו כי מהמחקר לא ניתן עדיין לצאת בהמלצות גורפות באשר לכמות הקפה המומלצת ביום. בתוך כך, צריכה מוגברת של קפאין עלולה לגרום לחרדות, דפיקות לב, עליית לחץ דם והפרעות בשינה, תסמינים שעלולים בעצמם לעורר הפרעות נפשיות כמו דיכאון.

   

  ממצאים תואמים למחקרים קודמים

  המחקר הנוכחי מצטרף לשורה ארוכה של מחקרים שמצאו יתרונות בריאותיים בצריכת קפה. כך למשל, מחקר משנת 2005 מצא כי שיעור סרטן הכבד נמוך יותר בקרב צרכני קפה, ככל הנראה משום שהקפה מכיל כמות רבה של נוגדי חמצון המעכבים היווצרות גידולים סרטניים.

   

  מחקר אחר שפורסם בשנת 2009, שבו נבדקו 18 מחקרים קודמים שכללו קרוב לחצי מיליון איש, מצא כי שתיית שלוש או ארבע כוסות קפה או תה ביממה מביא לסיכון מופחת של 20% או יותר ללקות בסוכרת מבוגרים.

   

  מחקר הולנדי רחב היקף שפורסם אשתקד ושנמשך 13 שנים וכלל יותר מ-30 אלף איש, מצא כי שתיית שלוש-שש כוסות תה ביום הפחיתה את הסיכון להתקף לב ב-45%, ושתיית שתיים עד ארבע כוסות קפה ביום הפחיתה את הסיכון ב-20%.

   

  מחקרים קודמים כבר מצאו כי קפה או תה מפחיתים את הסיכון למחלות לב. באחד המחקרים שפורסם ב-2008, נמצא כי נשים ששתו ארבע עד שש כוסות קפה ליום היו בסיכון מופחת של 34% למות ממחלת לב. אצל גברים ששתו מעל חמש כוסות נמצא סיכון מופחת של 44%.

   

  במחקר רחב היקף נוסף שפורסם בשנת 2006 ונמשך 20 שנה בהשתתפות עשרות אלפי גברים ונשים, נמצא כי קפה אינו מגביר את הסיכון למחלות לב עבור רוב האנשים. מחקר נוסף מאותה שנה שכלל מעל 40 אלף נבדקים ונמשך 11 שנה מצא כי שתיית חמש כוסות תה ירוק ליום מפחיתה את הסיכון למות ממחלות לב בשיעור של עד 26%. 

   


  תכולת קפאין במשקאות שונים

  תכולת קפאין במשקאות שונים
  סוג הקפה כמות קפאין (במ"ג)
  כוס קפה נמס 100
  כוס קפה פילטר 140
  כוס תה 75
  פחית קולה 40
  50 גרם שוקולד חלב 25

  *כמות קפאין מותרת בהריון - 200 מ"ג ביום
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נשים ששתו קפה באופן תדיר היו גם בשכיחות גבוהה מעשנות או נשים השותות אלכוהול
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים