שתף קטע נבחר

לינדנשטראוס: "לא מאוחר לעצור הבנייה בכנרת"

מבקר המדינה התייצב לצידם של הפעילים הסביבתיים שמתנגדים להקמת מלון סוויטות בחוף אשלים הבתולי: במהלך סיור שקיים בחוף, הכריז כי למרות שהבנייה כבר החלה, "אפשר עוד לסובב את הגלגל אחורה"

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, נעמד לצידם של המתנגדים להקמת בית מלון בחוף אשלים שבכנרת: במהלך סיור שקיים היום (א') בחוף, הכריז המבקר, כי "עדיין לא מאוחר לעצור את בניית מלון הסוויטות אורכידאה כנרת". 

 

המאבק נגד בנייה בחוף אשלים:

 

המבקר סייר במקום ביחד עם אנשי משרדו וראשי המועצות באזור. לדבריו, הוא החליט לצאת בעצמו לשטח לאחר 400 פניות שהגיעו אליו בעניין. כעת, בעקבות הסיור, הצהיר כי "למרות שהבנייה החלה, אפשר עוד לסובב את הגלגל אחורה", אך סירב להתחייב ללוח זמנים.

 

צילום: אביהו שפירא

 

400 סוויטות על 100 דונם

בחוף אשלים עתיד להיבנות בית המלון אורכידאה כנרת של קבוצת ג'ורדאש ישראל. הקבוצה זכתה במכרז להקמת המלון לפני כחמש שנים, ובפברואר החלו העבודות במקום. תוכניות הבנייה לחוף גובשו כבר לפני 15 שנים וקיבלו את האישורים הנדרשים מכל מוסדות התכנון.

 

האישורים הולידו מאבק סביבתי סוער. מצד אחד עומדים מנהל מקרקעי ישראל, המועצה האזורית גולן והיזמים שכבר החלו בעבודות להקמת מלון. מנגד ניצבים תושבי רמת הגולן, פעילי איכות סביבה, גולשי רוח ואזרחים מכל רחבי הארץ, שמתנגדים להקמת המלון על מה שנשאר מהחופי הכנרת הטבעיים.   

 

קבוצת ג'ורדאש ישראל זכתה במכרז להקמת המלון לפני כ-5 שנים, ובפברואר החלו עבודות התשתית במקום. תוכניות הבנייה לחוף גובשו כבר לפני חמש-עשרה שנים וקיבלו את האישורים הנדרשים מכל מוסדות התכנון. השטח עליו מתוכננת ההקמה המלון הד-קומתי בעל 400 הסוויטות, משתרע על כ-100 דונמים. בנוסף בנוסף מתוכננת שם טיילת ומגרשי ספורט.

 

"המדינה פועלת בכיוונים מנוגדים"

חוף אשלים נחשב אחד מחופיה הטבעיים האחרונים של הכנרת ולאתר גלישת רוח פופולרי. ביום שישי האחרון הפגינו כ-300 אנשים כחלק ממאבק בו פתחו עוד בשנת 2006, אז הם נאלצו להפסיק עקב פרוץ מלחמת לבנון השנייה.

 

נאבקים על החופים- לא רק בכנרת:

 

להפגנה קדם סיור מודרך בחוף, בהנחיית ד"ר תמר זהרי, מנהלת המעבדה לחקר הכנרת. זהרי נמנית על 133 אנשי אקדמיה שחתמו כבר לפני חמש שנים על מכתב שבו הביעו "התנגדות נחרצת למימוש תוכניות לבניית כפר נופש במרחק 50 מטר מקו החוף". 

 

רן קמינסקי, פעיל מרכזי במאבק נגד הבנייה בחוף, אמר ל-ynet, כי: "בביקורו בחוף הבין המבקר כי המדינה פועלת בשני כיוונים מנוגדים. מצד אחד שומרת על הכנרת באמצעות הקמת "איגוד ערים כנרת" ואכיפת החוק להגנת הסביבה החופית, ומנגד פועלת לשיווק ואישור תכניות בניה בחוף הכינרת".

 

אתה סבור שהתרשמותו תביא לפעולה לביטול התכנית?

 

"התרשמנו שתינקט פעולה מצד משרד המבקר".

 

איך עוצרים תכנית שיצאה לדרך?

 

"לינדנשטראוס סיפר שכבר פעל בעבר במקומות שנחשבו חסרי סיכוי, ואחרי ביקורתו הרשויות פעלו לפיו המלצתו". 

 

הוא אמר שיכניס את הנושא לדו"ח הבא?

 

הוא סירב לנקוב בלוח זמנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקר המדינה בסיור בחוף
צילום: אביהו שפירא
מומלצים