שתף קטע נבחר

באנו חושך לגרש

הציבור לא יפריע לשר אלי ישי להוכיח לרב עובדיה מי שולט בשאלטר ולהעביר אותנו לשעון חורף לפני כל העולם. עם ישראל התעורר בקיץ האחרון. עכשיו הגיע הזמן למהפכה אזרחית

מדינת ישראל הוכיחה שוב שהיא מדינה חשוכה. מדינה בה שרים מעדיפים פוליטיקה סקטוריאלית צרה על פני טובת הציבור כולו. השר אלי ישי הוכיח שוב, כי הוא לא רק שולט באורחות חיינו ובהגדרת זהותנו, אלא גם בכמות שעות האור מהן אנחנו נהנים. שר הפנים הוכיח לכולנו שהכלבים יכולים לנבוח, השיירה שלו תמשיך לעבור ואף אחד לא יעצור אותה.

 

נכון, היו לו כמה מהמורות בדרך: מאות אלפים חתמו על עצומה הקוראת באופן ברור להארכת שעון, אלפים אחרים שלחו מיילים לחברי הכנסת בדרישה באותה הרוח, אבל הציבור לא יפריע לו להוכיח לרב עובדיה יוסף מי בעל הבית האמיתי במדינה, ומי שולט בשאלטר.

 

אלי ישי הוכיח לרב מי שולט על השאלטר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אלי ישי הוכיח לרב מי שולט על השאלטר(צילום: גיל יוחנן)

 

עוד בערוץ הדעות:

 

מגוחך ככל שזה נשמע, מדינת ישראל שטופת השמש היא מהמדינות המובילות את הרשימה המפוקפקת של המדינות בעלות שעון הקיץ הקצר בעולם. חודש שלם לפני רוב מדינות המפותחות אנחנו יושבים בעלטה, צורכים יותר חשמל, מבזבזים אנרגיה, שורפים מיליוני שקלים, מבלים פחות זמן איכות עם ילדינו ונוהגים בחשכה.

 

רק לפני חודשים בודדים הודיע אלי ישי בפומפוזיות על הקמת ועדה, שתוביל מהפכה בשעון הקיץ, שמעכשיו יהיה ארוך יותר, אך לא אמרו באותה נשימה כי בפועל שעון הקיץ יוארך בימים בודדים בלבד ובשנים מסויימות אף יסתיים מוקדם יותר אפילו ביחס למצב הקודם (כך גם בשנה הנוכחית). כשקוראים את מסקנות הוועדה ושומעים את דובריה, נראה לפעמים כי חלק מחבריה הבינו היטב שייעודם הוא לשרת את השר ולא לשרת את הציבור.

 

פשרות בחיים לטובת קומבינה פוליטית

לבעייתיות הוועדה וחבריה נחשפתי כאשר ישבתי באותו אולפן טלוויזיה עם ד"ר גבי אביטל, לשעבר המדען הראשי של משרד החינוך והדובר הקולני ביותר של הוועדה. ד"ר אביטל הסביר למראיין כי הוא מתנגד באופן נחרץ לקיומו של שעון קיץ באופן כללי וכי אין אפשרות להוכיח כי שעון הקיץ מיטיב עם הציבור.

 

לשאלה המתבקשת האם לא ברור שיותר שעות אור משמעותן פחות שעות של נהיגה בחושך ופחות שעות בילוי עם בני משפחה, הוא השיב כי בישראל יש צורך להתחשב בצרכים של ציבורים שונים, בהם הציבור הדתי. מעניין מה היה עונה לשאלה: אם הציבור הדתי נפגע משעון הקיץ, מדוע רבנים רבים ובראשם רבני צֹהר דווקא מצדדים בהארכת שעון הקיץ?

 

לצערי, המציאות הזו אינה מפתיעה את הישראלים, הרגילים בפשרות באיכות החיים שלהם לטובת קומבינות פוליטיות, שלא ברור את מי בדיוק הן משרתות. היום, כשעדיין מהדהדות הקריאות לצדק חברתי, מקצרים לנו את שעון הקיץ, מייקרים לנו את הדלק, ועיריית תל-אביב פועלת לפנות מחוסרי דיור מהרחובות הסטריליים של רוטשילד חזרה לכוכים האפלים של דרום העיר.

 

עם ישראל התעורר בקיץ הזה. הוא דרש את כוחו חזרה, הוא קרא לשינוי בסדרי העדיפויות הלאומי וייצוג הולם בכנסת ישראל. המעבר לשעון חורף באמצע תקופת הקיץ מוכיח כי המסר לא חדר את חומות קריית הממשלה וכי נציגינו בירושלים מצאו לעצמם שיטה: נקים "ועדה מקצועית" שתציע שינויים קוסמטיים ובינתיים הישראלים יתעייפו. ביוני השנה זה עוד עבד להם. אני מקווה שעכשיו המצב שונה: בואו נזכיר לממשלה כי שעון חורף באמצע הקיץ זה לא חברתי, לא סביבתי ומאוד בזבזני. עכשיו, יותר מתמיד, הגיע הזמן למהפכה נוספת, המהפכה שבה נחזיר את מדינת ישראל לעצמנו: הגיע זמן המהפכה האזרחית.

 

הכותב הוא מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, הפועלת לקידום הפרדת הדת מן המדינה, חופש ופלורליזם.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזמן למהפכה אזרחית. מיקי גיצין
מומלצים