שתף קטע נבחר

חב' החשמל ביקשה לייקר התעריף; הרשות סירבה

חברת החשמל התלוננה בדיווח לרשות ני"ע על העלייה בהוצאותיה ומצבה הפיננסי הקשה: "החברה עברה אירועים שעשויה להיות להם השפעה מצטברת שלילית על תזרים המזומנים בסך של כחצי מיליארד שקל". רשות החשמל הגיבה: תעריפי החשמל כבר עלו, נבחן את הטענות

חברת החשמל מצפה מהרשות לשירותים ציבוריים - חשמל, האחראית על תעריפי החשמל, להעלות את התעריפים לצרכן, אבל הרשות מסרבת - בינתיים. כך עולה מדיווח שחברת החשמל שלחה אתמול (ד') לבורסה לניירות ערך ומהודעה שהרשות פרסמה היום בתגובה. החברה מתלוננת בדיווח על העלייה בהוצאותיה ומצבה הפיננסי הקשה, ואילו הרשות מזכירה לה שתעריפי החשמל כבר עלו ומבהירה כי היא לא תעלה אותם מעבר לנוסחה הקבועה בנהלים.

 

"חברת החשמל עברה אירועים שעשויה להיות להם השפעה מצטברת שלילית על תזרים המזומנים שלה בסך של כחצי מיליארד שקל", נכתב בהודעת החברה, "הפיצוץ בצינור להולכת גז טבעי ממצרים, שהתרחש ב-12 ליולי ולאחריו לא חודשה אספקת הגז המצרי, מחזק את החשש שהאספקה לא תחודש בתקופה הקרובה. במקביל, התפוקה ממאגר הגז ים תטיס (המאגר הישראלי שכיום הוא ספק הגז הטבעי היחיד - עד להפעלת מאגר תמר ב-2013, ת.ג) ירדה בכ-25% ותמשיך לרדת בעתיד בשל הידלדלותו. אי לכך, החברה צופה תוספת עלויות של 100 מיליון שקל עקב מעבר לשימוש בסולר במקום בגז".  

 

יש לציין כי החשש לפגיעה בחברת החשמל עקב המעבר מגז טבעי לסולר אינו חדש. הרשות לחשמל כבר העלתה את תעריף החשמל בכ-9% לפני כחודשיים כדי לסייע לחברה להתמודד עם הבעיה, ובמקביל, משרד האוצר הוריד את המס שהחברה משלמת על הסולר בכ-50%.  

 

אלא שחברת החשמל, שהוציאה בשנים האחרונות הון עתק על הקמת טורבינות חדשות עקב העלייה בשימוש בחשמל, טוענת במכתב שהנזק העיקרי שנגרם לה הוא דווקא מהירידה בשימוש בחשמל בקיץ האחרון לעומת עונות הקיץ הקודמות - כיוון שהקיץ, באופן בלתי צפוי, היה קל יחסית. "תקופת הקיץ האחרונה אופיינה כתקופה נוחה יחסית, מה שהביא לירידה בביקוש לחשמל שהקטינה את הכנסות החברה בכ-400 מיליון שקל ביחס לתחזיות הקודמות", נכתב בהודעת החברה.

 

החברה מתכוונת לגיוס חוב לצורך שיפור תזרים המזומנים שלה (באמצעות מכירת איגרות חוב, ת.ג), כפי שעשתה בהצלחה בעבר, וכן לפנות לממשלת ישראל ולרשות לחשמל על מנת לקבל סיוע", נכתב בהודעה. הסיוע, נכתב במכתב, יינתן באמצעות הורדת תעריפים: "החברה מעריכה כי רשות החשמל תכיר לצרכי תעריף בעלויות הנוספות שנגרמו לה כתוצאה מהאירועים המתוארים לעיל".  

 

אלא שברשות לחשמל לא ממהרים, כאמור, להיענות לבקשה. "הרשות עוקבת אחר אספקת הגז הטבעי ומפעילה לשם כך מנגנון דינמי לעדכון תעריפים בהתאם לשינויים באספקת הגז ולהגברת הייצור בסולר", נכתב בתגובת הרשות, "הרשות תבחן את הטענות על מצוקה תזרימית לאחר שהחברה תספק נתונים מדוייקים המבססים את טענותיה. (אבל) יש לציין שהרשות כבר ייקרה את תעריפי החשמל בכ-9% וניהלה מגעים עם כל גופי הממשלה הנדרשים, שהביאו להסכמת משרד האוצר לוותר על הכנסות על הבלו שמנע העלאה חדה של התעריף בכ-20%".

 

אי לכך, מסכמת הרשות, "נידרש לסוגיה בראיה כלל ממשלתית, עם יתר גורמי הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים