שתף קטע נבחר

כואב אבל פחות: מחיר החשמל יעלה בכ-10%

תעריף החשמל היה אמור לעלות ב-20% בגלל השיבושים באספקת הגז ממצרים אבל חרדת המחאה עשתה את שלה: שר האוצר אישר הקלת מס שהורידה את ההתייקרות ל-12%, והשר להגנת הסביבה התיר להפעיל תחנות כוח במזוט - החלטה שתתרום לירידה של 2% נוספים

המחאה הציבורית בולמת את התייקרות החשמל: הרשות לשירותים ציבוריים-חשמל, האחראית על קביעת תעריפי החשמל במשק, צפויה לאשר היום (ב') העלאה של תעריפי החשמל בשיעור של בסביבות ה-10%. זאת, בשל השיבושים באספקת הגז ממצרים שמחייבים את חברת החשמל להשתמש בסולר במקום בגז.

 

ברשות מבהירים כי עדיין לא סיכמו על שיעור ההתייקרות הסופי, וכי הם ינהלו על כך דיונים במהלך היום, מאחר והקלות של הרגע האחרון שינו את התמונה ויאפשרו להם לייקר את החשמל פחות מכפי שתוכנן. 

 

ההתייקרות הייתה אמורה עד אתמול אחר הצהריים להיות 20%, אבל האווירה הציבורית, בצל המחאה על יוקר המחיה, גרמה לשרים לעשות מאמץ של הרגע האחרון למתן את ההתייקרות.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם אתמול על צו שמוריד ב-69% את המס על הסולר שמשלמת חברת החשמל, משיעור המס על הסולר שמשלמים הנהגים לשיעור הנהוג בתעשייה. הקלת המס הורידה את ההתייקרות הצפויה לכ-12%.

 

השרים כבר רבים ביניהם על הקרדיט על החלטתו של שטייניץ: הוא טוען שהורדת המס הייתה יוזמה שלו ואילו השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, טוען שהוא פנה לשטייניץ כבר לפני חודש וחצי וביקש להוריד את המס.

 

במקביל, הודיע ארדן עצמו אמש כי הוא מתיר לחברת החשמל להפעיל שתי טורבינות בתחנת הכוח אשכול באשדוד במזוט במקום בסולר, למרות שהמזוט מזהם יותר. ברשות לחשמל ביקשו מהמשרד לאיכות הסביבה לאפשר לחברת החשמל להפעיל כמה שיותר מהטורבינות שלה במזוט, אבל במשרד לאיכות הסביבה סירבו.

 

במשרד להגנת הסביבה מסבירים כעת את שינוי הגישה: "לאחר בדיקה התברר כי הפעלת שתי יחידות קיטוריות באשדוד לא תביא לחריגה מתקני איכות האוויר. ההחלטה תאפשר מחד גמישות למשק החשמל, לספק את צרכי הציבור ולאפשר אספקת חשמל אמינה ויציבה, ומאידך לא יגרום לרמות זהום אוויר גבוהות מהמותר".

 

מהרשות נמסר בתגובה: "רשות החשמל מברכת על הענות ראש הממשלה, שר האוצר והשר להגנת הסביבה לבקשת הרשות לפעול להקטנת העלאת התעריפים הצפויה, משיעור של 19.1%. בעקבות החלטתם הערב של שר האוצר להפחית הבלו על הסולר והשר להגנת הסביבה להגמיש הצו הרוחבי, נערכים ברשות בשעות אלו חישובים סופיים לגבי אחוז ההעלאה הצפוי. היענות הממשלה תמנע עול כבד מידי על צרכני החשמל ויחד עם זאת לשמור על החוסן הפיננסי של חברת החשמל".

 

שיבושים באספקת הגז ובזבוז בחברת החשמל

סדרת פיגועים שביצעו בדואים בסיני מאז פברואר השנה עצרה כמעט לגמרי את אספקת הגז המצרי לישראל, ירדן וסוריה. במצרים יש ויכוח פוליטי על עסקאות הגז ודרישה ציבורית להעלות את המחיר. כדי למנוע מחסור בגז עד לפיתוח שדות הגז הישראלים ותלות מוגזמת בספק הישראלי, הורה משרד התשתיות לבנות מצוף ימי שיאפשר קליטה של גז מונזל מאירופה.

 

יש לציין שהרשות לחשמל מפעילה כבר כמה שנים לחצים על חברת החשמל לבצע תוכנית התייעלות שתמנע התייקרות של התעריפים. התייעלות כזאת אמורה לכלול פיטורי עובדים והפסקת חריגות שכר, שיחסכו לחברה מיליארדי שקלים.

 

ואולם, ועד העובדים של החברה מסרב להפעלת התוכנית ובמשרד האוצר מסייעים לו בכך, בעקיפין, כיוון שהאוצר מתעקש שכל התייעלות תתבצע אך ורק במסגרת רפורמה שתכלול פיצול והפרטה של החברה - צעד שהוועד מתנגד לו עוד יותר וגם מנהלים בחברה חוששים ממנו.

 

חברת החשמל פנתה לאחרונה לממשלה והודיעה כי השיבושים בהפסקת הגז ממצרים מאיימת על יציבותה הפיננסית וכי היא מבקשת סיוע ממשלתי בכסף או בהעלאת תעריפים.

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל דראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים