שתף קטע נבחר

מסניף הפיצה לבית הלבן? הרמן קיין שואף גבוה

הוא גדל בבית עני תחת הפרדה גזעית, פרץ את דרכו לעולם העסקים ושיקם רשת פיצה כושלת. המועמד הרפובליקני השחור נהנה מסקרים מחמיאים, אך מתקשה לשמור על פיו: "במקום להאשים את וול סטריט, המפגינים הלוזרים צריכים להאשים את עצמם על זה שאין להם עבודה". ומה הוא חושב על ישראל?

להגיע לפסגה ולהיות ראשון מבין כל המועמדים הרפובליקנים לנשיאות זה דבר אחד, אבל להישאר שם זו אופרה אחרת לגמרי. את זה חשה היטב על בשרה מישל בקמן ואת זה לומד כעת מושל טקסס ריק פרי. מי שטיפס לפסגה די במפתיע ולפרשנים בארצות הברית אין מושג כיצד "לאכול" אותו הוא איש העסקים השחור הרמן קיין.

 

ארה"ב בוחרת 2012 - סיקור נרחב ב-ynet: 

 

בגיל 66 מצליח קיין ליהנות כפי שאולי לא נהנה מחייו. האיש שלא התארגן עם צוותי פעילים באיווה ובמדינות אחרות ולא הצליח לאסוף תרומות, מוצא את עצמו, לפחות על פי הסקרים האחרונים, מתמודד אמיתי על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות. וכיאה למעמד, אתמול כבר זומן קיין להופיע כמעט בכל תוכניות הטוק שואו ברשתות הטלוויזיה הגדולות. 

 

לא פוליטיקאי? הרמן קיין (צילום: AP) (צילום: AP)
לא פוליטיקאי? הרמן קיין(צילום: AP)

 

לקיין אין נוכחות רצינית באיווה ובניו המפשיר ואף לא מערך פוליטי להתמודדות במדינות אלה. הוא גייס הכי מעט כסף מבין המועמדים הרפובליקנים הבולטים, והיה עסוק בעיקר במכירת ספרו, עד כשהסקרים המחמיאים החלו לרדוף אחריו ואילצו אותו להתחיל להתייחס לעצמו ברצינות.

 

ברקורד: הפסד בשתי מערכות בחירות

קיין הוא איש עסקים מצליח ששיקם רשת פיצה כושלת בשם "Godfather's Pizza" ומתגאה שאינו פוליטיקאי. הפוליטיקאי השחור רק שוכח להזכיר שהסיבה שהוא אינו פוליטיקאי היא הפסדיו במערכת בחירות אחת לנשיאות (בשנת 2000) ובאחרת לסנאט האמריקני מטעם מדינת ג'ורג'יה (בשנת 2004).

 

עוד בערוץ החדשות :

 

מהו מקור הפופולריות הגדולה של "איש הפיצה" נכון לאוקטובר 2011? התשובה: תנועת "מסיבת התה". אותה תנועה המובילה קו של שמרנות חברתית וכלכלית, שהחלה לנוע בעקבות שרה פיילין, קפצה על העגלה של בקמן וירדה ממנה לטובת ריק פרי, תומכת עכשיו חלקית בקיין. את הקולות שפרי הפסיד בין הזינוק המטאורי שלו לצמרת לבין הופעותיו הכושלות בעימותים הטלוויזיונים האחרונים, אסף קיין לחיקו.

 

זינק כמטאור - עד שהתחיל להופיע בטלוויזיה. ריק פרי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זינק כמטאור - עד שהתחיל להופיע בטלוויזיה. ריק פרי(צילום: רויטרס)

 

קיין מציג תוכנית כלכלית בשם "9-9-9" שמטרתה להחליף את שיטת המיסוי הנוכחית. כיצד עובדת התוכנית? יש להוריד מיסים על הכנסות אזרחים ל-9 אחוזים, לקבוע מס תאגידים בשיעור של 9 אחוזים ומס קניות בשיעור של 9 אחוזים. לטענת קיין, תוכניתו תוביל לצמיחה כלכלית.

 

"מוסלמי לא ישרת בקבינט שלי"

קיין היה בעברו כומר נוצרי שיחסו לישראל אוהד למדי. בהופעותיו הטלוויזיוניות שלשום היתה נעוצה סיכה על דש חליפתו ועליה דגלי ארה"ב וישראל. את אהדתו לישראל הוא הביע לא אחת בצורה הברורה ביותר. לעומת זאת, הוא הודיע באופן פומבי כי בקבינט שלו לא ישרת מוסלמי. אחרי שנלחץ מהתגובות שעוררו דבריו, הוא תיקן אותם ל"מוסלמי קיצוני".

 

זו איננה הפעם הראשונה שקיין נאלץ לחזור בו ממילותיו, או לפחות "לשפץ" אותן. חשיפתו לתקשורת מוציאה ממנו תשובות ישירות ובוטות, שמאלצות אותו אחר כך לעשות מקצה שיפורים. קיין מתח ביקורת קשה על פרי לאחר שפורסם ששם חוות הצייד של האחרון נקראת "ראש כושי".

 

פונה גם למצביעים עצמאים ואפילו לדמוקרטים. מיט רומני (צילום: AP) (צילום: AP)
פונה גם למצביעים עצמאים ואפילו לדמוקרטים. מיט רומני(צילום: AP)

 

לאחר מכן הוא חזר בו ואמר שכל מה שמעניין את הציבור האמריקני זו הכלכלה. מישהו כנראה הזכיר לקיין שהוא מועמד שחור במפלגה הכי לבנה שיש, שבסיס הכוח שלה הוא במדינות הדרום שנלחמו לשימור העבדות.

 

על הדת המורמונית של רומני: "אני נוצרי"

כשנשאל על הדת המורמונית של יריבו במפלגה מיט רומני, השיב קיין: "אני נוצרי. זה מה שמנחה אותי לעשות את הדבר הנכון". ייתכן שהוא היה פועל נכון יותר לו אמר במקום זאת שרומני לא רץ למשרת ארכיבישוף אלא למשרת נשיא, ושהוא מוכשר ממנו לתפקיד ובעל תוכנית כלכלית טובה יותר משלו.

 

העניין הוא שרומני הוא היחידי שמתנהג כמועמד לנשיאות רציני ופונה גם למצביעים עצמאים ואפילו לדמוקרטים. קיין, כמו פרי, מדבר בשלב זה לבסיס הכוח השמרני בלבד. הצהרותיו מצולמות ומוקלטות והן עשויות לשמש נגדו בבחירות לנשיאות בשנה הבאה - אם הוא יגיע אליהן כמועמד הרפובליקנים לבית הלבן.

 

"ההפגנות בוול סטריט - קונספירציה של אובמה", אמר קיין (צילום: AP) (צילום: AP)
"ההפגנות בוול סטריט - קונספירציה של אובמה", אמר קיין(צילום: AP)

 

"אני עבדתי קשה כדי שאוכל לקנות קדילק, לא לקחת אחת ממישהו אחר", אמר קיין כאשר נדרש להתייחס להפגנות המחאה שנערכות בחודש האחרון מול וול סטריט בניו יורק וערים נוספות בארה"ב. את ההפגנות הוא כינה "קונספירציה של אובמה" שנועדה לדבריו להסיט את תשומת הלב מאחריותו למצב הכלכלי החמור.

 

בין אם זה נכון או לא, הצהרה מסוג זו לא תפגע בקיין במרוץ הרפובליקני. לעומת זאת, הצהרה אחרת על המפגינים עלולה לעלות לו ביוקר. "המפגינים לוזרים", הוא אמר. "במקום להאשים את וול סטריט, הם צריכים להאשים את עצמם על זה שאין להם עבודה". על המשפט האחרון הוא עוד יצטער. אחרי הכול, המשבר הכלכלי פגע באמריקנים בלי קשר לעמדותיהם הפוליטיות. כמו כן, הפגיעה הכלכלית במרכז ארה"ב הלבנה והשמרנית היא גדולה.

 

מה שקיין ביקש בעצם לומר זה שארה"ב היא מדינה שנותנת הזדמנות לכל אחד. הוא בא מבית עני, גדל תחת הפרדה גזעית בטנסי ואחר כך בג'ורג'יה ונאלץ כילד לעמוד בחלק האחורי של האוטובוס. בנם של נהג ועוזרת בית שגרו בדירה בפרויקט דירות של הממשלה למעוטי יכולת, הצליח קיין לפרוץ את דרכו, השיג תואר אקדמאי ונכנס לעולם העסקים בהצלחה ראויה להערצה. הוא גם חלה בסרטן וניצח, ובשנים האחרונות הוא מגיש תוכנית רדיו שתספק מספיק חומרים ליריביו - אם מועמדותו תחזיק מעמד במרוץ.


פורסם לראשונה 10/10/2011 22:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אני עבדתי קשה כדי לקנות קדילק". קיין
צילום: AP
"מסיט את תשומת הלב מאחריותו למשבר הכלכלי". אובמה
צילום: AFP
ירצה לשכוח את חוות "ראש כושי". פרי
צילום: AP
חשה על בשרה את הזינוק לפסגה והצניחה החופשית. בקמן
צילום: AFP
מועמד רציני. רומני
צילום: AP
קיין ישלם על אמירותיו? מחאת וול סטריט
צילום: ישראל עצמון
מומלצים