שתף קטע נבחר

הרבנית בת שבע קנייבסקי הלכה לעולמה

בתו של "פוסק הדור" הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, ואשתו של הרב חיים קנייבסקי לקתה בדום לב. צוותים רפואיים ניסו להחיות את הרבנית, שנודעה כצדיקה בפני עצמה - ללא הצלחה. בני המשפחה התלבטו אם לספר לאביה, בשל מצבו הבריאותי

ברוך דיין האמת: הרבנית בת שבע קנייבסקי - בתו של המנהיג החרדי הרב יוסף שלום אלישיב, ואשת הרב חיים קנייבסקי, מבכירי הרבנים הליטאיים – הלכה לעולמה בצהריים (שבת). הרבנית, בת 79, לקתה בלבה בביתה שבבני ברק. צוות של "איחוד הצלה" שהגיע למקום ביצע בה ניסיונות החייאה, אך לבסוף נאלץ לקבוע את מותה.

 

 

עוד בערוץ היהדות :

 

כפי שהיא מקפידה לעשות מדי יום, יצאה בצהריים הרבנית קנייבסקי לתפילת מנחה בבית הכנסת "לדרמן" הצמוד לביתה. לאחר ששבה משם, קצת לאחר השעה 13:00, התלוננה כי היא אינה חשה בטוב, וכעבור כמה דקות התמוטטה. 40 דקות לאחר מכן נקבע מותה וסיבתו – דום לב.

 

הרבנית והרב קנייבסקי, בביתם (צילום: בועז בן ארי, אתר כיכר השבת) (צילום: בועז בן ארי, אתר כיכר השבת)
הרבנית והרב קנייבסקי, בביתם(צילום: בועז בן ארי, אתר כיכר השבת)

 

הלוויתה יצאנה מבית הכנסת "לדרמן" אל בית העלמין "זכרון מאיר" בבני ברק, והשתתפו בה אלפים רבים של חרדים ודתיים מכל רחבי הארץ.

 

מלבד היותה בתו הבכורה והמוכרת של "פוסק הדור" הליטאי אלישיב, אשתו של הרב קנייבסקי ונכדתו של "רב האסירים", הרב אריה לוין, הרבנית המנוחה נחשבה גם לצדיקה בזכות עצמה. בניגוד למקובל בעולם החרדי בכלל, והליטאי בפרט, נהגה לקבל קהל – גברים ונשים מכל הזרמים - לברכות וייעוץ בעניינים שונים.

 

שעה של ניסיונות החייאה

זאבי טפר, שהיה כונן השבת של "איחוד הצלה" בני ברק, סיפר ל-ynet כי הוזעק לטפל במחוסר הכרה בבית המפורסם ברחוב רשב"ם 23, אך סבר שזהו אחד האנשים שבאו להתברך ולא העלה בדעתו שמדובר ברב או ברבנית.

 

הרבנית קנייבסקי עם יהודה משי זהב (צילום: עוזי ברק, באדיבות זק"א) (צילום: עוזי ברק, באדיבות זק
הרבנית קנייבסקי עם יהודה משי זהב(צילום: עוזי ברק, באדיבות זק"א)

 

"עליתי על האופנוע והגעתי תוך כמה דקות, ומייד הכניסו אותו לחדר הפנימי", שיחזר, "הרב חיים, גדול הדור, פתח לי בעצמו את הדלת, וכשראיתי מה מצבה אמרתי לו 'אני מתחיל בפעולות החייאה'. הוא איחל לי ברכה והצלחה.

 

"למעלה משעה, במהלכה הצטרפו אליי עוד צוותים, כשגם רופאה האישי של הרבנית הוזעק, ביצענו החייאה ועשינו מעל ומעבר כדי לתת לה את הטיפול הטוב ביותר שאפשר. בני הבית עברו לחדר הלימוד והחלו באמירת תהילים בבכיות נוראיות. כשהרופא נאלץ לקבוע מוות, הרב חיים נכנס לחדר עם מניין מצומצם, ובקור רוח ואיפוק גדול אמר: 'ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם דיין האמת'".

 

טפר מספר כי האירוע נחקק בזכרונו: "הייתי באינסוף החייאות ואירועים טראגיים, אבל את זה לא אשכח לעולם. כשירדתי מהבית, כל מדרגה הייתה נראית לי כמו 70, כמו נצח. רק המחשבה על כך מעוררת בי צמרמורת".

 

לספר או לא לספר לרב אלישיב?

בשל האיסור ההלכתי לטפל בגופה בשבת היא הושארה בבית, אך מחוצה לו נתלו שלטים מזהירים את ציבור הכוהנים שלא להיכנס בגלל "טומאת מתים". השמועה על פטירת הרבנית פשטה ברחבי העיר.

 

דרמה בזעיר אנפין התחוללה כאשר בני הבית של הרב אלישיב חששו לעדכן אותו על פטירת הבת, בגלל מצבו הבריאותי. הרב קנייבסקי ביקש שיספרו לו, כי אולי ירצה לצאת ללוויה, אבל הרב יצחק זילברשטיין - גם הוא חתן של הרב אלישיב, קבע שיש

להמתין לאחרי שמחת תורה.

 

עם צאת השבת כינס ראש עיריית בני ברק דיון חירום עם מפקדי המשטרה – הערכת מצב לקראת הלוויה, שבה הוא צופה כי ישתתפו רבבות. בנוסף, בהוראת הרב אהרון לייב שטיינמן, בוטלו אירועים רבים של "שמחת בית השואבה" שתוכננו להתקיים הערב בישיבות ובתי כנסת בעיר.

 

מנכ"ל מד"א, אלי בין, סיפר ל-ynet על היערכות הארגון ללוויה: "מיד בצאת בשבת נתתי הנחיה להוציא עשרות אמבולנסים ומתנדבים לאבטחת האירוע, בתיאום עם המשטרה. אנו נערכים לעשרות אלפי משתתפים. בכירי מד"א יהיו במקום ויתפרסו על כל רחובות בני ברק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבנית בת שבע קנייבסקי. הלכה לעולמה בשבת
צילום: אסי כהן
הרב חיים קנייבסקי
מומלצים