שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  גילוי דעת הלכתי: הסכם שליט - סכנה לעם

  התקפה חריפה מימין: הרב דוב ליאור, מבכירי רבני יש"ע, בגילוי דעת הלכתי נגד עסקת שליט: "זה סיכון מוחשי לעם היושב בציון. אי אפשר להציל אחד, ולסכן כמעט בוודאות ציבור שלם"

  להורים השכולים מצטרפים היום רבנים מהימין, היוצאים בהתבטאויות קשות כנגד עסקת שליט: הרב דוב ליאור והרב שמואל אליהו הגיבו היום (א') בחריפות נגד קיום העסקה, במהלכה ישוחררו למעלה מאלף אסירים ביטחוניים.

   

  גלעד שליט  בדרך הביתה:

   

  הרב דוב ליאור, רבה של קריית ארבע וראש הישיבה ומבכירי רבני יש"ע, הוציא הערב גילוי דעת הלכתי, ובו הוא מסביר את הטיעונים ההלכתיים, לדעתו, נגד עסקת שליט, עליה אמר היום, מוקדם יותר: "זו לא עסקה, זו השפלה של עם ישראל ואני לא חושב שתצא מזה שום טובה".

   

  "כניעה לסחטנות של המחבלים"

  במכתב שנפתח במילים "לאחינו בני ישראל", מזהיר הרב כי "אין ספק שכניעה לסחטנות של המחבלים, יש

  בה כדי לסכן בעתיד את אחינו יושבי ארצנו, כפי שכבר היה גם בעבר שחלק ניכר מהמחבלים המשוחררים חזרו לסורם, וזה סיכון מוחשי לעם היושב בציון. לכן אי אפשר להציל אחד, ולסכן כמעט בוודאות ציבור שלם". במכתב הוא מפרט את העקרון ההלכתי שאין פודים את השבויים יותר מכדי דמיהם.

   

  הרב ליאור מזהיר גם מפני כוונותיהם האמיתיות של אנשי החמאס: "למחבלים ישנה מגמה להשפיל את מדינת ישראל... ומי יודע אם הם לא יהיו מעוניינים לטרפד את כל המהלך, וכל מה שנעשה זה רק כדי לפגוע בכבודה של מדינת ישראל", והוא כותב בהדגשה: "לכן אין מקום לקבל את דרישותיהם".

   

  הרב ליאור הדגיש כי פרסום הדברים בא "בעקבות פניות אליי שאפרסם גילוי דעת מהי עמדת ההלכה היהודית ביחס לעסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט", וכי למרות ההתנגדות לעסקה – "אין זה אומר שלא צריך לעשות כל מאמץ ולפעול למען שחרורו, כמו לדוגמה לא להחזיק את המחבלים בתנאי 'בית מלון' במעצר, וכן למנוע כל סיוע לממשל החמאס בעזה... אבל לא על ידי פעולות שיש בהן סיכון והשפלה לעם ישראל".

   

  "דמו של שליט לא אדום יותר"

  רבה של קריית ארבע מציין בראשית דבריו כי הוא שמח על גילויי האהדה והשמחה "לשיבת החייל השבוי אל משפחתו ואל עמנו כולו. כאן מתגלית האמת הבסיסית של ערבות ישראל ואהבת ישראל בכל עמקה והיקפה, אולם חובה עלינו להביט על האירוע מכל היבטיו, ולהסיק מסקנה מעשית מכך".

   

  מוקדם יותר התבטא גם הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, בגנות עסקת שליט. בביקור שערך

  ברובע היהודי בירושלים, אמר הרב כי העסקה מנוגדת לתורה, היות והתורה אוסרת על שחרור מרצחים. "דעת ההלכה שוללת את השחרור של מרצחים. דמו של גלעד שליט יקר לכולנו, וכולנו אוהבים אותו, אך הוא לא יותר אדום מדם של אנשים אחרים".

   

  הדברים נאמרו במהלך העלייה המסורתית לרגל, אותה הנהיג אביו של הרב שמואל, הרב מרדכי אליהו. רבה של צפת הוסיף אומר כי "מעל כל המחלוקות אנחנו מתאחדים ואוהבים אחד את השני. אנחנו מחזקים את האהבה".

   

  • בהכנת הכתבה השתתפו יאיר אלטמן ואלי מנדלבאום

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השפלה למדינה וסיכון חיי אדם. הרב דוב ליאור
  צילום: גיל יוחנן
  "דעת ההלכה שוללת". הרב שמואל אליהו
  צילום: אפי שריר
  מומלצים