שתף קטע נבחר

הרב רונצקי: היה צריך לראות את שליט כמת

בשיחה עם ynet טען הרב הצבאי לשעבר כי הדרך הנכונה לשחרור שליט היא צבאית - ואם הדבר לא ניתן, יש להשלים עם העובדה הקשה שהחייל יישאר בשבי. "העסקה תתפוצץ לנו בפנים". לעומתו, הרבנים הראשיים בירכו: "המצווה הכי גדולה"

הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל (מיל') אביחי רונצקי, אומר כי ישראל לא הייתה צריכה לחתור לעסקה הכוללת שחרור מחבלים בתמורה לגלעד שליט, אלא לראות את החייל החטוף כמת שלא ניתן להשיבו.

 

גלעד שליט בדרך הביתה:

 

בשיחה עם ynet טען רונצקי כי הדרך הנכונה היחידה לשחרורו של שליט היא בפעולה צבאית, ואם הדבר לא ניתן - יש להשלים בצער עם העובדה שהחייל יישאר בשבי חמאס, אף ש"קשה לומר את זה".

 

הרב רונצקי הסביר את עמדתו: "אי אפשר לכופף מדינה על הברכיים, זה ממש טירוף. זו כניעה". לדבריו, כוחם של הפלסטינים אינו בצבא חזק או מדינה מפוארת, אלא בעיקר ברוח, ומהלך שכזה נותן להם מוטיבציה אדירה למאבק בישראל ולפיגועים גדולים נגדה. "אנחנו יודעים מי האנשים שישוחררו", אמר הרב על האסירים. "הם אומנים בדבר הזה, שנייה

אחרי השחרור כבר אי אפשר למצוא אותם בשטח (ואז הם מבצעים פיגועים - ק.נ)".

 

הרבצ"ר לשעבר טוען שמחבלים פלסטינים ששוחררו מאז שנות ה-90 רצחו יותר מאלף ישראלים בשורה ארוכה של פיגועים, ובמערכת הביטחון יודעים ש"תוך חודשים ספורים עסקת שליט תתפוצץ לנו בפנים בפיגועים בטוחים, לא 'אולי'". לדבריו, זו אינה עמדתו שלו, אלא חוות דעתם של אנשי מקצוע – בהם בעלי תפיסת עולם שמאלנית, "הרחוקה מאוד משלו".

 

לשאלה האם בצד הישראלי לא תהיה פגיעה אנושה במורל הלוחמים, כאשר חייל יודע שצה"ל לא בהכרח יעשה הכל כדי לחלצו מן השבי, אמר: "בדיוק להפך. הם לא רוצים שישחררו תמורתם מחבלים

אלא שיחזירו אותם בפעולה צבאית".

 

לעומת הרב רונצקי, הרבנים הראשיים לישראל בירכו הערב על העסקה שנרקמה, והביעו תקווה כי בזכות פדיון שבויים, שהיא "המצווה הגדולה ביותר", האל ישמע את תפילות עם ישראל ויקרב את הגאולה.

 

"יחד עם כל בית ישראל, הרבנים הראשיים מתרגשים ושמחים על הבשורה הגדולה, על הגאולה והישועה", נמסר מטעם הרבנים. "אנו קוראים לכל העם להרבות בתפילה עבור גלעד בן אביבה שליט, ועבור כל אחינו בית ישראל הנמצאים בצער ובשביה, שהשמחה תהיה שלמה ולא מלווה בשום צער ונזק מביצוע העסקה ומתוצאותיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים