שתף קטע נבחר

שחרור גלעד שליט: על חטא שחטאנו במשא ומתן

נוכח שחרורו הקרב של גלעד שליט, הנה כמה חטאים שרק לפני כמה ימים הבטיח נתניהו שישתדל לא לחזור עליהם בשנה הקרובה - וכנראה כבר הספיק לשכוח

רק לפני כמה ימים דפקו על החזה מאות אלפי יהודים, שביקשו מן היושב במרומים סליחה על חטאיהם, כפרה על כל חטא אפשרי. נוכח שחרורו הקרב של גלעד שליט, הנה כמה מהם - שראש הממשלה כנראה הספיק לשכוח, למרות שהבטיח שישתדל לא לחזור עליהם בשנה הקרובה.

 

גלעד שליט  בדרך הביתה:

 

על חטא שחטאנו לפניך במשא ומתן. 1,027 הוא מספר המחבלים שישוחררו בעסקה תמורת החזרת גלעד שליט, השוהה בשבי 1934 ימים. לשם השוואה בעסקת השבויים הראשונה ב-1978, עבור חייל בשם אברהם עמרם הוחזרו כ-70 מחבלים. איכשהו, נראה שביבי שהחל את חייו כאיש מכירות בארצות הברית, לא עושה עבודה טובה כאשר הוא צריך להתמקח על בטחונה של המדינה.

 

על חטא שחטאנו לפניך ביודעים ובלא יודעים. נראה שאפשר לוותר על החלק השני של המשפט. לביבי יש את כל הסיבות שבעולם לדעת מהן השלכות של העסקה. יש לישראל ניסיון עשיר בשחרור מחבלים וידיעה מוחלטת על מספר המחבלים המשוחררים שחזרו לבצע פיגועים. עבור אלחנן טננבוים שוחררו 400 מחבלים, כאשר באופן ישיר נרצחו על-ידי המחבלים המשוחררים 231 ישראלים.

 

אם רוצים להתעקש בכל זאת על חלקו השני של המשפט, אז ניתן לייחס זאת לחוסר הוודאות בנוגע למי יירצח כתוצאה משחרורו של גלעד שליט. מי במים ומי באש, מי בקצו ומי לא בקצו.

 

על חטא שחטאנו לפניך באונס וברצון. בעיקר באונס. במשך שנים התנגד ביבי לעסקה, וגינה אותה ממרום כסאו באופוזיציה. האמת, קשה לקנא בו. אוהל המחאה והקמפיין המתוקשר היטב (והמובן בהחלט, חובה לציין בהגינות) של משפחת שליט סמוך למעון רה"מ הם בהחלט משוכה שקשה לדלג עליה. רבין כזכור תמך בשחרור מחבלים בעסקת ג'יבריל משום ש"קשה לעמוד אל מול דמעותיהם של האמהות". אלא שאל מול בכיים של בני המשפחה האחת, עומד ההיגיון הקר של טובת המדינה.

 

על חטאים שאנו חייבים עליהם קרבן. בתקווה שנתבדה כולנו ושנימנע מן החובה להקריב קורבן.

 

למרות ה"חטאים" הללו, קרוב לודאי שההחלטה כבר לא תשונה. בג"ץ מעולם לא דחה עסקת שבויים בגלל הלכות דוגמת "אין פודים את השבויים יותר מכפי דמיהם".

 

לפחות נקווה כולנו שנזכה לראות את גלעד שליט עומד על רגליו עם כמה שפחות צלקות בגופו ובנפשו. נשמח כאשר יישב בביתו שבמצפה הילה בחג הסוכות. נחוש הקלה כאשר לא נצטרך כולנו לתלות שרשראות וסיסמאות המקוות לחזרתו מן השבי.

 

ועל כולם אלוה סליחות, סלח לנו, מחל לנו, כפר לנו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט. בדרך הביתה
ומי נגד?
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים