שתף קטע נבחר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

משעל למחבלות שגורשו: עוד תחזרו לפלסטין

בכיר חמאס, שקיבל את פני האסירים בקהיר, הביע צער על גירושם ותקף את נתניהו: "מוליך את עמו שולל". את הלקחים מהעסקה קרא ליישם גם בתהליך המדיני: "האויב מבין רק כוח"

ברמאללה ציינו בחגיגות ענק את שובם של האסירים לגדה, בעזה התאספו אלפים בכיכר – זאת קבלת הפנים למגורשים לחו"ל שערך הערב (יום ג') בקהיר ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. שעות לאחר שחצו האסירים את הגבול למצרים, וזמן קצר לאחר ששב גלעד שליט לביתו במצפה הילה, נשא משעל דברים ובירך את התנועה על ההישג שרשמה, ובהמשך נפרד גם מהמחבלות אמנה מונא ואחלם תמימי.

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כל הכתבות והפרשנויות

כל קטעי הווידאו על חזרת שליט

 

אמנה מונה (משמאל) בתמונה הקבוצתית עם משעל בקהיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אמנה מונה (משמאל) בתמונה הקבוצתית עם משעל בקהיר(צילום: רויטרס)

 

הוא דחה את הטענות הנפוצות בישראל, לדבריו, כי חמאס הוא שנסוג והתגמש בדרישותיו - וגרס כי ממשלת נתניהו הייתה זו שהתפשרה יותר מכל. "המתווך המצרי השיג עסקה טובה יותר, כפולה ומכופלת, ביחס לזו של המתווך הגרמני לפני שנתיים. נתניהו מוליך את עמו שולל בכך שהוא טוען כי השיג את העסקה הטובה ביותר האפשרית".

 

משעל פנה בדבריו באולם מקבלי הפנים בנמל התעופה של קהיר, גם ל-40 האסירים שהורחקו משטחי הרצועה והגדה בעקבות דרישת ישראל: "הגירוש שלכם מפלסטין הוא פשע, אבל זה רגע יוצא דופן. אתם עוד תשובו לפלסטין. משא ומתן על בסיס כוח הוא מה שאילץ את ישראל לשלם את המחיר".

 

גלעד חזר הביתה: הכותרות האחרונות

   

משעל מתחבק עם אחד האסירים בקהיר. "רגע יוצא דופן" (צילום: AP) (צילום: AP)
משעל מתחבק עם אחד האסירים בקהיר. "רגע יוצא דופן"(צילום: AP)

 

משעל צופה בחגיגות על שחרור האסירים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משעל צופה בחגיגות על שחרור האסירים(צילום: רויטרס)

 

לטענת משעל, "הלקח מעסקת האסירים נוגע גם לתחום המדיני - צריך קלפים של כוח גם במשא ומתן זה. לא ניגשים לשולחן הדיונים ללא הקלפים המתאימים, אחרת זה נועד לכישלון. האויב שלנו מבין רק את השפה הזו".

 

בכיר חמאס התייחס גם לביקורת כלפי התנועה, שדאגה לכאורה בעיקר לשחרור אנשיה ולא פעלה למען יתר הפלגים, והזכיר כי עם האסירים שעוד נותרו בכלא נמנים עוד רבים מבכירי חמאס, בהם אבראהים חאמד ועבדאללה ברגותי. הוא הוסיף כי העסקה היא הישג לאומי לכל הפלגים הפלסטינים, וכי החגיגות בגדה המערבית וברצועת עזה הן חלק מהאחדות הלאומית.

 

משעל פתח את נאומו רק לאחר שראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, סיים את נאומו בעצרת המרכזית בעזה. לכיכר בעיר הגיעו יותר מ-250 אלף איש, כשהם מנופפים בדגלי פלסטין ובדגלים ירוקים של חמאס. "זוהי הפעם הראשונה שמשוחרר מספר כזה של אסירים מבין האחים, הן מבחינת כמות ואיכות", ציין הנייה בנאומו.

 

ההמונים בעזה. "הכיבוש חשב שיוכל לדכא רצוננו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההמונים בעזה. "הכיבוש חשב שיוכל לדכא רצוננו"(צילום: רויטרס)

 

"הכיבוש חשב לעצמו שהוא יכול לדכא את רצוננו, ואילו אנחנו הפכנו את

תאי הכלא שלנו לבתי ספר ואקדמיות אשר מלמדות, מאמנות ומכינות אותנו למערכה המכרעת", הוא הוסיף, וקרא לפלגי ההתנגדות לגבש באופן מיידי תוכנית מעשית, אשר יוקצו לה אמצעים, על מנת לשחרר את שאר האסירים הפלסטינים.

 

ברמאללה יצאו ההמונים לרחובות הראשיים, שעל כתפיהם האסירים ששוחררו במסגרת עסקת שליט. גם אחד מהם, נידאל עבד אל-חק, הבהיר כי סוגיית האסירים טרם באה על סיומה: "יש לנו תיק פתוח והתיק הזה צריך להיסגר. דרך אחת זה חטיפה ואין לנו בעיה עם זה, אבל יש דרכים אחרות לשחרר אסירים. ישראל צריכה להבין שיש אסירים שסובלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחלם תמימי משתחווה בפני משעל
צילום: רויטרס
ברמאללה הניפו את האסירים על הכתפיים
צילום: AFP
מחכים לשובם של הבנים בעזה
צילום: EPA
הנייה מחבק את אחד המשוחררים
צילום: EPA
גם במצפה הילה פתחו את השמפניות
צילום: רויטרס
מומלצים