שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משרד התשתיות: חודשה אספקת הגז המצרי
  לאחר שהופסק בחודש יולי, חודש בסוף השבוע זרם הגז המצרי. גורם במשק האנרגיה אמר כי הזרם חלש מכפי שהיה לפני שהחלו השיבושים ומכפי שמחייבים ההסכמים. הערכה: תעריפי החשמל יעלו בשיעור נמוך מכפי שחברת החשמל ביקשה

  זרם הגז המצרי לישראל חודש בסוף השבוע לאחר שהופסק ביולי השנה - כך הודיע אחר הצהריים משרד התשתיות. האספקה חודשה בהדרגה, תחילה ביום שישי בהיקף חלקי לצורך בחינת תקינות המערכת, ולאחר מכן, אתמול, באופן רציף. עם זאת, גורם במשק האנרגיה דיווח כי זרם הגז עדיין חלש מכפי שהיה עד המהפכה המצרית ומכפי שמחייבים ההסכמים בין שתי המדינות.  

   

   

  מדובר בפעם החמישית שזרם הגז הופסק מאז פברואר השנה, בעקבות פיגועים שביצעו בדואים בסיני וחיבלו בצנרת המובילה את הגז ממצרים לשכנותיה. האספקה חודשה בכל פעם מחדש אחרי כמה שבועות של הפסקה, אך בעוצמה נמוכה בלבד, ותוך זמן קצר אחרי חידוש האספקה אירע פיגוע נוסף שהפסיק אותה, כך שהסבירות לפיגוע נוסף אינה נמוכה.  

   

  החשמל יתייקר, אבל פחות

  תעריפי החשמל עלו לאחרונה בכ-9%, בשל הפסקת אספקת הגז, שחייבה את חברת החשמל להשתמש בסולר, שהוא יקר יותר מגז משמעותית, אף שהממשלה העניקה לחברת החשמל הנחה של כ-50% במחיר הסולר. חברת החשמל ביקשה לאחרונה מהרשות לחשמל, האחראית על קביעת תעריפי החשמל, להעלות את התעריפים שוב בכמה אחוזים, עקב המשך המחסור בגז והקיץ הקריר שהקטין את הכנסות החברה. עדיין לא ברור אם הרשות תיענה לדרישה.

   

  גורמים במשק האנרגיה מעריכים כי אם אספקת הגז ממצרים תחודש באופן קבוע, תעריפי החשמל יעלו בשיעור נמוך מכפי שחברת החשמל ביקשה, אך עדיין לא יהיה מנוס מהתייקרות כלשהי, כיוון שחברת החשמל כבר הפסידה מאות מיליוני שקלים מהפסקת האספקה. 

   

  מצרים מספקת לישראל כ-40% מהגז הטבעי, המשמש לייצור של כ-20% מהחשמל, כאשר השאר מסופק בידי קבוצת נובל-תשובה הישראלית-אמריקנית ממאגר ים תטיס ההולך ומידלדל. בעיית הגז צפויה להיפתר רק בתחילת 2013, כאשר מאגר תמר הישראלי אמור להתחיל לספק גז באופן סדיר.

   

  הפיגועים בסיני והפסקות אספקת הגז מתרחשים על רקע הצהרות של האופוזיציה המצרית, לפיהם מצרים תכפה על שכנותיה, כולל ישראל, לפתוח את העסקאות שנעשו על ידי ממשל מוברק ולהעלות את מחיר הגז. האופוזיציה טוענת שהמחיר שמצרים מספקת בו גז הוא נמוך ביחס לעולם, ושהעסקאות נעשו באופן מושחת, אף שישראל רוכשת גז במחיר גבוה מירדן וסוריה. האופוזיציה התנגדה לעסקאות הגז עוד לפני המהפכה, ואף הגישה עתירות משפטיות נגדה, וההערכה היא שמצרים תעלה את מחיר הגז אחרי הבחירות, או שתפסיק את אספקת הגז כליל. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים