שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

כעס טורקי: 'ארדואן שלח משט לעזה, ומה איתנו?'

אנקרה ביקשה סיוע מישראל לאחר הרעש, בעוד הניצולים באזור האסון זועמים על אוזלת היד הממשלתית. "ארדואן כמעט התחיל מלחמה עם ישראל בשביל הפלסטינים, אבל לא נוקף אצבע כשזה מגיע לעמו שלו", התלונן צעיר בעיר ואן

רעידת האדמה במזרח טורקיה הביאה עמה הרס ומוות, ועכשיו גם מאבק הישרדות, חוסר ודאות, וכעס כלפי ממשלתו של רג'פ טאיפ ארדואן. בעיר ואן, שספגה את מלוא עוצמת הרעש, פרצה היום (יום ג') קטטה אלימה בין 200 ניצולים שרבו על האוהלים שחילקו אנשי הסיוע. רשת אל-ג'זירה דיווחה כי בבית כלא בעיר התקוממו האסירים, הבעירו מצעים, ודרשו את שחרורם, לאחר שפקד את האזור רעש משנה חזק.

 

אסון טבע בטורקיה - העדכונים האחרונים:

דיפלומטיית אסונות: טורקיה ביקשה סיוע מישראל

תינוקת בת שבועיים חולצה לאחר יומיים. צפו

סמל רעש האדמה: נער טורקי חולץ - ומת בביה"ח

מחלץ טורקי: אין לנו ציוד, לא מגיעים לניצולים בזמן

 

מאז הכה הרעש רבו התלונות על איכות וכמות האוהלים ועל אוזלת ידה של הממשלה. "אין שום תיאום, צריך לדרוך על אנשים כדי להגיע לאוהל", אמר סולימאן אקבולוט, מובטל בן 18. "ראש הממשלה צריך לדאוג לעם שלו לפני שהוא הולך לסומליה ולוב". הצעיר התייחס לביקורו של ארדואן באחרונה בסומליה מוכת הרעב, והתחייבותו לסייע לה.

 

המשטרה ניסתה לשווא להשליט סדר בניצולים המיואשים שדחפו והכו זה את זה במאמץ להגיע לאוהלים הנכספים. רבים מהם נאלצו לעשות את הלילות המקפיאים האחרונים בחוץ, כשהטמפרטורות צונחות מתחת לאפס. רק היום הודיעה טורקיה כי תבקש סיוע ממדינות זרות. אנקרה פנתה לישראל בבקשה להעביר לה מבנים יבילים שישמשו את חסרי הבית. מטוס הסיוע הישראלי הראשון ייצא מחר לדרכו.

 

חלוקת אוהלים של הסהר האדום. אגרופים ודחיפות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חלוקת אוהלים של הסהר האדום. אגרופים ודחיפות(צילום: EPA)

 

"ראש הממשלה רץ לעזור כשמדובר בפלסטין או סומליה, שולח ספינות לפלסטין, כמעט מתחיל מלחמה עם ישראל בשביל הפלסטינים, אבל לא נוקף אצבע כשזה מגיע לעמו שלו", קבל אמרוללה, בן 18 מהעיר ואן. "הוא דוחה הצעות סיוע מהעולם, אבל אנחנו זקוקים כאן לאוהלים", אמר הצעיר לפני ההודעה על קבלת העזרה.

 

"אוהל ב-110 דולר"

מניין הנספים ברעידה הגיע היום ל-459. 1,352 נפצעו ורבים עדיין נעדרים. המחסור והמצוקה הוחרפו בשל תנאי מזג האוויר. היום ירד גשם ושלגי החורף צפויים להתחיל לרדת בתוך חודש.

 

כוחות הצלה בארג'יש. מחפשים ניצולים, אך הדגש עובר לחסרי הבית (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות הצלה בארג'יש. מחפשים ניצולים, אך הדגש עובר לחסרי הבית(צילום: AP)

 

צעיר נוסף, בשנות העשרים לחייו, התלונן על שחיתות. הוא סיפר כי בחנות ממשלתית סמוכה נמכרים אוהל ב-200 לירות טורקיות (כ-110 דולרים). לטענתו, המוכר מכר אותם לחבריו במחיר נמוך יותר. "הכל כל כך מושחת כאן, והממשלה טוענת שהאנשים קיבלו הכל, זה שקר".

 

 

אחת מהכותרות הראשיות באתר העיתון "טודיי'ז זמאן", המזוהה עם השלטון,

שיבחה את הסולידריות שמפגין העם הטורקי, "העיוור ברובו להפרדה אתנית", והללה את התגייסותו לסייע לתושבי האזור הכורדי. על פי הדיווח, תחנות האוטובוס באיסטנבול הוצפו בחבילות שהכינו אזרחים מן השורה.

 

הסהר האדום הטורקי חילק 13 אלף אוהלים ומוכן לספק מקלט ל-40 אלף בני אדם, אך מספר הנזקקים לא ברור. מפלגתו של ארדואן התנצלה על העיכוב בחלוקת האוהלים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל שומר על אזור חילוץ בארג'יש
צילום: AFP
מומלצים