שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכנסת אישרה: 10,000 שקלים לתורמת ביציות
  ועדת הבריאות של הכנסת אישרה תקנות שיאפשרו תרומת ביציות בישראל, ועל פיהן תורמת ביציות תזכה בתשלום מהמדינה בסך עשרת אלפים שקלים, וסכום זהה תשלם הנתרמת לביה"ח. אם הביצית לא נקלטה, לא תיאלץ לשלם שוב

  ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד) אישרה אתמול (ב') את תקנות החוק החדש המאפשר לנשים לתרום ביציות . התקנות קובעות את גובה התשלום שתקבל התורמת ואת גובה העלות שתשלם מקבלת הביציות לבית החולים.

   

  ההתפתחויות האחרונות בחוק הביציות:

   

  על פי התקנות, סכום הפיצוי שתשלם המדינה לתורמת הביציות יעמוד על 9,000 שקלים ועוד 1,000 שקלים לכיסוי הוצאות נסיעה. נוסף על כך, האישה שקיבלה את תרומת הביציות תשלם 10,000 שקלים כאגרה לבית החולים עבור אישור רופא להשתלת ביציות בגופה.

   

  עלות גבוהה מדי?

  במהלך הדיון הביעו חברי הכנסת כץ, אורלי לוי-אבקסיס ורחל אדטו חשש שלפיו אם תיכשל השתלה תיאלץ הנתרמת לשוב ולשלם עשרת אלפים שקלים עבור תרומה נוספת.

   

  בנוסף, הובע חשש כי בשל הביקוש יפוצלו ביציות שנלקחו בשאיבה אחת לכמה נתרמות, וכך לא ייוותרו די ביציות לנתרמת הזקוקה למספר ניסיונות השתלה.

   

  מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו הבהיר כי נתרמת לא תשלם בשנית אם לא בוצעה שאיבת ביציות נוספת לצורך ההשתלה.

   

  גמזו הוסיף עוד כי היצע התורמות צפוי להיות קטן מהביקוש, ועלויות ההשתלות לבתי החולים צפויות להיות גבוהות, לכן הוא המליץ להשאיר על כנו את הסכום האמור שתשלם הנתרמת לרופא בית חולים. לגבי התורמת, אם בוצעה בה שאיבה ישולמו לה עשרת אלפים השקלים, אך אם לא התבצעה שאיבה - לא תקבל פיצוי.

   

  ח"כ אדטו התנגדה לתקנות, משום שלדבריה הסכום הצפוי להיות משולם לתורמת לא יעלה את המוטיבציה לתרום ביציות.

   

  "התקנות אינן מושלמות", אמר ח"כ כץ, "אך זהו צעד ראשון שיאפשר לנשים העוברות טיפולי פוריות וזקוקות לתרומת ביציות לקבל תרומה בארץ ולהימנע מטיפולים יקרים בחו"ל. התקנות יוגבלו לשנה אחת, אז נשוב ונתעדכן באופן הצלחתן ובשינויים ובתוספות שיש ליישם בהן".

   

  גם הקפאת ביציות יצאה לדרך

  בחודש ינואר האחרון אישר משרד הבריאות לנשים גם להקפיא ביציות עבור שימוש עצמי בעתיד. על פי החוק, נשים בנות 30 עד 41, נשואות או רווקות, המעוניינות לדחות את גיל ההולדה מסיבות שאינן רפואיות, יוכלו להקפיא את הביציות.

   

  על פי הנוהל, תוכל כל אישה המעוניינת בשימור הפוריות מסיבה שאינה רפואית לשאוב עד 20 ביציות, או כמות ביציות עבור ארבעה טיפולי הפריה. עלות הטיפול הוא כעשרת אלפים שקלים.

   

  במצבי בריאות שונים כמו כריתת שחלות, תסמונות גנטיות או טיפולי הקרנה תוכל אישה להקפיא ביציות ללא תשלום, על חשבון המדינה. הגיל המקסימלי שבו תתאפשר החזרת הביצית לרחם הוא גיל 54.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מספר תורמות הביציות צפוי להיות קטן מהביקוש לתרומה
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים