שתף קטע נבחר

דיווח מדו"ח האו"ם: הגרעין האיראני למטרה צבאית

איראן טוענת כי היא מפתחת גרעין למטרות שלום, אך דיפלומטים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמרו כי הדו"ח, שיפורסם בשבוע הבא, יכלול בין היתר ראיות כי איראן ייצרה הדמיות ממוחשבות של ראש חץ גרעיני. בנוסף ייחשף מתקן נוסף

כשברקע דיווחים על תקיפה אפשרית באיראן - הדלפות מדו"ח האו"ם מוכיחות כי מטרת הגרעין היא צבאית ולא אזרחית - כפי שטוענים בטהרן: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תחשוף בדו"ח החדש על תוכנית הגרעין האיראנית חשדות שיתעלו בחומרתם על כל ההערכות עד כה. כך טענו אמש (יום ו') גורמים דיפלומטיים.

 

הגרעין האיראני - כתבות אחרונות

 

הגורמים בוינה ציינו כי ב-12 עמודי הדו"ח יופיע מידע שטרם פורסם, לרבות צילומי לווין של מכולת פלדה בגודל אוטובוס שהוצבה במחנה צבאי, ושימשה ככל הנראה לניסויים בחומרי נפץ מהסוג הדרוש לפיצוץ אטומי. כמו כן, במסמך יופיעו ראיות מקיפות לפיהן מהנדסים איראניים עבדו על הדמיות ממוחשבות לייצור טילים גרעיניים.

 

הכור בבושהר. יש עוד מתקנים גרעיניים  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכור בבושהר. יש עוד מתקנים גרעיניים (צילום: AFP)

 

דו"ח מודיעין אמריקני משנת 2007 העריך כי איראן חדלה מניסיונה לפתח נשק גרעיני ארבע שנים קודם לכן, אולם לטענת הדיפלומטים, טהרן המשיכה בניסויים גם לאחר מכן, אף כי ריכזה בהם פחות מאמצים. סוכנות האו"ם העלתה חשדות דומים בדו"ח האחרון שפרסמה, ואף ציינה כי ייתכן שניסויים כאלו נערכים גם היום.

 

לפי הדו"ח החדש, יותר מעשר מדינות שונות סיפקו לסוכנות מידע מודיעיני שהצביע כי איראן מפתחת בחשאי רכיבים לנשק גרעיני, בהם ראש נפץ שניתן להרכיב על טיל בליסטי. לטענת הגורמים, לפחות שני גורמים זרים – מדינות אחרות או ארגונים לא ממשלתיים באותן מדינות – סייעו לאיראן במאמציה, אך במסמך שיפורסם לא צוינה זהותם.

 

דו"ח חמור של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יסייע בעצם למעצמות המערב לרתום את סין ורוסיה לסבב סנקציות נוסף נגד הרפובליקה האיסלאמית - צעד ששתי המדינות התנגדו לו בשנים האחרונות. איראן טענה בתוקף במשך שנים כי מטרות הגרעין שלה הן אזרחיות בלבד ולא צבאיות.

 

ההערכה: מתקנים נוספים

ההערכה היא שקיימים במדינה עוד מתקנים סודיים שבהם מקדמת איראן את המסלול הצבאי והחשאי של תוכנית הגרעין שלה, שנועד לטענת מדינות המערב לאפשר לה לפתח ראש נפץ גרעיני שיורכב על טיל בליסטי, או מה שמכונה - "פצצת אטום".

 

האמריקנים מצפים לפרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בנוגע לאיראן, ומקווים שהוא יוביל להקשחת העמדה הבינלאומית כלפי הרפובליקה האיסלאמית. נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, אמר אתמול בפתיחת ועידת ה-G-20 בצרפת לצד עמיתו ניקולא סרקוזי כי "הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תפרסם את הדו"ח שלה בנוגע לאיראן בשבוע הבא, ואני והנשיא סרקוזי הסכמנו בנוגע לצורך לשמר את הלחץ חסר התקדים על איראן, כדי שזו תעמוד במחויבויות שלה".

 

מפת מתקני הגרעין באיראן. הדו"ח יכלול עוד צילומי לוויין ()
מפת מתקני הגרעין באיראן. הדו"ח יכלול עוד צילומי לוויין

 

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ויקטוריה נולנד, התייחסה גם

 היא לנושא: "אמרנו פעמים רבות בשבועות ובחודשים האחרונים שאנחנו לא רוצים עימות צבאי עם איראן. זו נשארה עמדתנו". הדוברת האמריקנית הפנתה אצבע מאשימה כלפי משטר האייתולות בטהרן: "אנחנו מאמינים שהכישלון של איראן לשתף פעולה עם סבא"א ולמלא את ההתחייבויות הבינלאומיות שלה, יצר מתח באזור ומעבר לו. זו אחריות של איראן לבנות אמון בכוונות שלה ולהוריד את המתח באמצעות שקיפות, בהתאם להחלטות מועצת הביטחון והמחויבויות לסבא"א".


פורסם לראשונה 04/11/2011 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד במתקן גרעיני בנתנז. ארכיון
צילום: AP
מומלצים