שתף קטע נבחר

אלי ישי: רוצה יותר משופט מזרחי אחד בעליון

איוש שלושת המושבים המתפנים בבית המשפט העליון מעורר לא רק הערכות ועסקאות, אלא גם דרישה להתחשבות במוצא המועמדים. שר הפנים: "כדי לשמור על אמון במערכת, צריך למנות הרבה שופטים מזרחיים - לכל בתי המשפט"

הקרב על העליון: על רקע מינויים הצפוי של שלושה שופטים חדשים לבית המשפט העליון, והקריאות לאייש את התפקידים בשופטים מזרחיים, הדגיש הבוקר (יום א') שר הפנים, אלי ישי, את חיוביות הנושא מבחינתו. "צריך לא רק שופט אחד מזרחי, צריך מספיק שופטים כדי לשמור על איזונים. לא רק אחד לרפואה".

 

שופטי העליון - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

מאז פרישתו של שופט העליון אדמונד לוי לפני כחודש, עמד לדיון גם מוצאם של השופטים. בעוד כשבועיים, צפויה הוועדה לבחירת שופטים להתכנס ולמנות שלושה שופטים חדשים - שיחליפו את לוי, אילה פרוקצ'יה וכן את הנשיאה הנוכחית, דורית ביניש, שצפויה לפרוש בפברואר. בין היתר, צוינו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים נועם סולברג וצבי זילברטל, וכן דבורה ברלינר, כמועמדים המובילים על פי הערכות מוקדמות. בחירתם תוביל למצב בו בבית המשפט העליון לא יכהן ולו שופט מזרחי אחד.

 

ביניש ונאמן. הקרב על זהות בית המשפט (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ביניש ונאמן. הקרב על זהות בית המשפט(צילום: ירון ברנר)
 

בתגובה למהלכים הצפויים, הביע השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, תרעומת, ואמר ל"ידיעות אחרונות" כי "אם בין 15 השופטים לא יהיה אף מזרחי, לא ניתן יהיה לומר שזו מקריות". בישיבת הממשלה הוסיף ארדן כי "לצערי, אני רואה 15 שופטים ואף אחד מהם אינו נמנה עם יוצאי עדות המזרח. אני לא רוצה שלציבור תהיה תחושה שאנשים נחסמים רק בגלל מוצאם".

 

ישי התייחס אף הוא לנושא, ואמר כי הוא "מצטרף לקריאה זו מזה שנים רבות. כשאני אומר את זה, אומרים שאני מוציא את השד העדתי מהבקבוק, אבל כשאחרים אומרים את זה, זה נשמע יותר טוב? חשוב למנות הרבה שופטים מזרחים, לא רק לעליון אלא גם לבית משפט המחוזי ובית משפט השלום, על מנת לשמור אמון במערכת המשפט. הגיע הזמן שיהיה שוויון".

 

מינוי כל שופט מצריך הסכמה של שבעה מבין תשעת חברי הוועדה לבחירת שופטים, והיושבים בה כבר פתחו בניסיונות לגבש עסקה שתקדם את המועמד החביב עליהם. גורמים משפטיים בכירים העריכו כי בשבועות הקרובים יתגברו הניסיונות ליצור עסקאות בין חברי הוועדה, שיבטיחו בחירה. "אין ספק ששר המשפטים יצטרך שוב להפעיל את כל כובד משקלו כדי להגיע למועמדים המוסכמים על כולם", אמר גורם משפטי בכיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. אמון במערכת המשפט
צילום: גיל יוחנן
ארדן. לא מקרי
צילום: נועם מושקוביץ
ביניש. פרישה בפברואר
צילום: גיל יוחנן
לוי. המזרחי האחרון
צילום: בוצ'צו, אתר בתי המשפט
פרוקצ'יה. לאייש את הכיסא
צילום: באדיבות בתי המשפט
מומלצים