שתף קטע נבחר

מרגי משיב מלחמה: 'צהר זורים חול בעיני הציבור'

השר לשירותי דת, יעקב מרגי, לא נאלם נוכח הביקורת של רבני צהר: "אני מנסה לעשות סדר, תעודת נישואים היא לא נייר שלי, אלא מסמך משפטי של מדינת ישראל". חברי כנסת מתחו ביקורת קשה על השר: "מי שחשובה לו היהדות, יחזק את צהר"

ארגון רבני "צהר" החליט להפסיק לערוך חתונות והציג את השר יעקב מרגי כאשם העיקרי במשבר - אבל הוא לא נשאר חייב. "זו זריית חול בעיני הציבור, לעג לאינטיליגנציה", טען השר מרגי בשיחה עם ynet, אשר חשף לפני כשבוע את מצבו העגום של מיזם הנישואים.

 

סגירת צהר - קראו:

רשמית: מיזם החתונות של צהר נסגר

 

לדברי השר, בעניין רישום הנישואים היו ליקויים שהביאו את מבקר המדינה לפתוח בבדיקה - ולא היה מנוס מטיפול בנושא. 

 

מרגי טוען כי אף שהיה מעדיף שרישום כל המתחתנים ייעשה ברבנות הממסדית, הוא אינו מתעלם מהמצב הקיים ומרצון הציבור באפשרויות אחרות, ולכן בכוונתו להסדיר זאת בכפוף לחוק. הוא מצהיר כי אינו נוהג איפה ואיפה בין ארגון צהר לבתי הדין החרדיים (בד"צים), הרושמים נישואים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

השר לשרותי דת מצהיר כי "לא היה ניסיון לסגור את צהר", ומספר כי אף שאכיפת התקנות החלה לפני שמונה חודשים, הוא דחה את הקיצוץ במספר תעודות הנישואים שמשמשות את הארגון עד לאחר החגים כדי "לא לתקוע אותם בקיץ, כשכולם מתחתנים". לטענתו, היה שמח אם רישום הנישואים לא יהיה אזורי, אך כל עוד החוק מחייב זאת - אין לו ברירה.

 

"אני רק מנסה לעשות סדר במערכת ולתת שירות, אבל חייבים שתהיה פה שקיפות", אמר השר, "תעודת נישואים היא לא נייר של יעקב מרגי, אלא מסמך משפטי של מדינת ישראל". 

מרגי אף ציין כי הציע לרבני צהר פתרון חלופי שימסד אותם – מתן אפשרות לנציגיהם בכל ישוב לרשום לנישואים את התושבים מבלי שיאלצו להגיע לרבנות המקומית - אך לטענתו, בארגון דחו את העניין עוד לפני שלב הפיילוט, ובחרו לנהל נגדו קמפיין אישי בתקשורת. בצהר דחו את הטענה ואמרו כי ההצעה לא הבשילה לכדי פתרון אמיתי למצוקתם.

 

"צעד נוסף בהשנאת הדת"

ובינתיים, משבר החתונות של צהר מעורר סערה רבתי. ראש האופוזיציה ציפי לבני טענה כי "הרבנות חונקת את הפעילות הברוכה של רבני צהר, שמקרבים את הצעירים החילונים והמסורתיים ליהדות, ותורמים בכך תרומה מכרעת למניעת הפיכתה של החברה הישראלית לחברה של קבוצות מנותקות זו מזו". לדבריה, את רבני צהר יש לחזק ולא לנתק מתקציבים וממכסות: "מי שחשובה לו היהדות מבין את זה היטב".

 

יו"ר "הבית היהודי" ושר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, אמר כי בכוונתו לגייס את שרי הממשלה לקידום חקיקה שתבטיח את המשך קיומו של מיזם הנישואים. "ביטול פרויקט הדגל של צהר חמור לא פחות מפינוי מאחזים", טען. "איני רואה כיצד מדינה יהודית וציונית לא תאפשר את המשך קיומו של המיזם המקרב לבבות ומונע נישואים אזרחיים".

 

גם חבר הכנסת חיים אמסלם הצטרף למבקרים. הוא טען כי החלטת המשרד לשירותי דת היא "צעד נוסף בהשנאת הדת, והגדלת המחלוקות והפירוד בישראל". לדבריו, אך אירוני זה ש"דווקא המתנגדים בתוקף לחוק נישואין אזרחיים, גורמים בעצמם למאות ואלפי ישראלים להחליט להינשא רק בדרך הזו".

 

הדור הצעיר בליכוד פנה במכתב למרגי: "בחברה שבה היהדות הפכה למרמס, ואינה נחשבת כמובן מאליו, עלינו להיאבק על כל איש ואישה המעוניינים לבוא בברית הנישואין כדת משה וישראל ולדאוג לכך שהם יקבלו את כל התנאים לעשות זאת בדרך הנגישה ביותר, אשר אינה חורגת מהגדרות

ההלכה היהודית. אנו מאמינים כי כבוד השר, אשר זהותה היהודית של מדינת ישראל עומדת לנגד עיניו, ימצא את הנוסחה המתאימה להשיב את הגלגל לאחור".

 

מזכ"ל בני עקיבא דני הירשברג הוסיף: "תנועת בני עקיבא שותפה לאמירה של רבני צהר, וקוראת לרשויות המדינה שלא להדיר את בוגרנו - רבני הציונות הדתית - מהעשייה בתחומי החיים היהודיים. זו פגיעה בכלל הציבור הישראלי ובמקומה של תורת ישראל בחיינו".

 

מעמותת חדו"ש לחופש ושוויון דת נמסר כי "ש"ס ומשרד הדתות אינם מחמיצים שום הזדמנות להשניא את היהדות על הציבור הרחב ולהרחיק אותו ממנה. אפילו כאשר קבוצה של רבנים אורתודוכסיים מנסה להציג יהדות מקרבת ומחבקת, מבצעים בה סיכול ממוקד. קשה שלא לחשוד שמדובר בסך הכל בתחרות קטנונית על כספי הזוגות הנישאים".

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה רפורמית, הוסיף: "בשנים האחרונות הפכו רבני צהר לעלה התאנה של ממסד רקוב ומסואב, ואשר על כן אין להם להלין אלא על עצמם. הגיע העת שאומץ הלב הציבורי של הרבנים האלה יופנה לשינוי אמיתי ביחסי דת ומדינה בישראל ולהנהגת נישואים אזרחיים, ולא לעריכת חופות "קצת יותר נחמדות" החוסות בצילו של הממסד הרבני המתחרד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרגי. "לא רוצה לסגור את צהר"
צילום: אפי שריר
לבני. היהדות חשובה
צילום: איציק אדרי
הרשקוביץ. חמור כמו פינוי מאחזים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים