שתף קטע נבחר

מנכ"ל מש' הבריאות בדיון על הפגיות: "שערותיי סומרות"

בדיון מיוחד שנערך בוועדת הבריאות של הכנסת לציון יום הפג הבינלאומי דיווחו מנהלי פגיות כי תקנים שהוקצו להם ע"י משרד הבריאות לאנשי צוות נוספים מופנים ע"י בתיה"ח למחלקות אחרות. המצב החמור ביותר בבי"ח "פוריה", שם הוקצו אפס תקנים מתוך 15 שתוקצבו

הפגיות קורסות - התקנים מופנים למחלקות אחרות: במהלך דיון על מצבן העגום של היחידות לטיפול מיוחד ביילוד שהתקיים היום (ג') בוועדת הבריאות של הכנסת חשף ד"ר שמואל צנגן מאיגוד רופאי הפגים מסמך שנשלח למשרד הבריאות לפני מספר חודשים. מהמסך עולה כי למרות המצוקה החריפה במחלקות הפגים, בתי החולים לא מקצים את מלוא התקנים שנקבעו להם עבור אחיות במחלקות הפגים ומפנים אותם לאיוש במחלקות אחרות.

 

עוד על מצב הפגיות בישראל:

דרושים לפגיות: עוד 89 רופאים ומאות אחיות

נתונים קשים: הפגיות בארץ בפני "משבר רציני"

פגיית "נהריה" בסכנת סגירה: מחסור חמור בכ"א

 

לפי המסמך בית החולים איכילוב מקצה לפגיות שישה תקנים בלבד מתוך 15, ברזילי תקן אחד מתוך 10, בני ציון 8 מתוך 10, הלל יפה שישה מתוך 10, וולפסון אפס מתוך 10, נהריה 10 מתוך 15, ופוריה אפס מתוך 15.

 

חמישה מתמחים בכל המדינה

"שלושה נאונטולוגים מעוניינים להתחיל לעבוד בבית החולים אבל אין להם תקינה", אמרה ד"ר ורד פליישר-שפר, מנהלת מחלקת פגים בבית החולים בנהריה. פרופ' שאול דולברג, יו"ר איגוד הנאונטולוגים הוסיף כי "אנחנו דוחים רופאים שמבקשים להתקבל לעבודה כי אין לנו תקנים. כרגע יש רק חמישה מתמחים בכל המדינה. בעשר השנים הקרובות חצי מהרופאים הבכירים ייצאו לפנסיה ואחרים שוקלים פרישה מוקדמת".

 

בתגובה לטענות הקשות שהעלו מנהלי הפגיות אמר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו: "שערותיי סומרות למשמע הדברים. לפי הבנתי הנושא טופל בחודשים האחרונים. אם עדיין קיימת בעיה, אני דורש לקבל פירוט עדכני עוד היום ואפעל במלוא כוחי מול בתי החולים על מנת שיקצו את התקנים. אחרת אפסיק להם את התקציב".

 

גמזו הוסיף כי הוא מאשר לבית החולים בנהריה את תחילת עבודת הרופאים החל מהאחד בדצמבר.

 

אפלייה בחיסון ה-RSV: רק לפגים עד 33 שבועות

נושא חשוב נוסף שעלה לדיון בוועדה על ידי מ"מ יו"ר הוועדה, חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), הוא חיסוני ה-RSV. ב-2008 הוכנס החיסון כנגד הוירוס (המכונה גם "וירוס הפגים"), הגורם העיקרי לדלקות ריאה בקרב תינוקות ופעוטות, לסל הבריאות, אך בתחילת השנה קבעה וועדה כי יקבלו אותו רק פגים עד השבוע ה-33

 

"ש להפסיק את האפליה בין פגים קטנים לפגים גדולים בסבסוד חיסון ה-RSV, לפיה הורים לפגים שנולדו מהשבוע ה-33 ואילך נאלצים לשלם על החיסון 20 אלף שקלים מכיסם הפרטי", אמרה לוי-אבקסיס

 

על כך השיב פרופ' גמזו כי "יש לחדול מהשוני בטיפול בפגים על פי משקלם, ולהגדיר אותו לפי משך ואופי האשפוז. להערכתי, לא יהיה מנוס מלהעלות את התקציב לטיפול בפגים וביולדות. בנוסף, כ-40 מיטות פגים ו-40 מיטות יולדות יתווספו בכל שנה במשך שש השנים הקרובות".

 

עם זאת, ציין ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, ד"ר חזי לוי, כי להערכתו יתווספו השנה רק כ-30 מיטות.

 

מדו"ח מיוחד שהוגש הבוקר לוועדה לבקשת ח"כ לוי-אבקסיס עולה כי בשנת 2009 חלה עלייה בשיעור התמותה בקרב פגים שנולדו במשקל של מתחת לקילו וחצי, והוא הגיע ל-18%. מחקרים בינלאומיים מלמדים שמחסור בתשתיות וכוח אדם מתאים מוביל לעלייה בתחלואה ובתמותה של פגים.

 

דו"ח שפירסמה ועדה שהקים משרד הבריאות בסוף 2010 קובע כי יש לשנות את התקינה הקיימת ולהוסיף 240 מיטות ליחידות לטיפול נמרץ ביילוד ו-124 מיטות לטיפול מיוחד ביילוד, 89 תקני רופאים ו-700 תקני אחיות. הדו"ח מציין כי קיים פער ניכר בין המצב בפועל לבין התקינה הקיימת, לפיו יש מחסור ב-84 תקני רופאים ו-128 תקני אחיות.

 

בהסכם הקיבוצי שנחתם עם הרופאים בשביתה האחרונה סוכם כי מקצוע האונטולוגיה (רפואת הפג והיילוד) יזכה את העוסקים בו בתוספת של תוספת ממוצעת של 12.5% לרופא בחודש. רופא שיבחר להתמחות במקצוע יקבל מענק של 300 אלף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיות. מחסור חמור בצוותים רפואיים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים