שתף קטע נבחר

פרס באזכרה לרבין: "עדיין נובטים גידולי פרא"

נשיא המדינה נאם באזכרה הממלכתית במלאות 16 שנים לרצח יצחק רבין, והתייחס לפעולות "תג מחיר". הרצח "לא יישכח ולא ייסלח", הבטיח הנשיא. דליה רבין אמרה על מחאת האוהלים כי "נוער הנרות פרץ לשדרה וזעק למנהיג אמין שאותם יוביל"

בהר הרצל נערך היום (ד') טקס האזכרה הממלכתי ליצחק רבין ז"ל במלאות 16 שנים לרצח. בין המשתתפים בטקס היה נשיא המדינה שמעון פרס, שאמר בנאומו כי הרצח "לא יישכח ולא ייסלח". בהתייחסו לפעולות "תג מחיר" אמר פרס כי "עדיין נובטים גידולי פרא המתנכלים לחוק". ynet העביר בשידור חי את הטקס.

 

 

מהטקס נעדר ראש הממשלה בנימין נתניהו. מלשכת רה"מ נמסר כי נתניהו שוחח עם דליה רבין ועדכן אותה שייבצר ממנו להשתתף באירועים לזכרו של יצחק רבין, עקב האבל העמוק שבו שרויה משפחתו בעקבות פטירת חמיו, שמואל בן ארצי, שהלך היום לעולמו. המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, ימלא היום את מקומו של ראש הממשלה.

 

16 שנה לרצח רבין - עוד כותרות:

מדברים עם ילדי הגנים על רבין, בלי להגיד "רצח"
"סבתא אמרה שהיו יריות". נכדתו של רבין נזכרת

"עבדנו אותו באהבה": שרי רבין התאחדו בכיכר

רבין לא קיצץ? גנץ: "הוא הקצה משאבים לביטחון"

 

נשיא המדינה התייחס בנאומו לפעולות תג מחיר והביע חשש "שבפינות חשוכות, מעבר לקשת הדעות הלגיטימיות של החברה הישראלית, עדיין נובטים גידולי פרא המתנכלים לחוק והמתעמתים עם חיילי צה"ל המגינים עליו. אחדים מהם נתפסים אף למעשים מטורפים של השחתה, שריפה, וחילול מקומות קדושים. זוהי אלימות לשמה. חובתנו לאתר וּלבודד את האלימים ואת המזיקים. ולהביאם לדין כראוי".

 

הנשיא פרס, "ניתן לחדש את תהליך השלום שהתחיל יצחק" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הנשיא פרס, "ניתן לחדש את תהליך השלום שהתחיל יצחק"(צילום: גיל יוחנן)

  

"השלום לא יושג במסגרת האו"ם"

באותו הקשר אמר השר יעלון בנאומו כי אנחנו "ניאבק בכל האמצעים נגד מי שייקח את החוק לידיים ויעז לבצע פעולות נקם בשכנינו או פעולות הפחדה והתנכלות כנגד בעלי דעות אחרות בקרבנו. יש חוק, יש מדינה, יש צבא, יש משטרה".

 

נשיא המדינה ספד לחברו הוותיק "מצביא לעת מלחמה, ומדינאי לעת שלום". בהתייחסו לתהליך המדיני עם הפלסטינים הוסיף פרס כי "אני מאמין שניתן לחדש את תהליך השלום עם הפלסטינים שהתחיל בו יצחק. אני פונה מכאן להנהגה הפלסטינית וממליץ לה לשוב לאלתר אל שולחן המשא ומתן הישיר כדי ליישב את חילוקי הדעות שנותרו. השלום לא יושג במסגרת האו"ם כי האו"ם לא יכול לספק עצמאות לפלסטינים, לא יכול לספק ביטחון לישראל".

 

בני משפחת רבין בטקס בהר הרצל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בני משפחת רבין בטקס בהר הרצל(צילום: גיל יוחנן)

 

פרס אף הזכיר את המחאה החברתית ששטפה את הארץ בקיץ האחרון, ושיבח את רבין על ששינה את סדר העדיפויות "לטובת השכבות החלשות, לטובת הפריפריה, לטובת דו קיום בין יהודים לערבים". לדבריו, ממשלת רבין הייתה "ממשלת צדק חברתי".

 

בתו של ראש הממשלה המנוח, דליה רבין, אמרה בדברים שנשאה באזכרה כי "נוער הנרות שפרץ לשדרה בקיץ האחרון ועל דגלו חרט את כל תורתך וביקש סדר עולם נכון שאותו הובלת ביד רמה וזעק למנהיג אמין שאותם יוביל. ואני יודעת שהגעגוע הזה שבו אני לוקה מפעם לא רק בי, אלא בלב כל הרבים שאבא גדול איבדו ולו הם מייחלים". לדבריה, "אני מתחזקת בידיעה ובזו ההרגשה שאת זכר מעשיך וגדולתם, אבא, שום זמן אבוד לא ימחה".

 

מאוחר יותר נעביר כאן ב-ynet החל מהשעה 17:00 את הישיבה המיוחדת של מליאת הכנסת לזכרו של יצחק רבין. בישיבה ינאמו יו"ר הכנסת ריבלין, יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שר הביטחון,

אהוד ברק ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ'.

 

מוקדם יותר נערכה בתל אביב עצרת הנוער המרכזית במלאות 16 שנים לרצח. שר החינוך, גדעון סער, אמר בנאומו כי "כנופיות 'תג מחיר' המקיימות פעילות של התנכלות לחפים מפשע, פגיעה ברכוש, פגיעה בחיילי צה"ל וכוחות הביטחון, שריפת מסגדים והטלת אימה - הם בגדר גידול סרטני אלים ומסוכן שיש לעקרו".

 

הוא הוסיף כי "אנשי 'תג מחיר' הם עוכרי היהדות וארץ ישראל, ועל רשויות אכיפת החוק לפעול בתקיפות למיגור תופעה חמורה זאת". 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
16 שנים לרצח. יצחק רבין ז"ל
צילום: יעקב סער, לע"מ
רחל רבין ברחבת הטקס
צילום: גיל יוחנן
דליה רבין, "נוער הנרות הפגין בקיץ"
מומלצים