שתף קטע נבחר

נסראללה: אם תתקפו באיראן, צפו למלחמה כוללת

מזכ"ל חיזבאללה פצה את פיו לראשונה מאז פרסום הדו"ח הדרמטי של סבא"א על תוכנית הגרעין של איראן. "יש הסלמה באיומים, מדברים על תקיפה ישראלית, אבל מלחמה נגד איראן או סוריה לא תישאר רק בשטחן של המדינות האלה", הזהיר

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הזהיר הערב (יום ו') את ישראל וארצות הברית מפני ההשלכות שיהיו לתקיפת מתקני הגרעין באיראן. בהתייחסות פומבית ראשונה לדיבורים הגוברים על פיתרון צבאי לבעיה האיראנית, אמר נסראללה כי על ישראל וארה"ב "להבין היטב שמלחמה נגד איראן וסוריה לא תישאר רק בשטחן של מדינות אלה, אלא תתגלגל לכדי מלחמה אזורית כוללת".

 

חיזבאללה מקבל זה שנים סיוע חומרי, הכולל גם אלפי טילים וכלי נשק אחרים, מאיראן ומסוריה. בישראל כבר העריכו בעבר שאם גורם כלשהו יתקוף באיראן, טהרן תמהר להפעיל את הארגון השיעי, בן בריתה, כדי שזה יתקוף את ישראל מצפון, וכן את חמאס, השולט בעזה וזוכה גם הוא לתמיכה איראנית.

 

נסראללה עם אחמדינג'אד. "לאיראן יש צבא חזק" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נסראללה עם אחמדינג'אד. "לאיראן יש צבא חזק"(צילום: AFP)

 

בנאום שנשא לרגל "יום השהיד" התייחס נסראללה לנושא האיראני: "בימים האחרונים היינו עדים להסלמה באיומים, כשלפתע החלו לדבר בתקיפות על האפשרות שהאויב הישראלי יתקוף את מתקני הגרעין האיראניים... ההנהגה באיראן השיבה בצורה תקיפה ונחרצת".

 

הוא הזכיר את איומו של המנהיג הרוחני העליון של איראן אתמול שכל תקיפה נגד ארצו תיענה ביד ברזל: "הדבר הברור ביותר היה מה שאמר אתמול עלי חמנאי. הוא ביטא היטב את המציאות, ולפיה איראן חזקה ובעלת צבא, עם ואחדות, ואינה יכולה לחשוש ממסע ההפחדה, מהספינות ומכוחות הצבא האמריקניים שכבר כבשו את האזור כולו סביב לאיראן. ארה"ב מעוניינת להכניע את איראן ולגרור אותה למשא ומתן ישיר, דבר שאותו דוחה איראן".

 

על סוריה: אל תצפו שאסד ייפול

נסראללה הזהיר גם מפני התערבות צבאית בנעשה בסוריה, שם ממשיך הנשיא בשאר אסד לטבוח במתנגדיו. "ארה"ב מעוניינת גם להכניע את סוריה כדי שזו תקבל את התנאים שלהם סירבה בעבר. למרות כל האיומים באזור, המצב היום נוטה לטובת עמי האזור, ומצבו של ציר ההתנגדות טובה יותר מאי פעם". הוא קרא לכל מי שמייחל לנפילת משטרו של  אסד לזנוח את התקוות האלה, משום שהשאיפה הזו "תיכשל כפי שנכשלו כל יתר השאיפות בעבר".

 

אסד מתפלל בחג הקורבן. המורדים רוצים שנאט"ו תתערב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אסד מתפלל בחג הקורבן. המורדים רוצים שנאט"ו תתערב(צילום: EPA)

 

דבריו של נסראללה באים בתום שבוע של הצהרות לוחמניות נגד שתי בנות בריתו העיקריות. איראן ספגה ביקורת מהמערב אחרי שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) פרסמה דו"ח דרמטי שבו אישרה לראשונה כי נראה שתוכנית הגרעין של טהרן נועדה לפיתוח נשק גרעיני. בסוריה הצליפו המערב ומדינות ערב, משום שאסד לא קיים את ההסכם שלו עם הליגה הערבית, שלפיו יסיג את כוחותיו מהערים, יחדל מההרג וישחרר אסירים פוליטיים.

 

רק היום, לפי דיווחים, נהרגו בסוריה 13 בני אדם מאש מנגנוני הביטחון של אסד, ופעילים סורים טוענים כי בחודש

האחרון נהרגו במדינה לא פחות מ-250 איש. השבוע העריך האו"ם כי מאז תחילת ההתקוממות העממית נגד אסד במרס השנה נהרגו בסוריה 3,500 בני אדם.

 

תושבים בסוריה קראו לאחרונה לנאט"ו להתערב צבאית במדינה, משום שהתערבות כזו של הברית בלוב היא שהצליחה להביא להדחת הרודן, מועמר קדאפי, אולם במערב לא מראים לפי שעה נכונות להתערבות נוספת כזו. אסד עצמו הזהיר לאחרונה את מדינות המערב שלא לשקוע בבוץ הסורי, ושהתערבות צבאית שלהן תגרום לרעידת אדמה ממשית באזור.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזכ"ל חיזבאללה. "יש הסלמה באיומים"
צילום: EPA
חמינאי. נסראללה מציע: תקשיבו לו
צילום: רויטרס
מומלצים