שתף קטע נבחר

נחשף הרב-סרן הנאשם בניהול רשת סמים מהבסיס

רס"ן ערן קבלו ממודיעין, נשוי ואב לשתי בנות, הוביל לוחמים לעשרות מבצעים בגזרות לחימה קשות ומורכבות. בחודש שעבר הוגש נגדו כתב אישום על סחר בסמים שתפס

נחשף שמו של הקצין שנאשם כי ניהל רשת מבריחי סמים : בית הדין הצבאי לערעורים בקריה התיר היום (ה') לפרסם כי רב-סרן ערן קבלו, הוא הקצין שעמד בראש כנופיה שסחרה בסמים שנתפסו בגבול מצרים. הוא נחשב למספר שלוש בהיררכיה הפיקודית של החטיבה הדרומית באוגדת עזה, עד למעצרו והיה מופקד על שמירתם והעברתם למשטרה של הסמים שנתפסו בגבול.

 

עוד כתבות - הקצין והסמים

 

קבלו, נשוי ואב לשתי בנות, מתגורר כמו אנשי קבע רבים אחרים במודיעין. הוא התגייס לחטיבת הצנחנים לפני יותר מעשור, ומאז הוביל מאות לוחמים לעשרות מבצעים בגזרות לחימה קשות ומורכבות, בהן דרום לבנון, עזה, קלקיליה וטול כרם.

 

כחלק מכישוריו ויכולותיו הגבוהות כמפקד מוערך, הוא שירת כמדריך בקורס קצינים בבה"ד 1. בהמשך הקריירה שלו גם שימש כמפקד פלוגה באחת מחטיבות החי"ר הסדירות. חלק ממכריו סיפרו כי ציפו שיגיע רחוק וישמעו עליו.

 

הקצין מסתיר את פניו בדרך לדיון בבית הדין (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
הקצין מסתיר את פניו בדרך לדיון בבית הדין(צילום: אליעד לוי)

 

קצינים וחיילים ששירתו יחד עם קבלו הופתעו מהאישומים נגדו. קצין ששירת עימו בעבר סיפר: "כולנו היינו בהלם, זה לא יאמן שקצין ששירת איתך עושה דברים כאלה. לא מדובר בסתם קצין מפקדה, אלא קצין עם הרבה מאוד שנות ותק בצבא, הוא חינך הרבה מאוד חיילים".

 

הקצין סיפר כי קבלו ידע תמיד להסתדר היטב עם האנשים הנכונים ולדאוג לעצמו. "אף פעם הוא לא היה פראייר, הוא ידע להסתדר וידע לתחזק קשרים עם מי שצריך, הוא ידע לדאוג לעצמו והתקדם". יחד עם זאת סייג הקצין את דבריו והסביר כי תמיד מדובר היה בגבולות המותר. "לא הייתי מתאר לעצמי שהוא יעשה דברים כאלה, זה לא נתפס", אמר הקצין המכיר את קבלו.

 

קבלו היה אחראי בין היתר, במהלך שירותו הצבאי, גם על ליווי צוערי חטיבת כפיר בקורס קצינים, תפקיד שמוענק לקצינים מוערכים בלבד, שאמורים לשמש סמל ודוגמה אישית.

  

צוער במחזור הקורס בו פיקד קבלו בבה"ד 1, סיפר על קצין שאפתן. "לכולם היה ברור שהוא יתקדם, הוא היה מחובר לאנשים הנכונים וידע מה לעשות ומתי". בהמשך שירותו הצבאי שוב נפגשו דרכיהן של הצוער, שהפך גם הוא למפקד פלוגה. "הוא היה פוליטיקאי", אמר הצוער, "חשבתי שהוא יתקדם בסולם הדרגות ועוד נשמע עליו, אבל לא בסוג כזה של פרסום".

 

לפני כשלוש שנים, שעה ששימש כמלווה צוערי חטיבת כפיר בקורס הקצינים, זכה קבלו אף לפרסום באתר מפקדת זרועות היבשה, בזמן

 שמח"ט חטיבת כפיר דאז אלוף-משנה איתי וירוב הגיע למפגש עם הצוערים. במהלך המפגש סיפר קבלו לצוערים, על-פי הפרסום, על "מה מצפה להם ומצופה מהם בהמשך".

 

חייל ששירת תחת קבלו בעבר הביע צער על המקרה ואמר "אני לא יודע מה נכון ומה לא, כואב לי על המקרה, כמפקד הוא תמיד דאג לחייליו והיה איתם בסדר גמור".

 

"אין הצדקה לאי פרסום"

קבלו ערער על ההחלטה לאפשר את פרסום שמו ותמונתו, ובית הדין הצבאי לערעורים בקריה דחה את ערעורו. הוא טען שאשתו עלולה להיפגע כלכלית מפרסום זהותו, ובנותיו הקטנות עלולות להיפגע נפשית כאשר יגלו על הפרשה בעקבות פרסום שמו המלא ותמונת אביהן.

 

המשנה לנשיא בית הדין לערעורים, השופט תת אלוף דורון פיילס, ציין בהחלטתו כי "לא הוצבע על כל נסיבה קונקרטית יוצאת דופן בחומרתה, לבד מחשש כללי לנזקים שעלולים לנבוע מהפרסום, שעשויים להצדיק אי פרסום. אין חולק שמצויות בעניין הנאשם ראיות מוצקות לכאורה לפחות לחלק מהאישומים החמורים בפרשה".

 

השופט עוד הזכיר את היקף הפרשה, אותה כינה "מהחמורות שהובאו בפני בית הדין בשנים האחרונות": קבלו הואשם כי מכר כ-150 ק"ג חשיש וכ-25 ק"ג הירואין שנתפסו בגבול והופקדו בידיו, בסכום כולל של כ-840 אלף שקל. התביעה טענה כי תפקידו הבכיר והרגיש מחייבים עוד יותר את הצדקת הפרסום. קבלו, המיוצג על-ידי עורכי הדין אבי עמירם ועסאם חמאד מהסניגוריה הצבאית, מכחיש את המיוחס לו בכתב האישום.


פורסם לראשונה 08/12/2011 11:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רב-סרן ערן קבלו
רב-סרן קבלו בבית הדין
צילום: אליעד לוי
הסמים שנתפסו
צילום: באדיבות משטרת ישראל
עו"ד אבי עמירם
צילום: ירון ברנר
עו"ד עסאם חאמד
צילום: יואב זיתון
מומלצים