שתף קטע נבחר

שמאי מקרקעין: "מחירי הקרקע יירדו ב-50%"

בימים האחרונים דווחנו על ירידה במחירי הדירות, אך השמאים טוענים כי בכך לא יסתיים השינוי שעובר על שוק הנדל"ן. על פי הערכות, גם מחירי הקרקע עומדים בפני ירידה משמעותית בחצי השנה הקרובה. "הממשלה הוציאה את המשקיעים מהשוק", אמר שמאי בכנס באילת

מחירי הדירות יורדים? חלק מהשמאים סבורים שזו רק ההתחלה: "מחירי הקרקעות בפריפריה צפויים לרדת תוך חצי שנה (עד מאי, ת.ג), בכ-50% מהרמה שבה היו בתחילת השנה". כך אומר היום (ג') אהוד המאירי, יו"ר קבוצת שמאות המקרקעין המאירי ושות'.

 

עוד על מחירי הנדל"ן :

 

"מחירי הקרקעות במכרזי מינהל מקרקעי ישראל עלו בשנה האחרונה בשיעור גבוה, לעתים 100% ויותר, בשל ביקושים גבוהים בתחילת השנה", אומר המאירי, "היום כשההיסטריה נרגעה, היזמים חוששים שלא יימצאו רוכשים לפרויקטים שלהם.

 

"כתוצאה מכך, כבר בחודש הקודם ראינו מספר מכרזים של מינהל מקרקעי ישראל שיצאו בדרום הארץ ולא נענו כלל. המצב יגיע לכדי כך שהמחירים ירדו את כל העלייה שעלו במהלך השנה האחרונה, כלומר בכ-50%".

 

על סמך מה אתה קובע 'תעריף כל כך מדוייק לירידת המחירים? איך אתה יודע?

 

"אני לא נביא, אבל ההיגיון הפשוט קובע שאם התפרצות של ביקושי יתר העלתה את המחיר ב-100% בחצי שנה, היעלמות שלה תוריד אותו ב-50%. השוק התנהג בצורה לא נורמלית בשנה האחרונה ועכשיו הוא יחזור להתנהג בצורה נורמלית.

 

"בסך הכל, הייתה התנפלות קצרת טווח על הדירות בדרום ובצפון, שנבעה מההתייקרויות במרכז. כמה אנשים כבר רוצים לגור באופקים למשל? אם בנו שם 1,000 דירות, זה אמור לענות על הביקושים ואז המחירים חוזרים למה שהיו".

 

הצרכנים ייהנו פחות מהירידות

עם זאת, המאירי צופה שירידת מחירי הדירות לצרכן תהיה פחות חדה. "בשל המשקל הנמוך של מרכיב הקרקע המגולם במחיר הדירה הסופי, ההשפעה על מחירי הדירות לצרכן הקצה בפריפריה תהיה ירידת מחירים של כ-10% בלבד".

 

לדבריו, גם ערך הקרקע באזורי הביקוש עומד לרדת. "קבלנים נוקטים היום במשנה זהירות וצפויים להציע במכרזי המינהל הבאים שיצאו באזורי הביקוש, מחירים הנמוכים בכ-15%-20% ממחירי 2010, לאור חוסר הוודאות בשוק והשפעת הכלכלה העולמית על המשק הישראלי. מאחר שלמינהל אין מלאי גדול באזורי הביקוש, תמיד תהיה היענות למכרזים אלו, אולם אין ספק במחירים נמוכים משהיו", הוא אומר.

 

מחירן של קרקעות בבעלות פרטית צפוי לדבריו לרדת גם הוא בשיעור של 10% -15%, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הסיבה: "הירידה בביקושים לדירות והקשחה של תנאי האשראי לרכישת נדל"ן".

 

לפי הנוסחאות של המאירי, אם מחיר הדירות מהווה כ-20% ממחיר הקרקע, הרי שמחירי הדירות צפויים במרכז, לפי אותו היגיון, לרדת בכ-3%-4%, בנוסף לירידות שכבר התרחשו בחודשים האחרונים. 

 

"הרפורמות גרמו בעיקר לקיפאון בענף" 

שמאי המקרקעין משתתפים בימים אלה בכנס גדול באילת. גם מדבריהם של שמאים אחרים שמשתתפים בכנס עולה התחושה שהחגיגה בענף הנדל"ן הולכת ונגמרת.

 

"הרפורמות האחרונות שהממשלה יזמה לא גרמו למיעוט עסקאות בשוק", אמר בכנס השמאי ארז כהן. "הממשלה יזמה בשנה האחרונה שורה ארוכה של רפורמות: רפורמה במינהל מקרקעי ישראל, חוק ההפקעות והרפורמה בחוק התכנון והבנייה, במטרה לגרום לירידה במחירי הדירות בטווח הקצר".

 

כהן הוסיף, כי "הממשלה הוציאה את המשקיעים מהשוק ועודדה אותם למכור את הדירות. לצערי, נכון להיום, הרפורמות הללו הביאו לקיפאון עמוק של הענף".

 

עכשיו זה רשמי: מחירי הדירות יורדים

נתונים שמתפרסמים בימים האחרונים מראים ששוק הדירות, שחווה בשנתיים וחצי האחרונות עליות חדות מאוד, החל לרדת.

 

מנתונים שפרסם היום משרד האוצר עולה כי במהלך ספטמבר נרכשו כ-5,500 דירות - ירידה של כ-9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. רכישת הדירות החדשות ירדה בכ-24%. הירידה בביקושים משפיעה על ירידה במחירים. בהשוואה לחודש הקודם, מחירי הדירות החדשות ירדו בכ-1.2%.

 

מנתונים שפרסם אתמול השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים עולה כי מחירי דירות ארבע חדרים ב-16 הערים הגדולות בישראל רשמו ברבעון השלישי של 2010 ירידה ממוצעת של 1.2%. זאת, למרות שהם עדיין גבוהים ביחס לרמת המחירים בתקופה המקבילה אשתקד. עוד עולה מנתוני השמאי כי מספר העסקאות בערים הגדולות ירד בכ-30%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אילוסטרציה
צילום: הרצל יוסף
אהוד המאירי: ירידה של 3%-10% במחיר לצרכן
מומלצים