שתף קטע נבחר

ההורים גרושים? הסעות לילדים יגיעו לשני הבתים

משרד החינוך הודיע כי מעתה כל התלמידים הזכאים להסעות, שהוריהם חיים בנפרד, יהיו זכאים להסעה משתי כתובות מגורים שונות - בתנאי שיש עליהם משמורת משותפת

ילדים להורים שאינם חיים יחד יהיו זכאים מעכשיו להסעות מבית האם וגם מבית האב - כך הודיע משרד החינוך לבית משפט לעניינים מנהליים בתל-אביב, אליו עתרו הורים לילד בן 4.

 

בישראל תלמידים רבים להורים שאינם מתגוררים יחד. עד כה היו זכאים התלמידים, על-פי נהלי משרד החינוך, להסעות רק מאחת הכתובות. לאורך השנים עורר הנושא את זעמם של הורים רבים, שנאלצו לתמרן ולמצוא בעצמם סידור להסעת הילדים לבית הספר. 

 

חינוך ב-ynet - כתבות נוספות

נסגר בית ספר: אין תאורה בכיתות, יש זבל וזוהמה

עיריית אשקלון פתחה גן חדש - ללא ממ"ד

50 אחוז מ"מורי ההיי-טק" פרשו ממערכת החינוך

 

לפני כשנה - כשבנם של העותרים נשלח לגן עירוני לחינוך מיוחד - התבשרו ההורים כי ההסעה תגיע רק לכתובת אחת. ההורים פנו למשרד החינוך בבקשה כי ההסעה תגיע לסירוגין לבית האב ולבית האם - אך נענו בשלילה. במשרד החינוך טענו שמדובר בעלויות תקציביות גבוהות. לדבריהם, "הפתרון הראוי לשאלת הסעות תלמידים להורים פרודים, הינו כתובת מוצא אחת קבועה של התלמיד, כיוון שלמשרד החינוך אין אפשרות לנהל מעקב ותיאום של ההסדרים הנקבעים על-ידי ההורים".

 

ההורים יצאו למאבק משפטי, ובאמצעות הסיוע של עו"ד קארין אלהרר, מנהלת הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות בפקולטה למשפטים שבאוניברסיטת בר-אילן, עתרו לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל-אביב, בטענה שלא סביר שבשל החלטה שרירותית של משרד החינוך לא ניתן ליישם את ההחלטה למשמורת משותפת על הילד. ההורים טענו בעתירתם כי "מדובר בפגעה אנושה בזכותו של הילד לחינוך, שאינה יכולה להתממש ללא הסעה בטיחותית שתגיע ותצא משתי כתובות הוריו".

 

בעקבות העתירה, תיקן משרד החינוך את העיוות הבירוקרטי. המשרד הודיע לאחרונה לבית המשפט כי לאור הדברים הוחלט לשנות את חוזר המנכ"ל

ולקבוע כי כל התלמידים הזכאים להסעות, שהוריהם חיים בנפרד, יהיו זכאים להסעה משתי כתובות מגורים שונות, ובלבד שבית המשפט קבע כי יש לקיים משמורת משותפת וכי ההורים מתגוררים באותה עיר.

 

"המקרה הזה הוא דוגמה מובהקת לאופן שבו מתקיימת הביורוקרטיה הישראלית בכלל ובמשרד החינוך בפרט", אמרה עו"ד אלהרר. "מדובר בבעיה הנוגעת לילדים רבים שהוריהם פרודים וחבל מאוד שנאלצנו להגיע לבית המשפט, שכן מדובר בדבר שלכאורה נראה מאוד ברור והגיוני ושאינו כרוך בתוספות תקציביות או היערכויות מיוחדות, אלא מצריך רק הפעלת היגיון בריא ויציאה מקיבעון מחשבתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוכלו להגיע ללימודים מבית האב וגם מבית האם. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד קארין אלהרר
צילום: דוברות אוניברסיטת בר-אילן
מומלצים