שתף קטע נבחר

הרב, מותר לצחוק מ"נשיקת" האפיפיור והאימאם?

"זו אינה דרכה של תורה להביט בגברים מתנשקים", הסביר הרב ברוך אפרתי לגולש שביקש את התייחסותו לפרסומת הפרובוקטיבית של בנטון. והאם מותר לצחוק ממנה? על האימאם - לא, על האפיפיור - דווקא כן

הפרסומת החדשה של "בנטון" עוררה סערה רבתי בהציגה אישים שביניהם קיימת יריבות, מנשקים זה את זה. בוותיקן כבר הודיעו כי הם מתכוונים לתבוע את חברת האופנה האיטלקית בשל התמונה של האפיפיור והאימאם הראשי של מצרים מתנשקים - דימוי שלדבריהם גורם ל"פגיעה ברגשות המאמינים". אך מתברר שיש כאן גם עניין למאמינים שלא מיוצגים על-ידי האפיפיור.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

גולש באתר הדתי "מורשת" שיגר שאלה למדור השו"ת (שאלות ותשובות בהלכה) וביקש את התייחסותו של הרב ברוך אפרתי לפרסומת הפרובוקטיבית. 

 

"מה דעתך על הקמפיין של חברת האופנה, שבו רואים אנשים מנשקים אחד את השני - אנשים שהם אויבים וכביכול רוצים להשכין שלום ביניהם?", תהה הגולש - והוסיף: "ובמיוחד, האם מותר לראות את זה ולצחוק על אנשי דת, כמו האפיפיור והאימאם של קהיר".

 

האפיפיור והאימאם. לא כולם אהבו את הפרסומת   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
האפיפיור והאימאם. לא כולם אהבו את הפרסומת (צילום: EPA)

 

הרב אפרתי פתח את תשובתו בהתייחס לקונספט המרכזי של הקמפיין הפרסומי, וכתב: "זו אינה דרכה של תורה להביט בגברים מנשקים אחד את השני בפיותיהם". הוא הוסיף כי "במיוחד יש למחות על הזלזול בכבוד ראש הממשלה שהוא זלזול בכבודה של האומה ומלכות ישראל".

 

לגבי אנשי הדת כותב הרב כי "לא ראוי לצחוק על איש הדת המוסלמי, ויש לכבד אותו כמנהיג ציבור". בהקשר זה מציין הרב כי הרמב"ם

אמנם נהג לכנות את מוחמד בכינוי "המשוגע", אך לדבריו "זה לא היה כליצנות אלא כעובדה, שהרי (מוחמד) הזה הזיות במערה במדבר, שהמלאך גבריאל מנבא אותו".

 

לעומת האימאם, הרב אפרתי מסביר כי על האפיפיור אין בעיה לצחוק שכן כבר צוין בגמרא שמותר, ואף רצוי, לעשות כן על עובדי כוכבים (על-פי ההלכה, הנצרות - בניגוד לאיסלאם - נחשבת לעבודה זרה).

 

בסיום דבריו מעיר הרב כי ייתכן שבימינו אין ליזום לעג על הנצרות בפרהסיה, שכן זה עלול לגרום לאיבה, "אבל לצחוק בעצמך מתמונת ההגמון שלהם - ודאי מותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ואבו-מאזן. זלזול בכובד האומה
צילום: AFP
מומלצים