שתף קטע נבחר

73 שנים לליל הבדולח - בית כנסת חדש בגרמניה

קם מן העפר: על חורבות בית הכנסת שנחרב בליל הבדולח, לפני 73 שנים בדיוק, נחנך בית כנסת מפואר בעיירה שפייר שבגרמניה. באו לכבד: נשיא גרמניה, חברי ממשלה ומאות מיהודי המדינה

ביום השנה למאורעות ליל הבדולח, נחנך בית הכנסת המפואר בעיירה שפייר שבגרמניה. בית הכנסת הקודם נחרב בדיוק לפני 73 שנים, בשנת 1938, על ידי הנאצים.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

התחדשותו של בית הכנסת מציינת תופעה כללית של התחדשות החיים היהודיים במדינה שהביאה לעולם את אחת התקופות האפלות בתולדות האנושות. כך נכחו בטקס המפואר מאות מבני הקהילות היהודיות בגרמניה, ובהם נשיא גרמניה ונשיא "ועידת רבני אירופה" ונציגיה, שחנכו את בית הכנסת, לצד נציגי הממשלה הגרמנית ונציגי המחוז העירוני.

 

פריחה מחודשת של היהודים (צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה) (צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה)
פריחה מחודשת של היהודים(צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה)

 

נשיא גרמניה, כריסטיאן וולף, אמר כי התחדשות החיים היהודיים בגרמניה היא מתנה. "אנו שמחים שנבנה בית כנסת חדש ושאנשים יוכלו להתפלל בו", כדבריו.

 

 

הרב פנחס גולדשמיט באירוע  (צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה) (צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה)
הרב פנחס גולדשמיט באירוע (צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה)

 

הקהילה היהודית בשפייר ידעה מאורעות אנטישמיים רבים, בהיותה חלק מקהילות שו"מ (שפירא, ורמייזא ומגנצא). בית הכנסת הראשון נבנה במקום בשנת 1104, שמונה שנים לאחר הוצאתם להורג של מניין יהודים בידיי הצלבנים – מעשה המוזכר מידי שנה בקינות על שפייר. באזור חיים כיום כ-650 חברים, רובם יוצאי ברית המועצות לשעבר.

 

נשיא גרמניה וחברי ממשלה (צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה) (צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה)
נשיא גרמניה וחברי ממשלה(צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה)

 

ברוב פאר והדר (צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה) (צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה)
ברוב פאר והדר(צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה)

 

נשיא "ועידת רבני אירופה" ואב"ד מוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט, אמר כי האתגר הגדול שיש להתמודד עימו הוא הכשרת רבנים לתפקיד הדרכה רוחנית ליהודי גרמניה.

 

"סייענו רבות להקמתם מחדש של מוסדות לימוד יהודים אורתודוכסיים מרכזיים בגרמניה, ובהם ישיבת ברלין שבה התחנכו עד השואה רבני גרמניה היראים לדבר ה'", אמר. "במוסד זה עוברים רבנים עתידיים הכשרה להנהיג את הקהילות היהודיות ברחבי גרמניה, והוא מהווה את המרכז הרוחני של יהדות גרמניה כיום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנוכת בית הכנסת בשפייר
צילום: באדיבות משה פרידמן – ועידת רבני אירופה
מומלצים