שתף קטע נבחר

חקירה פלילית על הסתה נגד הרב אליהו מצפת

"גירוש הערבים מהשכונות היהודיות הוא חלק מהאסטרטגיה", אמר בין היתר הרב שמואל אליהו, והיועץ המשפטי לממשלה החליט לפתוח נגדו בחקירה - אך לא בגין "מכתב הרבנים" שקרא לא להשכיר דירות לערבים

היועץ המשפטי לממשלה החליט על פתיחה בחקירה פלילית נגד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, בחשד לפרסום הסתה לגזענות, בגין התבטאויות שונות שפורסמו בשם הרב בהן התייחס לערבים - כך נמסר הבוקר (יום ג') בהודעת משרד המשפטים. במקביל, החליט היועץ יהודה וינשטיין כי אין מקום לפתיחה בחקירה פלילית בגין "מכתב הרבנים" שפרסם הרב אליהו עם עוד עשרות רבנים, לפיו אין למכור או להשכיר דירות למי שאינו יהודי.

 

מחר היה אמור להתקיים דיון בעתירה לבג"ץ של המרכז לפלורליזם יהודי, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב. עוד טרם הגשת תשובת המדינה, פורסמה היום הודעת משרד המשפטים. הדיון יתקיים בכל זאת, מכיוון שלטענת העותרים, היועץ המשפטי התחייב בעבר להעמידו לדין גם על מקרים קודמים, שבהם בוטל האישום כחלק מעסקה.

 

הרב שמואל אליהו. שורת התבטאויות גזעניות (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
הרב שמואל אליהו. שורת התבטאויות גזעניות(צילום: אפי שריר)

 

לפי משרד המשפטים, בעקבות תלונות שהתקבלו על רקע פרסום "מכתב

הרבנים", ובעקבות התבטאויות שונות שפורסמו בשם הרב אליהו בתקשורת, המתייחסות לציבור הערבי, נפתחה בדיקה במשרדו של וינשטיין ובפרקליטות - שמצאה היבטים פליליים לכאורה.

 

התבטאויות המדוברות כוללות בין היתר משפטים שהובאו בפרסומים שונים בשם הרב אליהו, כגון: 

 

  • "התרבות הערבית היא אכזרית מאוד"
  • "אצל הערבים מדובר בקודים אחרים, בנורמות אלימות שהפכו לאידאולוגיה. כמו שהגניבות החקלאיות אצל הערבים הן אידיאולוגיה. כמו שסחיטת דמי חסות מהמשקים החקלאיים בנגב היא אידיאולוגיה"
  • "ההתנהגות שלהם לא נעימה. הכניסו אצלנו לשכונה של עמידר אשה ערבייה זקנה. לכאורה לא מזיקה. רק הגיעה וכבר הפכה למטרד. בכל שבת מגיעות לבקר אותה עשר מכוניות של ערבים, כל הכפר אצלנו. משמיעים מוזיקה. עושים רעש. מעיזים להתנהג בשכונות יהודיות כמו שלא יעזו להתנהג בכפר לעולם"
  • "ברגע שאתה נותן מקום לערבי בתוכנו, לוקח לו חמש דקות להתחיל לעשות מה שהוא רוצה"
  • "ערבים מתנהגים אל הנשים שלהם, על פי נורמות חברתיות שמגובות בקוראן ולפיהן מותר להרביץ לאשה ושם זה לא מכות עדינות. זה מכות עם כסאות, התעללות שבסופה הבחורה מגיעה לבית החולים לאחר שעברה את סיוט חייה"
  •  "יהודי לא צריך לברוח מהערבים. יהודי צריך להבריח ערבים"
  • "גירוש הערבים מהשכונות היהודיות הוא חלק מהאסטרטגיה"

 

במשרד המשפטים הזכירו כי בשנת 2006 הועמד הרב אליהו לדין בגין עבירות של פרסום הסתה לגזענות בשל דברים שפרסם אודות הציבור הערבי. ההליכים נגדו הופסקו אחרי שסוכם כי הרב ייצא בקריאה ברורה ונחרצת, שתכלול הסתייגות חד-משמעית מהדברים שיוחסו לו בכתב האישום, ויתנצל בפני אלה שנפגעו מדבריו.

 

עוד בערוץ החדשות:

ברק נקם בתקשורת: הצביע בעד חוק ההשתקה

 

לגבי "מכתב הרבנים", נימק וינשטיין את ההחלטה שלא לפתוח בחקירה פלילית והסביר כי "יקשה להוכיח שפסק ההלכה האמור פורסם מתוך 'מטרה להסית לגזענות', כנדרש על-פי החוק. שנית, מבחינת הדברים עולה כי ההגנה שמעניק החוק, לגבי 'פרסום ציטוט מתוך כתבי דת וספרי תפילה, או שמירה על פולחן של דת', עשויה לעמוד לרבנים בהקשר של פרסום פסק ההלכה. שלישית, עמדת היועץ היא, כי כאשר מדובר בפסק הלכה, יש להמנע במידת האפשר מהליכים פליליים, אלא אם מדובר במקרים חמורים במיוחד, כגון פסקי הלכה המתירים פגיעה פיזית בציבור מסוים על רקע גזעני, או בהתקיים נסיבות מחמירות אחרות המצדיקות פתיחה בחקירה".

 

פרקליטו של הרב: הכל בכובעו הרבני

ד"ר אביעד הכהן, דקאן מכללת שערי משפט, פרקליטו של הרב שמואל אליהו יחד עם פרופ' דב פרימר, אמר בתגובה כי "אנו שמחים על כך שגם עמדת הפרקליטות היא שאין שום בסיס לעתירה שתכליתה העמדתו של הרב שמואל אליהו לדין פלילי בגין התבטאויות שנאמרו לפני מספר שנים. היא הדין להחלטת הפרקליטות שלא לפתוח בחקירה בנוגע לפסק ההלכה שהוציא הרב שמואל אליהו. אשר לפתיחה בחקירה בגין התבטאויות כלפי הציבור הערבי, אנו סבורים שאין זה עניין לחקירה פלילית ומכל מקום מעריכים שגם תוצאת חקירה זו, אם תתקיים,

 לא תוביל להעמדתו של הרב אליהו לדין בגין התבטאויות אותן הוא אמר בכובעו הרבני".

 

מנגד, עו"ד עינת הורוביץ מהמרכז לפלורליזם יהודי, שהגישה את העתירה לבג"ץ, בירכה על פתיחת החקירה "למרות שלקח שנה תמימה לקבל החלטה מתבקשת זו. יחד עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה עדיין חייב לעמוד בהתחייבות שהוא עצמו נתן לבג"ץ וגם לבית משפט השלום שדן בכתב האישום הקודם נגד הרב אליהו, שלפיה אם הרב אליהו ישוב ויתבטא באופן גזעני הוא יועמד לדין מחדש על המקרים הקודמים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"יהודי צריך להבריח ערבים". הרב אליהו
צילום: אביהו שפירא
היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין
צילום: יאיר שגיא
מומלצים