שתף קטע נבחר

שירזי מואשם: איים על העד "כדור בין העיניים"

המשטרה הפתיעה את העבריין הנתנייתי וכללה איומים באישום. "כשאני עושה אפצ'י חצי עולם עומד על הרגליים, וגם אם עד המדינה יהיה בתאילנד ימצאו אותו", אמר לפי הנטען. על אדם שלווה ממנו איים: "אעיף לך את הראש". עוד נחשף תרגיל החקירה עם הרשימה במגירה הסודית בביתו של שירזי

כתב אישום חמור הוגש היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד ריקו שירזי, מי שהמשטרה מכנה ראש ארגון פשע. האישום כולל עבירות מס בהיקף של עשרות מיליונים, הלבנת הון - וגם איומים. "אני אעיף לך את הראש לפני שתיקח לי את הכסף", איים שירזי על אחד האנשים שאיחרו בתשלום הלוואה שלקחו ממנו. על עד המדינה, שהיה שותפו, הוא איים לפי הנטען בנוכחות שוטרים ואמר שגם בתאילנד ימצאו אותו.

 

עוד בערוץ החדשות:

התחממות? "ישראל החזירה מל"טים לטורקיה"

השר לביטחון פנים: חושש מרצח פוליטי 
 

"עד המדינה וילדיו ישלמו על מעשיו של עד המדינה ואלוהים ישלם להם בתרופות", אמר שירזי לשוטרים באחת החקירות, לפי האישום. "כשאני עושה אפצ'י חצי עולם עומד על הרגליים, וגם אם עד המדינה יהיה בתאילנד על חוף הים ימצאו אותו ואלוהים ישלם". בהמשך אף דיבר על "כדור בין העיניים" תוך שהוא מושיט את ידו הימנית עם תנועת אקדח לכיוון המצח.

 

בחקירה נוספת, ברשות המסים, המשיך שירזי באיומים על מי שלכאורה בגד בו: "אני אדאג שיבואו תרופות משמיים לילדים שלו. מישהו יכול להפיל עליי עוואנטה? וואלה אם יעשו לו פיצוץ של קוזו אקאמוטו בחוץ לארץ, הוא יקבל מכה משמיים. קוזו אקאמוטו, ישנו את כולו יעשו אותו 4 ק"ג, הוא יקבל משמיים את המכה".

  

ייעצר עד תום ההליכים? שירזי עם פרקליטו, עו"ד משה שרמן (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
ייעצר עד תום ההליכים? שירזי עם פרקליטו, עו"ד משה שרמן(צילום: אלי אלגרט)

 

לא פחות מ-100 עדי תביעה נכללים ברשימה שבסוף 40 עמודי כתב האישום שהכינו ביחידה הכלכלית בראשותו של תת-ניצב אבי נוימן, ובמחלקה המשפטית של רשות המסים. תחילתו מתארת שורה של עבירות כלכליות שביצע שירזי על מנת להתחמק ממס. עם עד המדינה הוא הפיץ, לפי הנטען, חשבוניות פיקטיביות בכ-25 מיליון שקלים. בנוסף, העלים שירזי הכנסות של הלוואות בריבית קצוצה שהעניק.

 

שירזי גם מואשם בעבירה של הלבנת הון בסדר גודל של 15 מיליון שקל. צוות החקירה בראשותו של ניצב-משנה אהרון ולריולה אמנם התמקד בעבירות הכלכליות, אולם כתב האישום מתאר גם שתי

עבירות של איומים - למרות שבהצהרת התובע שהוגשה בתחילת השבוע, הן לא הוזכרו.

 

סעיף אחד של איומים נוגע לאיש העסקים משה תשובה, שלא הצליח לעמוד בהחזרי הלוואה שלקח משירזי. אז על פי כתב האישום איים עליו שירזי שיפגע בו ואמר: "אני אעיף לך את הראש לפני שתיקח לי את הכסף".

 

חשבוניות פיקטיביות בכ-25 מיליון שקלים (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
חשבוניות פיקטיביות בכ-25 מיליון שקלים(צילום: אלי אלגרט)
 

עיקר התיק מושתת על עדותו של עד המדינה שפעל עם שירזי, היה שותף לכאורה לעבירות, אבל לאחר מכן חתם על הסכם עם המשטרה. על מנת להוכיח את אמינותו, הוא מסר לחוקרים מקום סודי בו החביא שירזי את רשימת הלווים שלו - בתוך מגירה סודית בשולחן בביתו של שירזי. החוקרים, מגובים בצו בית משפט, הגיעו לביתו של שירזי, מצאו את המגירה הסודית ובה רשימה ארוכה של כל האנשים שחייבים לשירזי כסף מההלוואות. כתרגיל חקירה, הם צילמו את הרשימה והשאירו אותה באותו המקום.

 

"ניפוח של המשטרה"

כעבור כמה ימים חזרו השוטרים לדירה, הפעם עם שירזי, ושאלו אותו על רשימת החייבים. הוא הכחיש שיש כזאת. כשהחוקרים פנו שוב למגירה הסודית, הם גילו כי הרשימה נעלמה. בשלב הזה, טוענים ביחידה הכלכלית, הבין שירזי שמישהו סיפר הכל למשטרה.

 

עד המדינה. סיפר בדיוק איפה מונחת הרשימה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עד המדינה. סיפר בדיוק איפה מונחת הרשימה(צילום: מוטי קמחי)

  

יחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה למעצרו של שירזי עד תום ההליכים וכן לחילוט רכושו בהיקף של כ-14 מיליון שקל.

עצם הכללת עבירת האיומים בכתב האישום, מאפשרת למשטרה ולפרקליטות לבקש זאת - מה שעלול להקשות על העבריין הנתנייתי בהמשך הדרך. מעצרו של שירזי הוארך בשלושה שבועות, עד לדיון בבקשת הפרקליטות.

 

בסביבתו של שירזי היו מופתעים מכך שבסופו של דבר הוכנסו לכתב האישום עבירות האיומים. "אין סיכוי שריקו אמר דברים כאלה במשטרה על עד המדינה", אמר חבר קרוב שלו. "אני מכיר אותו וזה נראה לי שוב ניפוח של המשטרה. הרי בדיון הקודם החוקרים הצהירו שכל כתב האישום מתמקד בעבירות כלכליות, אז איך פתאום צצו עבירות איומים?", תהה.

 

פרקליטו של שירזי, עו"ד משה שרמן, אמר בתום הדיון: "המדינה מנפחת את כתב האישום רק בגלל שמדובר בריקו שירזי. פתאום, ברגע האחרון, הכניסו עבירות של איומים כדי שיוכלו לבקש מעצר עד תום ההליכים. אני מבקש מכולם להתאזר בסבלנות ולחכות ולראות מה יהיה בסוף המשפט, לא עכשיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריקו שירזי. גם בתאילנד?
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי סניור
תת-ניצב אבי נוימן, מפקד היחידה הכלכלית
צילום: אלי סניור
מומלצים