שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: למה אין נשים בוועדה למינוי דיינים

לאחר שהתברר כי אין ולו אישה אחת בוועדה לבחירת דיינים, עתרה תנועת "אמונה" לבג"ץ, ואף דרשה להוציא צו ביניים שימנע את התכנסות הוועדה עד להחלטה: "דיינים המתמנים על ידי גברים בלבד יוצרים מועקה, ופגיעה באמון הנשים"

תנועת "אמונה" הגישה היום עתירה לבג"ץ נגד הוועדה למינוי דיינים, בטענה כי יש לכלול נשים בוועדת המינויים – זאת לאחר שהתברר כי בהרכב הוועדה אין ולו אישה אחת. בנוסף מבקשת התנועה מבית המשפט, להוציא צו ביניים שימנע מהוועדה להתכנס עד למתן החלטה סופית בעתירה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"אמונה", תנועת האישה הדתית שזכתה השנה בפרס ישראל, טוענת כי אי הכללת נשים בהרכב הוועדה סותרת את העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל, ואת עקרונות והוראות חוק שוויון זכויות האישה, חוק יסוד כבוד האדם וחירותו - והנורמות הקיימות כיום במדינת ישראל.

 

באמצעות בא כוחה עו"ד פנחס מעוז, נכתב בעתירה כי "אי הכללת אישה בוועדה מונעת את השמעת קולה של האישה וזווית ראייתה בתהליך מינוי הדיינים, וכתוצאה מכך נפגם 'מראית פני הצדק' בשיפוטם של בתי הדין הרבניים".

  

הוועדה למינוי דיינים מורכבת מעשרה נציגים: שני הרבנים הראשיים ושני נציגי בית הדין הרבני, ארבעה נציגים מן הכנסת והממשלה (משוריינים לרוב למפלגות החרדיות, בעקבות הסכמים קואליציוניים), ושני מקומות לנציגי לשכת עורכי הדין. השבוע התברר כי הלשכה, שנהגה לבחור כנציגיה נשים ואנשים שאינם שומרי

מצוות - מינתה דווקא נציג חרדי.

 

"תנועת 'אמונה' מדגישה כי דיינים המתמנים על ידי גברים בלבד יוצרים מועקה, ופגיעה באמון הנשים בפני בתי דין שכאלה", נכתב בעתירה. ב"אמונה" טוענים כי לא יעלה על הדעת שדווקא גוף שממנה רשות שיפוטית שלפחות מחצית מהנזקקים לה הן נשים, "תודר ותיעדר מתוכו אישה".

 

בתוך כך, חברת הכנסת רונית תירוש העלתה הצעת חוק שתחייב כי בהרכב הוועדה למינוי דיינים יהיה ייצוג הולם לנשים, זאת באמצעות הבטחת מקום של עורכת דין בוועדה. לדבריה, חשיבות הבטחת מקום לאישה בוועדה למינוי דיינים נעוצה בעובדה שלפחות מחצית מהמתדיינות בבתי דין רבניים הן נשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ומי נכנס בשערי בית הדין?
צילום: הרצל יוסף
מומלצים