שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הזמרת נטלי קול: על ההתמודדות עם הפטיטיס C

  כשהזמרת נטלי קול גילתה שהיא חולה בצהבת (הפטיטיס) C בעקבות התמכרות לסמים, היא הייתה בטוחה שחייה הסתיימו. בזכות גילוי המחלה בזמן וטיפול כימותרפי ניצלו חייה. "לא משנה איך נדבקת, אלא מה אתה עושה אחרי שאובחנת", היא אומרת בראיון מיוחד למוסף "24 שעות" של "ידיעות אחרונות" לרגל תחילת הקמפיין למודעות לצהבת בישראל

  בצאתה מהמרפאה התקשרה הזמרת נטלי קול לחברתה הטובה ובקול רועד סיפרה: "איבחנו אצלי הפטיטיס". היא הייתה בטוחה שחברתה תפרוץ בבכי ושהן יזילו דמעות בדואט, אבל חברתה שאלה: "הפטיטיס? מאיזה סוג?", וכשקול השתתקה, הוסיפה החברה: "מה, לא ידעת שהמחלה הזאת באה בכל מיני טעמים?".

   

  עוד על צהבת C:

  לראשונה: מס' המתים מהפטיטיס C - גדול מאיידס  

  בדיקה חדשה בבנק הדם תמנע הידבקות ב-HIV וצהבת

  פיתוח ישראלי: בדיקה לצהבת באמצעות נוזל רוק

   

  באותו רגע חזר חוש ההומור לנטלי קול. "באמת?", התלוצצה, "מוזר מאוד, הרופא לא סיפר לי אם הווירוס שלי הוא בטעם וניל, שוקולד או תות שדה". ושתיהן פרצו בצחוק מתגלגל. "ברגע ההוא הבנתי שהמלחמה שלי החלה ושאני אנצח", מספרת לי קול, שזכתה תשע פעמים בפרס הגראמי, וגם זכתה - פעמיים - להתחיל את חייה מחדש.

   

  אלופה במלחמות

  במלחמות היא מבינה. קול, בת 61, בתו הבכורה של הזמר האגדי נט קינג קול, נחשפה למוזיקה מגיל אפס. בגיל 11 החלה לשיר, כשאביה הספיק להדריך אותה בצעדיה הראשונים, עד שנפטר ארבע שנים לאחר מכן מסרטן הריאות. "זה היה השבר הראשון של חיי," כתבה בספרה האוטוביוגרפי "מלאך על כתפיי", שיצא לפני 11 שנה.

   

  "יש אנשים בני גילי שרק מתחילים לתכנן כתיבת ביוגרפיה", היא אומרת, "ואילו אני כבר כתבתי שתיים. זה לא מפני שקריירה ספרותית קורצת לי יותר ממוזיקה - אין כמו מוזיקה - אלא מפני שבקורות חיי יש, לצערי ולשמחתי, פרקים מעוררי השראה".

   

  ספרה הראשון, שגם עובד לסרט טלוויזיה בשם "סיפורה של נטלי קול", הוקדש למאבקה בסמים, שאותם גילתה במהלך לימודיה באוניברסיטת מסצ'וסטס. "הלכתי עד הסוף", שיחזרה. "אל-אס-די, הרואין, קוקאין, כל מה שבא. במקצוע הזה אתה נזקק לסמים לא רק כדי שירימו אותך בתקופות של 'דאון', אלא גם כדי להתמודד עם ההצלחה הגדולה".

   

  נטלי קול. בגיל 33 אישפזה את עצמה במוסד גמילה (צילום: AP) (צילום: AP)
  נטלי קול. בגיל 33 אישפזה את עצמה במוסד גמילה(צילום: AP)

   

  בגיל 25 נעצרה קול בטורונטו, קנדה, על החזקת הרואין. רק אחרי שרוברט, בנה היחיד, כמעט טבע בבריכה המשפחתית בעת ששני הוריו שהו בבית, מסטולים למהדרין, אישפזה את עצמה במוסד לגמילה. "זה היה קשה", היא מודה. "רק אלוהים ראה כמה שזה לא קל, אבל עשיתי את זה. בגיל 33 יצאתי משם נקייה ובריאה. ממכורה לסמים הפכתי למכורה לכושר. למדתי לאכול בריא, והגוף שלי תיקתק כמו מכונה משוכללת. הרגשתי נפלא. לא הייתה לי סיבה לחשוד שמשהו לא עובד כשורה".

   

  בפברואר 2008, בעיצומן של הקלטות, החליטה לקחת פסק זמן קצר כדי לתקן בקע בבטן. "ניתוח ממש קטן", היא מדגישה. "רופא המשפחה הזמין אותי לעשות את בדיקות הדם המקדימות. יומיים אחרי הביקור במעבדה, כשזיהיתי את מספר הטלפון של הרופא על צג הטלפון, חשבתי שהוא מצלצל כדי לדחות את מועד הניתוח, והתכוננתי לומר בכעס שאני אישה עסוקה ושלא יכולים לשחק בלוח הזמנים שלי. ממש הופתעתי כשהוא אמר 'נטלי, אני מציע שתבואי, בדיקת הדם שלך נראית חשודה'.

   

  "בבת אחת התייבש לי הרוק בפה. שאלתי את הרופא, 'זה רציני?' והוא השיב, 'אינני יודע, אבל כדאי שנהיה זהירים', וקבע לי תור אצל נפרולוג, רופא כליות. זה בדק ואיבחן שהבעיה לא בתחום שלו, אלא בכבד. 'איש הכבד' היה לבבי ונבון, אבל לא איש בשורות. כשהוא אמר, 'הכבד שלך הרוס, יש לך הפטיטיס סי', הבטן שלי עשתה פליפ פלופ".

   

  -פחדת שלא תצאי מזה?

  "הייתי בטוחה שלא אצא מזה מפני שלא היה לי מידע על המחלה. הכרתי רק את הסטיגמה שלה כמחלה קטלנית. האחות הגישה לי מים, והם לא החליקו לי במורד הגרון. הייתי כמו משותקת. שאלתי את הרופא איך קיבלתי את זה, והוא שאל אם בתקופת הסמים נהגתי לחלוק מחטים עם משתמשים אחרים. אמרתי, 'כמובן, מי לא עושה את זה?' והוא משך בכתפיו ואמר שככל הנראה זה משם. עדיין לא האמנתי. טענתי שאני נקייה כבר 25 שנה, והוא הסביר לי שזה הטריק של הווירוס. הוא יכול לקנן בגוף עשרות שנים במצב רדום, ואז, ביום בהיר אחד, להתפרץ".

   

  -מה היה קורה אילולא עברת בדיקת דם כהכנה לניתוח?

  "גם אני שאלתי את זה, ורופא הכבד הסביר לי שבדיקת הדם לגילוי הפטיטיס סי היא לא משהו שעושים בשגרה. זה משהו שהפציינט אמור לבקש. הוא אמר לי בכנות, 'אם לא היית מגלה את הווירוס, הכבד שלך היה מתפוצץ, ובמקרה הזה אפילו אלוהים לא היה יכול להציל אותך'. בהמשך אותו היום, כששיתפתי את 'אחיותיי' מהכנסייה, כולן אמרו לי שעליי להודות לאלוהים שביד אחת נתן לי סטירה וביד השנייה נתן לי ליטוף. נכון, הוא הפיל עליי פצצה, אבל לפחות עשה את זה לפני שהיה מאוחר".

   

  קול שאלה אם עליה להתאשפז מיד או שאפשר לחכות עד לסיום ההקלטות, "ולשמחתי הרופא אמר שאם הווירוס מחכה בגוף שלי כבר 25 שנה, אז כמה שבועות, ואפילו כמה חודשים, לא יהוו הבדל משמעותי. בתחילת מאי נכנסתי לבית החולים. האופציה לשמור את זה בסוד בכלל לא עמדה על הפרק. ידעתי שאצטרך לעבור כימותרפיה, ולא רציתי שהקהל ימתח עליי ביקורת. כשאת מסתירה את האמת - שופטים אותך, ובצדק. כשאת פותחת את הקלפים, תומכים בך. והייתי זקוקה לתמיכה".

   

  המצב הידרדר במהירות

  צהובוני ארצות הברית דיווחו כי ביום שבו גילתה קווצת שיער ראשונה על הכרית, החליטה קול לגלח את ראשה. "זה נכון", היא מאשרת, "אבל כיום אני לא מעוניינת להתייחס לטיפול שקיבלתי מפני שאני כבר יודעת שקיימים סוגים שונים של טיפולים, ושכל אדם חייב לקבל את מה שמתאים לו על פי קריטריונים של דרגת המחלה ומספר השנים שבהן הווירוס קינן בגופו. כיום אני גם יודעת שקיימות דרכי הידבקות שונות, ושזה ממש לא משנה איך נדבקת, אלא מה אתה עושה עם עצמך אחרי שאובחנת.

   

  "שירטטתי משולש H בעל שלושה קודקודים. למעלה כתבתי Hepatitis, בצד אחד Hope (תקווה), ובצד השני Help (עזרה). כשאתה שבוי בסטיגמה ובפחדים אין לך תקווה, ובמצב הזה אפילו הטיפול הכי טוב עלול לא לעזור. לעומת זאת כשאתה לומד להכיר את המחלה ומטפח תקווה, הטיפול הרפואי יעזור ובסופו של דבר הקודקוד עם הפטיטיס יתחלף ב-H אחר, של Health (בריאות)".

   

  קול טופלה חמישה חודשים, "אבל למרות תופעות הלוואי של חולשה ובחילות לא ביטלתי הופעות. הן העניקו לי את סם החיים. כשהרופא בישר לי שהכבד שוב נקי הייתי מאושרת, אבל אז נחתה עליי עוד מכה. כנראה שלעולם לא נדע אם יש קשר בין התרופות שקיבלתי לבין הפגיעה בכליות. מצבי הידרדר במהירות ונזקקתי להשתלת כליה".

   

  -ישראל סובלת ממחסור באיברים בגלל מחסור בתורמים.

  "זה נורא. בני רובי רצה לתרום לי כליה, ונשבר כשהתברר שאינו מתאים. אחר כך קיבלתי הצעות לתרומות ממעריצים, וזה היה מדהים. זה היה הביטוי הכי עמוק לאהבה. אנשים זרים הסכימו לעבור ניתוח, להוציא משהו מהגוף שלהם ולהעביר אותו לגוף שלי רק כדי שאמשיך לשיר. בסופו של דבר קיבלתי כליה מאישה צעירה שנפטרה, ואחותה הפכה לאחות נפש שלי".

   

  אנחנו משוחחות בערב חג ההודיה. "השנה, יותר מתמיד, אני מודה לאלוהים שהעניק לי בריאות ועוד התחלה חדשה", מספרת קול מביתה בווסט ווד, פרבר יוקרתי של הוליווד. "למדתי להעריך את החיים וליהנות מכל דקה. בינואר אתחיל להקליט אלבום חדש, ואני מקווה שבעקבותיו אגיע סוף סוף להופעות בישראל. הייתי רוצה לקוות שבשנה הקרובה גם אהפוך לסבתא. אני בטוחה שרובי, בן 34, יהיה אבא נהדר, אבל קודם עליי לחפש עבורו אישה חמודה. אין לה מה לדאוג. הוא המתופף שלי, אני אשמור עליו כשנצא להופעות".

   

  קול הובילה את קמפיין המודעות להפטיטיס סי שהתקיים בארצות הברית בחודש יוני, שרה באירועים לגיוס כספים שיוקדשו למחקר וסיפרה על ההתמודדות שחוותה.

   

  -הקריירה שלך לא תיפגע אם תהיי מזוהה עם מחלות?

  "אני מזוהה עם מחלות? מה פתאום?", היא צוחקת. "אני מזוהה עם ניצחון!".

   

  השבוע מתקיים בישראל קמפיין מודעות למאבק בצהבת סי, שאותו מובילה עמותת "חץ", הארגון הישראלי לבריאות הכבד. יותר מ-180 מיליון אנשים ברחבי העולם לוקים במחלה, כשבישראל חיים כ-90 אלף איש שנושאים את הנגיף המוביל להתפתחות דלקת כרונית בכבד. 30% מהחולים יפתחו שחמת כבד ומחציתם יזדקקו להשתלה. בשנה האחרונה הייתה פריצת דרך בטיפולים וניתן להגיע להחלמה מלאה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נטלי קול. "אני מזוהה עם ניצחון!"
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים