שתף קטע נבחר

תשתחררי, אישה: על אמונות שמעכבות אותנו

רבים מאיתנו כמהים לזוגיות, אך ניזונים מאמונות מעכבות שמונעות מאיתנו את ההגעה אל אותו קשר מיוחל. שרון שחף מאמינה שהדרך להשתחרר מאמונות מעכבות היא פשוט להפריך את ההזדהות עמן, ולפרק אותן מהיסוד

אמונותינו הן שיוצרות את מציאות חיינו. כאשר אנו מתקשים להשיג דבר מה לו אנו כמהים זה לעולם לא רק בגלל הנסיבות, אלא בעיקר בגלל האמונות המעכבות העומדות בדרכנו. אחד הנושאים לגביהם רבים מחזיקים שפע של אמונות מעכבות הוא זוגיות. האמונות יוצרות תחושת פחד ועלולות להקשות על מציאות הזוגיות המתאימה.

 

עוד על מעכבי זוגיות בערוץ יחסים:

רוצה להיות אבא צעיר אבל משהו מעכב אותי

רווקה תחת השפעה

עדיין רווקה? יתכן ואת פשוט בררנית מדי

מדברים על שלבים מעכבי זוגיות גם בפייסבוק שלנו

 

מהן אמונות?

אמונות הן קונספט מחשבתי אותו אנו תופשים כעובדה. אך בעוד לאמונות יש אחיזה במציאות הן אינן מתבססות על עובדות. לדוגמה, אשה המחפשת זוגיות מחזיקה באמונה שקשה למצוא גברים איכותיים.

 

 

מבחינה סטטיסטית יתכן מאוד והיא צודקת, אך האמונה במשפט זה אינה נוגעת לכמותם של הגברים האיכותיים אלא למילה 'קשה'. שכן העובדה שמשהו נדיר אינה אומרת בהכרח שקשה להשיגו; יש שמצאו את גבר חלומותיהן בפגישה אקראית ברחוב ויש שלעולם אינן נשארות לאורך זמן לבד. כמובן שתוכלו לקרוא לכך 'גורל' או 'מזל', אך הבנת השפעתן של אמונותיכן על מציאות חייכן עשויה ללמד אתכן שאין זה כך.

 

כולנו נושאים שפע של אמונות בכל תחומי חיינו. אנו עשויים לרצות בשפע כלכלי אך לשאת אמונה שזכייה בלוטו אינה דרך מכובדת להתעשר, לרצות בכל מאודנו בקשר זוגי אך בתוכנו להאמין שכל קשר ארוך טווח מסתיים בשחיקה מתסכלת, או להאמין שקודם עלינו לפתור את כל בעיותינו ורק אז נהיה ראויים לזוגיות. האמונות הופכות למעין משקפיים שמעצבים את התנסותנו ועלולים לגרום לכך שגם אם דבר כלשהו יעמוד לנגד עינינו - לא נבחין בו.

 

אז פשוט לבחור אמונה חיובית במקום?

תיאוריות שונות גורסות שברגע שזיהינו אמונה שלילית - עלינו פשוט להחליפה באמונה חיובית. לדוגמה: "קל למצוא גברים איכותיים". בכדי להאמין בה הן מציעות לשנן את האמונה החדשה בכל דרך אפשרית, אם על-ידי כתיבה חזרתית, שינון ורבלי או תלייתה במקום גלוי.

 

לטעמי שינון אמונות חיוביות הוא ניסיון עקר לפתור בעיה הנובעת מחשיבה באמצעות עוד חשיבה, והוא תמיד יהיה כרוך בהכחשה וברציונליזציה. לא סביר שמישהי שעד היום האמינה שקשה למצוא זוגיות מתאימה תקום בבוקר ופשוט תתחיל להאמין שזה קל, רק בשל המלצה שקראה בספר. רציונליזציה, שהיא ניסיון להתווכח עם מחשבותינו ולהוכיחן על טעותן, רק נותנת כוח לדברים שמפחידים אותנו, והשקט הרגעי שהיא מביאה לעולם אינו מחזיק מעמד לאורך זמן.

 

הדרך להשתחרר מאמונות מעכבות

הדרך להשתחרר מאמונות מעכבות היא פשוט להפריך את ההזדהות עמן, שכן כאשר אמונה מעכבת מתפוגגת מתגלה מאליה הידיעה הפנימית שבנו בצורת הבנה אינטואיטיבית או תחושת בטן ברורה שאינה דורשת הוכחה. כך מתהווה בתוכי הידיעה שאני ראויה למה שאני רוצה, שאני שווה מספיק, שאני מושכת ומעניינת כפי שאני, שדווקא אני מכולן.

 

לצורך הפרת ההזדהות עם אמונותיכן ערכו רשימה הכוללת כל אמונה אפשרית העולה בתודעתכן הקשורה באופן ישיר או עקיף לנושא הזוגיות בחייכן. הקפידו לנסחה כאמונה ולא כעובדה או כסיסמה כגון: "תחשוב חיובי יהיה חיובי". קראו את הרשימה כל יום, לפחות במשך שבועיים, ולגבי כל אמונה שאלו את השאלות הבאות:

 

"האם אני יודעת שזו האמת"? אם התשובה היא כן, הוסיפי ושאלי: "האם אני יכולה לדעת בוודאות שזו האמת? האם סך הראיות בחיי ובעולם שסביבי מעידות שזו האמת הבלעדית"?

 

יש הנבהלים כאשר הם מביטים באמונותיהם ואף חוששים להגות אותן בקול רם, שמא יתממשו. אך דווקא להבנה שאנו מפחדים מדבר כלשהו יש ערך רב, שכן לכל דבר ממנו אנו מנסים להמנע יש אחיזה בחיינו, ואף כשאנו מנסים להדחיקו החשש שהוא יצוף תמיד נמצא בירכתיי מחשבתנו.

 

לעיתים יקשה עלינו להטיל ספק באמונה, בפרט אם בחיינו הפרטיים ובחיי הסובבים אותנו היא נראית כמציאות. אך כאשר שואלים את השאלות לעיל ומתבססים על העובדות שסביבנו תמיד נוכל לזהות את אי הדיוק שבה.

 

לאחר תקופה בה עבדתן באופן אינטנסיבי על זיהוי אמונותיכן כדאי להמשיך ולשים לב לאמונות העולות במחשבתכם מדי פעם. לעיתים תשומת הלב בלבד תספיק בכדי להפיגן.

 

דברים שהתגשמו בחיי

במקביל לעבודת זיהוי האמונות כדאי לערוך רשימה של דברים שהתגשמו בחייכן, בכדי להבחין עד כמה בקלות דברים עשויים להתגשם כאשר אמונות מעכבות אינן עומדות בדרך. לשם כך ניתן להעזר בנקודות הבאות: משהו שמאוד רציתי וקיבלתי, למשל תפקיד נכסף או מישהו שמצא חן בעיני והפך לבן-זוגי; תחושה של "איזה מזל" - מצבר שנגמר דווקא בסמוך למוסך; צירופי מקרים: פגישה/טלפון מאדם שעלה במחשבתי.

 

 

דוגמאות נוספות יכללו, למשל, אירועים לגביהם היתה לי סוג של ידיעה/תחושה מוקדמת: ידיעה שאני עומדת להכיר מישהו, תחושה לגבי קידום מקצועי; מצאתי את עצמי עושה משהו שהתברר בדיעבד כנכון ובעל ערך, כגון לימודי אנגלית שנדרשו מאוחר יותר בתפקיד חדש; משהו שפעם היה נראה בלתי אפשרי והפך טבעי, כגון דיבור בפני קהל או השימוש באומנות הפלרטוט.

 

בהצלחה.

 

  • שרון שחף היא מאמנת אישית, מומחית לאימון רגשי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוטב לפרק את האמונות הכובלות והמעכבות
צילום: shutterstock
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים