שתף קטע נבחר

בתו של הרב עובדיה: הדרת נשים - לא לפי התורה

הרבנית עדינה בר-שלום תקפה את הדרת הנשים מהמרחב הציבורי, וטענה כי לא כך אמורים להיות פני הדברים. "ההלכה מתייחסת לנשים בכבוד גדול", הבהירה

ביקורת מבית: הרבנית עדינה בר-שלום, בתו של מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף, מתחה ביקורת על ההקצנה ב"הדרת נשים" במגזר החרדי. לדברי בר-שלום, מדובר בהחמרות ש"לא על פי דעת תורה".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בדברים שנשאה בבוקר (יום ב') בכנס הכלכלי "Women talking Women" לקידום נשים בתל אביב ציינה בר-שלום את "קווי המהדרין" באוטובוסים, והגדירה את התופעות הללו כ"הדרת נשים מהמרחב הציבורי". לדבריה, לא כך צריכים להיות פני הדברים שכן "ההלכה מתייחסת לנשים בכבוד גדול".

 

בשיחה עם ynet אמרה כי "הכוונה הראשונית של קווי המהדרין הייתה טובה. באוטובוסים צפופים גברים מתחככים בנשים, ואף אישה לא רוצה בכך. אבל הכוונות הטובות גרמו לחילול השם, כי אחרי שהעניין התפרץ - נשים נפגעו מהרעיון של ישיבה מאחורה. אם הגברים היו מחליטים אז שהם יושבים מאחור - הם היו מבטלים את כל האמירות וגורמים לקידוש השם. אך זו הייתה התעלמות במכוון".

 

על שירת נשים אמרה בר-שלום כי בטקסים רשמיים של מדינת ישראל (ואך ורק בהם), אפילו רבנים ראשיים נשארו לשבת בעת שירת נשים - שכן יציאה מהאולם תהיה הלבנת פני אדם ברבים. לדבריה, בצבא ניתן לדעת מראש מה אמור להיות - ולהימנע מזה, אבל "אם קרה וחייל נמצא באולם שזמרת שרה, שיכבוש מבטו בקרקע מבלי לחולל שערורייה - כי גם זה חילול השם".

 

בתו של הרב עובדיה יוסף התייחסה לסוגיית הפמיניזם במגזר, ואמרה כי "האישה החרדית סוגרת את עצמה מהחברה שבחוץ, במחשבה שהפמיניזם פוגע במשפחה", אך בעיניה ההלכה היהודית בעד שוויון בין המינים. בר-שלום, שהקימה את המכללה הראשונה לנשים חרדיות, אף הציגה בכנס את הגידול שחל בשנים האחרונות במספר החרדיות שיוצאות ללימודים אקדמיים.

 

לבני: התנגשות מסוכנת לכל החברה

בכנס, פרי יוזמתן של שריל סבן ושרי בלייר, השתתפה גם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, שהתייחסה להדרת נשים ואמרה: "איסור

על שירת נשים

לא עוסק בשירה, הוא מציב סימן שאלה בסוגיה האם נשים וגברים ישרתו יחד בצה"ל בכלל. התהליכים שמתרחשים היום בלתי-מתקבלים על הדעת. לקח שנים רבות ומאבקים רבים כדי לאפשר לנשים לשרת ביחידות קרביות בצה"ל והיום מנסים להדיר אותן - וזה חמור.

 

עלינו להילחם בתהליכים הללו יחד, זה לא עניין לנשים בלבד, זה לא מאבק על זכויות האישה, אלא מאבק בין החוק לבין ההקצנה שמנסים לכפות על החברה. זהו מאבק על ערכים שמבקשים להחליף את החוק בהלכות של רבנים קיצוניים. יש כאן התנגשות שהיא מסוכנת לכל החברה". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל מזומן
עדינה בר-שלום
צילום: גיל מזומן
יו"ר האפוזיציה ציפי לבני
צילום: איציק אדרי
מומלצים