שתף קטע נבחר

צילום: AP, Getty Images imagebank

ועדה של האו"ם: אסד ביצע פשעים נגד האנושות

ועדת חקירה קבעה כי כוחות הביטחון של נשיא סוריה אחראים לרצח מאות ילדים, אונס ועינויים של מתנגדי משטר מאז מרס. במקרה אחד, תינוקת בת שנתיים נורתה למוות רק כדי שלא תגדל ותהפוך למפגינה. האיחוד גיבש סנקציות נוספות נגד דמשק

דו"ח חמור ביותר נגד משטרו של הרודן הערבי: ועדת חקירה מיוחדת של האו"ם מסרה היום (יום ב') כי כוחות הביטחון של נשיא סוריה ביצעו פשעים נגד האנושות, בהם רצח מאות ילדים עינויים ואונס, מאז פרוץ ההתקוממות העממית בחודש מרס. הוועדה קראה לסוריה "לשים סוף להפרות הבוטות של זכויות אדם, לשחרר אסירים ולאפשר לארגוני סיוע, למשקיפים ולכלי תקשורת להיכנס למדינה.

 

לחץ מבחוץ, אלימות מבפנים - ידיעות אחרונות על סוריה:

 

צוות ועדת החקירה של האו"ם ראיין 223 קורבנות ועדי ראייה, בהם עריקי צבא סוריה. הוועדה, שהורכבה ממומחים עצמאיים, מצאה כי לפחות 256 ילדים נהרגו על ידי כוחות הביטחון של אסד עד תחילת חודש נובמבר. חלק מהילדים עברו התעללות מינית ועינויים. במקרה אחד, תינוקת בת שנתיים נורתה למוות רק כדי למנוע ממנה לגדול ולהפוך למפגינה. 

 

"מיליונים הפגינו בסוריה למען אסד". דמשק (צילום: AP) (צילום: AP)
"מיליונים הפגינו בסוריה למען אסד". דמשק(צילום: AP)

 

"פשעים אלה כוללים רצח, עינויים, אונס וצורות אחרות של אלימות מינית", אמר יו"ר הוועדה פרופ' פאולו סרג'יו פניירו מברזיל. לדבריו, לחברי הוועדה יש "ראיות מוצקות" להוכחת טענותיהם.

 

דו"ח ועדת המומחים הועבר לידי מועצת זכויות האדם של האו"ם ונכתב בו גם כי כוחות הביטחון הסוריים השתמשו בכוח מופרז ו"ירו ללא הבחנה במפגינים לא חמושים" בזמן שצלפים כיוונו את נשקם לעבר פלג גופם העליון וראשיהם של מפגינים אחרים. כוחות הביטחון של אסד קיבלו הוראה "לירות כדי להרוג" כדי למחוץ את המפגינים, נכתב בדו"ח החמור. בעקבות ממצאי הדו"ח קראו חברי הוועדה להטיל אמברגו על מכירת נשק לסוריה.

 

בנקים סוריים לא יוכלו לפתוח סניפים באיחוד האירופי

מוקדם יותר הסכים האיחוד האירופי להטיל סנקציות כלכליות נוספות על משטרו של בשאר אסד בגין המשך הדיכוי האלים של מתנגדי המשטר בסוריה. כך מסר דיפלומט מהאיחוד ממקום מושבו בבריסל.

 

חבילת העיצומים שגיבש האיחוד האירופי כוללת איסור על השקעות ארוכות טווח בסוריה, למעט מזון ותרופות, ואיסור על הענקת הלוואות לממשלה בדמשק, בין אם על ידי מדינות ובין אם על ידי מוסדות פיננסיים. תחת הסנקציות החדשות, שיאושרו בכינוס שרי החוץ של האיחוד האירופי ביום חמישי, יחול גם איסור על בנקים סוריים לפתוח סניפים במדינות האיחוד האירופי או להשקיע בבנקים אירופיים.

 

מאות הרוגים מאז פרוץ המחאה במרס. חומס (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE) (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)
מאות הרוגים מאז פרוץ המחאה במרס. חומס(צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)

 

"המטרה של כל הצעדים הללו היא למנוע מעבר כספים לממשלת סוריה", אמר הדיפלומט המערבי, שהוסיף כי במסגרת ההחלטה על הסנקציות החדשות תורחב "הרשימה השחורה" שעל המופיעים בה הוטלו הגבלות תנועה והקפאת נכסים, ויתווספו אליה שמותיהם של 12 אישים ו-11 ישויות.

 

"בליגה הערבית לא מקשיבים לקול הסורי"

בינתיים, שר החוץ של סוריה, וואליד אל-מועלם, אמר היום במסיבת עיתונאים שקיים כי החלטת הליגה הערבית להטיל סנקציות כלכליות על המשטר בדמשק "סגרה את חלון ההזדמנויות" לפתרון המשבר. "הם לא מקשיבים לקול הסורי בפגישות הללו. הם רוצים לאמץ את ההחלטות שמעניינות רק אותם", אמר השר הסורי והוסיף כי החלטת הליגה העברית להטיל עיצומים על ארצו היא הכרזת מלחמה כלכלית.

 

האיחוד עוצר את הזרמת הכספים למשטר הסורי. אסד (צילום: AP) (צילום: AP)
האיחוד עוצר את הזרמת הכספים למשטר הסורי. אסד(צילום: AP)

 

בהתייחסו להאשמות הליגה הערבית שצבא סוריה תקף אזרחים סורים, ציין אל-מועלם כי הצבא הקריב הרבה חללים כדי לשמור על האזרחים ועל המולדת. מועלם הוסיף כי הליגה הערבית מסרבת להכיר בכך שישנן בסוריה חוליות טרור חמושות שאחראיות למצב הקשה ולמהומות במדינה.

 

במהלך מסיבת העיתונאים הוא הציג קלטת וידאו שמראה לכאורה את פעולותיהן של חוליות הטרור. בצילומים הקשים שהראה שר החוץ הסורי נראו גופות מבותרות שלטענתו מי שאחראי לחיסולן היו חוליות הטרור. בנוסף, הוא הראה צילומים של אזרחים חמושים בנשק חם וקר שלטענתו שייכים לחוליות הטרור. 

 

בשלב מסויים הפסיקה רשת אל-ג'זירה הקטארית את שידור מסיבת העיתונאים עם שר החוץ הסורי בשל התמונות הקשות שהציג.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיכוי אלים של מתנגדי משטר. אסד
צילום: EPA
לחץ נוסף מצד בריסל. אשטון
צילום: AFP
"חלון ההזדמנויות נסגר". אל-מועלם
צילום: AFP
תמיכה רחבה בנשיא הסורי - בדמשק
צילום: AFP
מומלצים