שתף קטע נבחר

איראן: סטודנטים פרצו לשגרירות הבריטית בטהרן

מאות סטודנטים התעמתו עם המשטרה, הסתערו על שני מתחמים של השגרירות, צעקו "מוות לאנגליה" והשליכו מסמכים מהחלון. הם זרעו הרס, ולפי דיווח איראני שבהמשך הוסר לקחו 6 בני ערובה. ממשלת איראן טוענת: לא אנחנו שלחנו את המפגינים

מאות סטודנטים איראנים פרצו בצהריים (יום ג') לשגרירות הבריטית בטהרן, הסירו את דגל בריטניה וזרקו מסמכים מהחלון. הסטודנטים התעמתו עם כוחות המשטרה, צעקו "מוות לאנגליה", וכמה מהם אף השליכו בקבוקי תבערה בתוך מתחם השגרירות וזרעו הרס רב. סטודנטים אחרים פרצו למתחם אחר של שגרירות בריטניה, בצפון טהרן, וחיבלו גם בו.

 

אחר הצהריים דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א שכ-50 מפגינים עדיין נמצאים בתוך משכן השגרירות במרכז טהרן, ושכ-100 אחרים עודם מתבצרים במתחם הבריטי השני, בצפון העיר. המשטרה פינתה ממפגינים את הרחבה שמול משכן השגרירות, לקראת הוצאת אחרוני המתפרעים ממנה.

 

בצהריים דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "מהר" כי מפגינים שפרצו למתחם הצפוני של שגרירות בריטניה לקחו שישה מאנשי הסגל שלה כבני ערובה. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן הסירה סוכנות הידיעות את הדיווח, ולא ברור אם החטיפה אכן התרחשה. רק אתמול אירע מקרה דומה, כשסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה על פיצוץ בעיר איספהאן, אך בחלוף זמן מה - אחרי שעורר הדים בישראל ובמערב - הסירה את הדיווח הזה.
 

גורם איראני רשמי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הפריצה לשגרירות בריטניה בטהרן לא תוכננה על-ידי ממשלת איראן. "זה לא היה צעד מתוכנן. הממסד לא מילא שום תפקיד בזה... זה לא היה מתוכנן", התעקש האיש, שביקש להישאר בעילום שם. באיראן דווח כי המשטרה ליוותה החוצה כמאה איש שפרצו למבנה. למרות ההכחשה הרשמית, הפגנות כמו זו שהתקיימה היום ליד השגרירות הבריטית מאורגנות בדרך כלל על-ידי ארגוני סטודנטים תומכי השלטון, הנהנים מעצימת עין של המשטר וכוחות הביטחון.

 

מהומה בפתח שגרירות בריטניה וטהרן, היום בצהריים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מהומה בפתח שגרירות בריטניה וטהרן, היום בצהריים(צילום: AFP)

 

משטרת איראן השתלטה על המפגינים בשגרירות אחרי כשעתיים, אולם בסוכנות הידיעות אירנ"א דווח שכ-300 מפגינים נכנסו לבית השגריר הבריטי באזור אחר בטהרן, הסירו את דגלי בריטניה והחליפו אותם בדגלי איראן. בבריטניה אמרו כי הם מנסים ליצור קשר עם אנשי השגרירות, ונזכרו במראות מההפיכה באיראן ב-1979. לעין ישראלית הזכירו התמונות את ההסתערות על שגרירות ישראל בקהיר, אירוע שגם בו השליכו מפגינים מסמכים מחלונות המבנה.

 

לונדון זועמת: ממשלת איראן אחראית

משרד החוץ הבריטי פרסם הודעה תקיפה והטיל את האחריות על הפריצה על הממשלה של מחמוד אחמדינג'אד: "על ממשלת איראן מוטלת החובה להגן על דיפלומטים ושגרירויות בארצה. אנחנו מצפים ממנה לפעול בדחיפות כדי להביא לשליטה במצב ולהבטיח את שלומם של אנשי הסגל שלנו".

 

בשגרירות בטהרן. בריטניה פרסמה גינוי תקיף (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בשגרירות בטהרן. בריטניה פרסמה גינוי תקיף(צילום: רויטרס)

 

הבריטים אישרו את דבר ההסתערות ומסרו כי "הייתה פריצה של מספר משמעותי של מפגינים לשגרירות שלנו, ונגרם נזק לרכוש. האירוע עדיין מתפתח ואנחנו ממשיכים לנסות ולאסוף פרטים. אנחנו זועמים על כך, מדובר במעשה בלתי מתקבל על הדעת".

 

לפני כן, קיבל על עצמו ארגון "המוסלמים הסטודנטים שעומדים מאחורי המנהיג העליון" את האחריות על הפריצה לשגרירות האיראנית. "בני עמנו לא מוכנים להיות מושפלים עוד, לא משנה באילו נסיבות, ומעדיפים מוות על חיים הנידונים לסבל", נמסר בהודעת הסטודנטים, שהתייחסו למתחם השגרירות כאל "עוד קן מרגלים שיש להראות לו את זעמנו ואת שנאתנו".

 

כמה מהר פעלה משטרת איראן כדי לסיים את המהומה? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כמה מהר פעלה משטרת איראן כדי לסיים את המהומה?(צילום: AFP)

  

היחסים בין הרפובליקה האיסלאמית לממלכה המאוחדת התערערו בשבוע האחרון, לאחר שלונדון הטילה סנקציות על הבנק המרכזי של איראן, בגין סירובה להשעות את תוכנית הגרעין.

 

בטהרן החליטו בעקבות זאת "להעניש" את הבריטים ואישרו שלשום בקריאה ראשונה בפרלמנט את הורדת דרג היחסים הדיפלומטיים עמם. כמו הסטודנטים, גם חברי הפרלמנט קראו לאחר ההצבעה "מוות לאנגליה".

 

אתמול אירע עוד פיצוץ מסתורי באיראן, הפעם באיספהאן, סמוך למתקן קריטי לתוכנית הגרעין. בטהרן הכחישו בתחילה כי אירע פיצוץ עז, אחר כך הסירו את הקישור הראשוני לידיעה ובהמשך טענו כי אירע בתחנת דלק. עם זאת, באחד הדיווחים נמסר כי הפיצוץ התרחש סמוך לאקדמיה הצבאית באיספהאן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדיווח על בני ערובה הוסר. ליד השגרירות
צילום: AP
המהומה בשיאה, היום בטהרן
צילום: AP
פקיד ממשל טען: "אין לנו חלק בזה"
צילום: AP
מומלצים