שתף קטע נבחר

מי שמאמין לא מרקד: משירי אהבה - לשירי אמונה

הוא עזב את הדת אך האמונה נותרה, ובסופו של דבר - רגע לפני הפריצה הגדולה - שאבה את הזמר דורון ברדא חזרה אל השורשים. שירי האהבה נגנזו ביו-טיוב, ובימים אלה יוצא אלבום שירי אהבה לאלוהים. קבלו שלושה שירים בהשמעה ראשונה

אפילו טלפון מהפקת "כוכב נולד" לא שכנע את הזמר דורון ברדא (36) להביט רגע אחור בערגה. מי שהחל סולל לעצמו דרך סוגה בשושנים ובקליפים בערוץ 24, לקח פנייה חדה ברגע האמת - מרחק נגיעה מהפריצה - והחליט לשיר לאלוהים.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

ברדא נולד למשפחה דתית בטבריה, שרבים בה משמשים כרבנים וכפייטנים. מאז שהוא זוכר את עצמו הוא שר: קודם במקהלת בית הספר, ובנערותו, כשהוא בן 13 בלבד, באירועים. אך כמו במשפחות הכי טובות, בגיל 16 – כשהחיים נראו דבש של כדורגל וחברה צמודה – החליט הזמיר שאלוהים והוא זה כבר לא זה, והוריד את הכיפה (מה שמכונה בעגה הדתית-אשכנזית: הִתְדַתל"ש).

 

החליט לשנות כיוון

הדרך להופעות במועדונים הייתה קצרה, אך הדרך להשמעות מעל גלי האתר התפתלה לאִטה. ברדא האמן הלך והבשיל, ולפני כחמש שנים הקליט את "אני אכבוש את העולם למענך" – שמאלץ לחובבי הז'אנר (וכאלה, מסתבר, יש לא מעטים). השיר הפך ללהיט (כולל קליפ) שהוליד בעקבותיו שירים נוספים: "את עולמי" ו"איתך מרחף". אבל משהו לא הספיק.  

"הרגשתי שהמועדונים וכל זה - זה לא בשבילי", ברדא אומר. "היה לי קשה מאוד. זה לא חיים להיות ער עד שעות מאוחרות בלילה. בחודש אלול לפני כמה שנים הלכתי לסליחות עם נסים מרי, יוצר שכותב המון למגזר החילוני. ביקשתי ממנו שיכתוב לי שיר בסגנון אמוני. אמרתי: הכל מלמעלה, אני אוהב את ה'.  

"אחרי שלושה שירי אהבה, החלטתי שאני רוצה להפוך כיוון. זה לא שיש לי משהו נגד חילונים, חלילה, ואני לא יותר טוב מהם. בעיניי כולנו בני אדם, וזה יתר חשוב מהגדרות של חילוני או דתי, אבל החלטתי לחתוך. להפסיק לשיר את הסוג הזה של השירים. קיבלתי על עצמי חיים של שחור ולבן".

 

"עייפתי משירי אהבה"

התהליך שהבליח לפני כשנתיים, לא היה פתאומי כלל ועיקר, אלא תוצאה של התחבטות ארוכת שנים, מהיום בו החל להופיע במועדונים. "כבר אז הייתה לי התחלה של התחברות לדת, ולאט-אט התחלתי לשמור שבת ולקבל על עצמי דברים".  

בשיאה של התשובה החליט ברדא שהוא לא מרקיד יותר מעורב, והקליט אלבום שכולו "שירי שבח, הלל ואהבה לאלוקים", כדבריו. "השורשים שלי בכל זאת היו חזקים. הרגשתי כל הזמן שאני עושה משהו לא בסדר. חזרתי לשמור שבת מתוך כיף ואהבה לשבת. העץ שלי צמח מהשורשים".  

 

ברדא - בימים אחרים

 

כיאה וכיאות, התקבל ברדא בכבוד מלכים במדיה המגזרית: "ב'קול ברמה' חיבקו אותי בחום, וזה עודד אותי להתפתח. כשאני שר אני מתכוון למה שאני אומר. עייפתי משירי האהבה, כי הרגשתי שאני שר בלי רגש. ואילו כשאני שר שאני מאמין באלוקים – אני ממש מתכוון לכל מילה. כאשר אני שר שהכל לטובה, אני מאמין. יש בזה משהו רוחני".

 

אמר לא ל"כוכב נולד"

בימים אלה חובק ברדא אלבום הנושא את הכותרת המתבקשת "אני מאמין", והוא אכן מאמין כי ההצלחה

במגזר הדתי ממתינה מעבר לפינה. "זה לא פשוט", הוא מודה. "המצב אצל הדתיים היום זה לא כמו אצל החילונים. אין הרבה עבודה, ובכל זאת אני מתפרנס היום ממוזיקה, ומשמש כפייטן".

 

הפיתויים ממשיכים לזרום, אך ברדא נחוש להמשיך בדרכו: "לפני כחודשיים התקשרה אלי מפיקה מ'כוכב נולד', וניסתה לשכנע אותי להגיע לאודישן", הוא מגלה. "החלטתי לשאול את דודי שהוא רב גדול, והוא אמר לי: החלטת שאתה לא מרקיד מעורב – אז אל תחזור אחורנית'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורון ברדא
צילום: יניר סלע
מומלצים