שתף קטע נבחר

הקמפיין ליורדים: חוצפה ישראלית, במובן הרע

הסרטונים שהכין משרד הקליטה עבור היורדים, לוקה בשובינזם ישראלי טיפוסי - כאילו רק כאן יש יהודים טובים שמבדילים בין חנוכה לחג המולד. זו תזכורת כואבת ליהודי התפוצות שישראל חפצה בכספם, אך לא תכיר בגיוריהם ונישואיהם

משרד הקליטה יצא בקמפיין חדש. הוא קורא לישראלים שחיים בארצות הברית לשוב ארצה. הסרטונים והמודעות, המופצים בריכוזי ישראלים באמצעות המדיה והרשתות החברתיות, מנסים להפעיל בישראלים הללו את בלוטות הגעגוע - לחגים, לחבר'ה, לאווירה, ליום הזיכרון, לישראליות שהשאירו מאחור. הסרטונים נזהרים לא לפגוע בישראלים החיים שם. לא לקרוא להם יורדים ולא נמושות, לא לשפוט את עצם ההחלטה לחיות שם, רק לקרוא להם לחזור הביתה, כי אם ימשיכו לחיות שם, אומרת הפרסומת, הם יאבדו את יהדותם. יתבוללו. 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

באחד הסרטונים נראים סבא וסבתא, בישראל, מדברים באמצעות האינטרנט עם ילדיהם ועם נכדתם. מאחורי הסבא נראית חנוכייה דולקת. "נועל'ה, איזה חג היום?" שואלת הסבתא את נכדתה בחיוך גדול. הילדה לא מתבלבלת. "כריסטמס!" היא עונה בשמחה במבטא אמריקאי מושלם. הסבא והסבתא מחליפים מבט. קופאים. ההורים של הילדה מסתכלים גם הם זה על זה. זום אאוט, שקופית של משרד הקליטה, וקולו של קריין-כל-יודע: "הם תמיד יישארו ישראלים. הילדים שלהם לא. עזרו להם לחזור".  

 

 

סרט קצר, פחות מ-30 שניות, אך הוא מסעיר בשבועיים האחרונים את יהדות אמריקה. הקמפיין אמנם נזהר לא לפגוע בכבודם של הישראלים החיים בגולה, אך מזמיניו לא התפנו לחשוב איזה מסר הם שולחים, ישירות ובמשתמע, ליהודי ארצות הברית.

 

צריך להיות קהה חושים באופן קיצוני כדי להיות לא לשמוע את הסאב-טקסט של הקמפיין: רק אנחנו, הישראלים, יודעים מהי יהדות. רק אצלנו, בישראל, ניתן לחיות חיים יהודיים. יהדות אמריקה היא בורה, מתבוללת, צריך להציל את ילדינו הטובים מפניה.

 

הקמפיין של משרד הקליטה לא לוקה בחוסר כוונות טובות, אלא בחוסר רגישות ובהתנשאות. סוג של שוביניזם ישראלי שמרמז שרק כאן, בישראל, יש יהודים טובים שיודעים שיש הבדל בין חנוכה לכריסטמס. יהדות אמריקה מוצגת באופן נלעג, ומיליוני היהודים שם, שרבים מהם מקיימים יהדות עשירה בתכנים, פשוט לא קיימים.

 

קמפיין לא ציוני

והפגיעה היא גדולה. מנהיגים יהודיים מרכזיים בארצות הברית חשו שישראל ירקה בפרצופם. רובם רפורמים וקונסרבטיבים, מחויבים מאוד לזהותם היהודית, ולישראל. שנים הם מקוננים בינם לבינם שהנוער הישראלי אמנם דובר עברית, אך חף מידע יהודי, מזיקה למורשת ישראל. רבים מהם יידעו לספר לך במבוכה איך הציעו עלייה לתורה לישראלי שהזדמן לבית הכנסת שלהם בשבת, ולא היה לו או לה מושג איך עושים את זה.

 

והנה באה מדינת ישראל, ובשחצנות אומרת להם שהם אינם יהודים טובים. צריך בשביל זה הרבה חוצפה

ישראלית, במובן הרע של המילה. בעידן של דה-לגיטימציה למדינת ישראל, קשה להפריז בנזק שחולל משרד הקליטה. עוד שלב בתחושה של יהודי אמריקה שישראל מזלזלת בהם.

 

הקמפיין החדש הציב מראה בפני יהודי אמריקה: הוא הזכיר להם שמדינת ישראל חפצה בכספם ובתמיכתם הפוליטית, אך לא תכיר בגיוריהם ובחתונותיהם. שבמדינת ישראל לא תופסים את חלקם כיהודים אמיתיים - ולו הם היו עולים לארץ, אף אחד ממנהיגיהם - רפורמי, קונסרבטיבי או רקונסרוקטיבי - היה מכהן כרב מטעם המדינה.

 

מחצית מהעם היהודי יושב באמריקה. להתייחס אליו בהתנשאות זה לא רק מעשה לא חכם, זה גם לא ציוני. 

 

עו"ד יזהר הס הוא מנכ"ל התנועה המסורתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנוכה
צילום: Shutterstock
וחג המולד. מצא את ההבדלים
צילום: Index open
מומלצים