שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP
  הפיצוץ שיטח הבסיס האיראני: טילים על הכוונת
  ב"ניו יורק טיימס" מצטטים אנשי מודיעין מישראל ומארה"ב, לפיהם הפיצוץ לפני כשלושה שבועות פגע קשות בבסיס הטילים. "כל דבר שמעכב את היום שבו יצליחו לשים ראש נפץ גרעיני על טיל הוא ניצחון קטן", אמר גורם מודיעיני במערב

  הפיצוץ בבסיס משמרות המהפכה ליד טהרן לפני כשלושה שבועות גרם לעיכוב משמעותי בתוכנית פיתוח הטילים לטווח ארוך של איראן. כך מדווח הבוקר (יום ב') ה"ניו יורק טיימס" מפי גורמי מודיעין אמריקנים וישראלים. הערכה דומה השמיע ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת-אלוף איתי ברון, שאמר כי הפיצוץ "בכוחו לעכב או להפסיק את המשך הפיתוח באותו ציר".

   

  איראן בדרך לפצצה - כל הכתבות והפרשנויות בעמוד מיוחד

   

  אף על פי שלא ברור מה גרם לפיצוץ העז, שהורגש גם עשרות קילומטרים משם בבירה טהרן, לישראל ולארה"ב לא ממש משנה מה הגורם לפיצוץ. "כל דבר שקונה לנו זמן ומעכב את היום שבו האיראנים אולי יצליחו לשים ראש קרב גרעיני על טיל מדויק, הוא ניצחון קטן", אמר גורם מודיעין מערבי שמעורה במאמצים לסכל את תוכנית הגרעין האיראנית. "בשלב זה, אנחנו מוכנים לקבל כל דבר, לא משנה איך זה קרה".

   

  גורמי מודיעין בעבר ובהווה אמרו שתמונות הלוויין של הבסיס הראו שהוא מרכז ניסויים מרכזים לטילים המונעים בדלק מוצק. גם מומחים חיצוניים שבדקו את תצלומי הלוויין הגיעו למסקנה דומה שהפיצוץ כמעט שיטח את הבסיס.

   


   

  בשונה מטילים המונעים בדלק נוזלי, טילים המונעים בדלק מוצק ניתנים לשיגור כמעט מיידי - יתרון משמעותי עבור איראן, שמנסה להתגונן מפני מתקפה אפשרית מצד ישראל על מתקני הגרעין שלה.

   

  בדו"ח האחרון והתקדימי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, לראשונה הוצגו ראיות לפעולות איראניות לעיצוב ראש נפץ גרעיני שיתאים לטילים שברשותה. גם בשל כך, אמרו גורמים רשמיים במערב ל"ניו יורק טיימס", רבות מהסנקציות שהוטלו על איראן במועצת הביטחון נועדו למנוע ממנה ייבוא חלקי טילים.

   

  עדיין לא ברור מה גרם לפיצוץ שבו נהרגו לפחות 17 מאנשי משמרות המהפכה, בהם קצין בכיר, חסן טהרני-מוקדם. גורמי מודיעין אמריקניים מאמינים שככל הנראה מדובר בתאונה, בשל חוסר ניסיונם של האיראנים עם הטכנולוגיה המסוכנת והבלתי יציבה הזו. באיראן דיברו על תאונה, אך הרמטכ"ל האיראני הודה כי הפיצוץ אירע במהלך מחקר בכלי נשק שהיה מסוכן לישראל.

   

  אחת התיאוריות שהועלו בהקשר לפיצוץ היא שייתכן שהוא נפגע מתקיפה של כלי נשק, ייתכן טיל ששוגר ממטוס ללא טייס. מכיוון שאף אחד מבחוץ לא יכול להיכנס לבסיס ולאסוף ראיות, לא ברור אם אי פעם תיוודע הסיבה שגרמה לפיצוץ.

   

  בשבוע שעבר פרסם מכון מחקר בארה"ב תמונות לוויין של הבסיס שבו אירע הפיצוץ, סמוך לכפר בידגנה. בתמונות שפרסמה ISIS, קבוצת מחקר שבסיסה בוושינגטון, שבראשה עומד מומחה הגרעין האמריקני דייויד אולברייט, מלמדות שמרבית הבניינים במתקן הסגור נפגעו בצורה משמעותית, וכמה מהם נהרסו לחלוטין. חלק מההרס נובע מפיצוצים מבוקרים של בניינים וסילוק ההריסות,

  כמות גדולה של פסולת עדיין במקום.

   

  בתוך כך, ציטט אתמול העיתון האמריקני "לוס אנג'לס טיימס" מומחים שהעריכו כי מאחורי הפיצוץ עומדים שרותי הביון של ארה"ב. "זה נראה כמו סוג של מלחמה של המאה ה-21", אמר פטריק קלוסון, מומחה לאיראן ממכון מחקר בוושינגטון. "נראה שיש מערכה של התנקשויות ומלחמת סייבר, כמו גם מערכה של חבלה".

   

  בנוסף, צוטט איש מודיעין אמריקני לשעבר שהתייחס לאפשרות של חבלה אמריקנית בבסיס האיראני. "אנחנו ללא ספק עושים דברים כאלה", אמר ארט קלר, פקיד ב-CIA לשעבר שעסק באיראן. "זה פחות או יותר המטרה המוצהרת של היחידה - לעשות מה שאפשר כדי להאט את תוכנית הנשק להשמדה המונית של איראן".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הסיבה לא משנה. הפיצוץ ליד טהרן
  צילום: AP
  הקצין הבכיר שנהרג בפיצוץ. מוקדם
  מומלצים