שתף קטע נבחר

לאומי מבטל את "שני מיליון סיבות טובות"

הבנק הודיע על הפסקת תחרות הלייקים בין עמותות, אחרי שפעילי תנועת שלום עכשיו איימו לסגור את החשבונות שלהם בבנק בעקבות הכללת תנועת הימין "אם תרצו" בתחרות. לאומי: "רצינו בטוב, אך תחת זאת מצאנו את עצמנו בלבה של ביקורת ציבורית". אם תרצו: "בנק לאומי נכנע לסחטנות"

הלחץ והביקורת של פעילי שמאל עבדו: בנק לאומי מבטל את פרויקט "שני מיליון סיבות טובות" בעקבות ביקורת על הכללת עמותת הימין "אם תרצו" בתחרות הלייקים שיזם הבנק, בין עמותות שונות. מתוך שני מיליון השקלים שהבנק הבטיח לתרום לעמותות, כ-1.4 מיליון שקל ישמשו כעת לכיסוי הוצאות העמותות שהשתתפו בתחרות. 600 אלף השקלים הנותרים יופנו למיזמים ולפרויקטים שהבנק מעורב בהם בתחום החינוך, הקהילה והרווחה.

 

במים האחרונים, עמוד הפייסבוק של בנק לאומי נמלא בתגובות של גולשים זועמים ומנכ"ל תנועת שלום עכשיו יריב אופנהיימר קרא לבטל את החשבונות של הפעילים בבנק. המוחים טענו כי הבנק לא עמד בתקנון שלו שלא לכלול עמותה פוליטית בקמפיין.

 

במסגרת הפרויקט, שמשמש כקמפיין פרסומי לבנק זו השנה השנייה, מתחרות עמותות שונות על תשומת לב ציבורית ועל לייקים באמצעות סרטוני יוטיוב. 60 העמותות שיצברו את רוב הלייקים בתחרות אמורות היו לזכות בתרומות כספיות מהבנק בסכומים שונים: החל מ-225 אלף שקלים לעמותה שתגיע למקום הראשון, ועד 25 אלף שקלים לעמותות שיגיעו למקומות 60-10.

 

המגיבים טענו שאם תרצו היא עמותה בעלת אג'נדה פוליטית, והדבר מנוגד לתקנון הפעילות בו נכתב במפורש:"למען הסר ספק, הפרויקט אינו מיועד לעמותות בעלות מטרות פוליטיות, שינויים ברגולציה, פעולות למען רווחתו של אדם פרטי וכיוצ"ב".

 

גולשים רבים איימו לעזוב את הבנק אם מועמדותה של העמותה לא תיפסל. אופנהיימר כתב מכתב לבנק: "אני ורבים ממכרי המחזיקים חשבון בבנק לאומי, נעזוב את הבנק תוך מספר ימים, אם לא יוסר שמה של עמותת אם תרצו מרשימת העמותות המודות לקבלת הפרס. כמו כן נפעל באמצעים משפטיים על מנת לאלץ את הנהלת הבנק לכבד את תקנון התחרות אותו היא ניסחה". במקביל, נפתח גם עמוד פייסבוק בשם "שני מיליון סיבות לשנוא את את בנק לאומי".

 

לאומי: אנחנו תאגיד שקשוב לציבור

מהבנק נמסר: "פרויקט שני מיליון סיבות טובות, נולד מתוך צורך. בישראל פועלות עשרות אלפי עמותות. מרבית העמותות, שקמו ביזמת אנשים בעלי חוש אחריות חברתית, במטרה לסייע לנזקקים, במגוון עצום של נושאים, מתקשות להגיע לתודעת הקהל הרחב ולגייס את האמצעים הדרושים לקידום פעילותן.

 

"התפתחות הטכנולוגיה, ובעיקר המדיה החברתית, מאפשרת בשנים האחרונות חשיפה רחבה של רעיונות, באמצעים כספיים מוגבלים. לפני מספר שנים התנהלו לראשונה, בארה"ב, מספר פרויקטים הממנפים את המדיה החברתית למעורבות קהילתית. למדנו על פרויקטים אלה, וכשראינו כי הם הגדילו את החשיפה של העמותות החברתיות שהשתתפו בו, החלטנו לאמץ את המודל ולצאת עם פרויקט "מיליון סיבות טובות".

 

"מיליון סיבות טובות, שנולד אשתקד, זכה להצלחה והשיג את מטרתו. הפרויקט אפשר לעמותות קטנות ופחות מוכרות לחשוף את פעילותן הברוכה למאות אלפי גולשים, שהתרגשו עימן והצביעו עבורן. עמותות אלמוניות יחסית זכו לתמיכה גדולה, הן בכסף והן במתנדבים חדשים וחדורי מוטיבציה. בשל כך, החלטנו להמשיך בפרויקט גם השנה, ואף הכפלנו את סכום התרומה לשני מיליון שקלים.

 

"רצינו בטוב, אך תחת זאת מצאנו את עצמנו בלבה של ביקורת ציבורית, שפגעה גם בעמותות. מספר עמותות המשתתפות בפרויקט פנו אלינו באומרן כי האווירה שנוצרה סביב הפרויקט מעיבה עליהן, ואף מזיקה להן.

 

"כתאגיד הקשוב לדיאלוג עם הציבור הגענו למסקנה כי לעת הזו, המודל שאימצנו לא השיג את מטרתו. כיוון שכך, החלטנו שטוב נעשה אם בשלב זה נפסיק את הפרויקט, ובהמשך נבחן את דרך הפעולה הנכונה להשגת המטרות.

 

"בתוך כך נדגיש כי 139 העמותות אשר טרחו ופעלו במסגרת הפרויקט לא תסבולנה מנזקים. לכל עמותה יועבר סכום של 10,000 שקלים, שישמש לכיסוי הוצאותיה בפרויקט. את 600 אלף השקלים הנותרים יפנה לאומי למיזמים ולפרויקטים שבהם אנו מעורבים זה מכבר, לקידום החינוך, הקהילה והרווחה בישראל. בהקשר זה נציין כי תרומותיו של לאומי למטרות רבות ומגוונות בתחומי החינוך, הבריאות, הרווחה והקהילה, מסתכמות בכ-30 מיליון שקלים בשנה.

 

"כך או כך, מחויבותנו להמשיך ולהשקיע בקהילה ובטיפוחה לא תיפסק לרגע. מאז היווסדו לפני 110 שנים, טיפח לאומי מסורת של סיוע לקהילה ומעורבות חברתית. נסיק את המסקנות הנדרשות, נמשיך לסייע בדרכים אחרות ונמצא עוד דרכים רבות ומקוריות לעשות טוב".

 

אם תרצו: "בנק לאומי נכנע לסחטנות ואיומים"

מאז ההודעה מאשימים הארגונים זה את זה בביטול בקמפיין ובכך שהכספים לא יגיעו לעמותות הזקוקות להם. בתנועת "אם תרצו" טענו כי "מסע סתימת הפיות והאיומים הבריוניים של "שלום עכשיו" עשה את שלו. שוב הוכח שהשמאל הקיצוני מתמחה בסתמית הפיות של כל מי שלא מתיישר עם עמדותיו הסהרוריות".

  

בתנועה אמרו כי הם מצרים על כך שבנק לאומי "נכנע לאיומים ולסחטנות של "שלום עכשיו", וכי כתוצאה מכך נפגעו עמותות שעושות עבודת קודש. "יריב אופנהיימר ימשיך לקבל את משכורתו השמנה מהאיחוד האירופי בשעה שעמותות חברתיות יאלצו לקצץ את פעולותיהן" תקפו באם תרצו והודו "לעשרות אלפי האנשים שתמכו והובילו את התנועה למקום השני בתחרות". 

 

יו"ר התנועה רונן שובל, טען בשיחה עם ynet כי שלום עכשיו הטעו את הציבור וגרמו וכך גרמו לנזק לעמותות "עובדתית יש תנועות בדיוק כמו אם תרצו שמתחרות – כך תמצאו את איחוד תנועות הנוער הציוני, בתוכם הנוער העובד והלומד שנמצאים בכל הפגנת שמאל ובוז'י הרצוג מדבר בסרטון שלהם השתתפו בתחרות האלה כל מיני עמותות של הקרן החדשה וזה בסדר גמור", אמר שובל וטען כי התנועה עומדת בכל דרישות תקנון התחרות "התקנון אוסר פעילות של תנועות פוליטיות במובן המפלגתי, מה שאנחנו לא, ומציין במפורש עמותות ציוניות, שזה אנחנו".

 

"שלום עכשיו לא השתתפו כי ידעו שאין להם סיכוי לקבל תמיכה גורפת כמו שאנו זכינו לה, התמיכה הזו היא הניצחון שלנו" סיכם שובל.

 

מנגד משלום עכשיו, נמסר שהתנועה "מצטערת כי בשל התעקשות אם תרצו להישאר בתחרות למען הקהילה, נאלץ בנק לאומי לבטל את הפרויקט כולו, בתנועה הוסיפו ומרו כי ההחלטה הראשונית לאפשר לתנועת אם תרצו להשתתף בפרויקט "הייתה שגויה ושערורייתית" וכי במקום להסירם מייד, בנק לאומי נאלץ עתה לבטל את הפרויקט כליל. כן צויין כי "שלום עכשיו מודה לאלפי לקוחות הבנק ששלחו במהלך סוף השבוע למעלה מ-2900 פקסים ובהן דרישה להסיר את אם תרצו מהתחרות".

 

מנכ"ל התנועה יריב אופנהיימר ברך בשיחה עם ynet על הצעד "כלום חיכו להחלטה הסופית של הבנק, בסוף השבוע האפליקציה שהוקמה ושולחת פקסים לבנק קרסה ואני אישית קיבלתי פניות של עשרות שביקשו לפנות לבנק". אופנהיימר טען כי נעשה צעד חשוב לאחר ש"אם תרצו כמעט והצליחו לשים ידם על כספים למטרות חברתיות" וסיכם כי "הלחץ הציבורי מוכיח שהשכל הציבור יכול לנצח".

 

ויטה קיירס ואביאל מגנזי השתתפו בהכנת הכתבה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
בלי אם תרצו. קבוצת מחאה בפייסבוק
מומלצים