שתף קטע נבחר

צוות בין-משרדי מיוחד יפעל נגד הדרת נשים

משרדי הממשלה עושים יד אחת במאבק: המשרד לשירותי דת יבטיח שנשים יוכלו להספיד, משרד התחבורה יפתח "קו חם" לנשים שהוטרדו בתחבורה ציבורית, ונציבות שירות המדינה תפרסם הנחיות שימנעו הדרת נשים באירועים ממלכתיים

אחרי הדיבורים על "הדרת נשים" במרחב הציבורי – הגיע תור המעשים. בישיבה מיוחדת של ועדת השרים למעמד האשה הבוקר (יום ג') בעקבות גל "הדרת הנשים" – הוחלט על הקמת צוות בין-משרדי, שיציע לממשלה דרכים להתמודדות עם הדרת נשים במרחב הציבורי. המסקנות יוגשו לוועדת השרים לקידום מעמד האישה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בראש הצוות המיוחד תעמוד השרה לימור לבנת המכהנת כיו"ר הוועדה, או נציג מטעמה, לצד שר המדע דניאל הרשקוביץ ונציגים ממשרד התחבורה, המשרד לשירותי דת, משרדי הפנים, הביטחון והמשפטים, הרשות למעמד האישה, וכן תינתן נציגות למשטרה, לרבנות הראשית, לנציבות שירות המדינה ולארגוני הנשים. כן הוחלט ש"בצוות יהיה ייצוג הולם לנשים".

 

הפעילות הראשונית כוללת הוראה לנציבות שירות המדינה לפרסם הנחיות שימנעו הדרת נשים באירועים ממלכתיים מכל סוג. הוועדה אף הורתה למשרד לשירותי דת לפרסם תקנות מעודכנות לחברה קדישא ולמועצות הדתיות, שיבטיחו כי נשים יוכלו לשאת הספדים וללוות את יקיריהן שנפטרו בכל בתי העלמין בארץ.

 

משרד התחבורה הונחה להקים ולפרסם "קו חם" לפניית נשים המותקפות ומוטרדות בתחבורה הציבורית, והרשות למעמד האישה התבקשה לפתוח "קו חם" לכל תלונה בנושא של אפליה נגד נשים.

 

"פגיעה חמורה בעקרון השוויון"

בישיבה נטלו חלק כ-30 מוזמנים - נציגי רשויות הממשלה והגופים הרלוונטיים, ארגונים חברתיים, ארגוני נשים ועוד - שקיבלו סקירה מהגורמים השונים על ההחרפה באפליית נשים במגוון תחומים: החל מבתי העלמין, שברבים מהם נשים אינן מורשות לשאת הספדים, דרך פרשת המדרכות הנפרדות, וכלה באירועים ממלכתיים, בתחבורה הציבורית ועוד.

 

יו"ר ועדת השרים למעמד האישה, לימור לבנת, אמרה בפתח הישיבה כי אין מקום להקצנה בהדרת נשים, וכי זו "סותרת את עקרונות הדמוקרטיה ואת המסורת היהודית".

 

"החלטתי לשים קץ לתופעה", הוסיפה. "זה לא יהיה קל ולא יהיה פשוט. מדובר בפגיעה חמורה בעקרון השוויון, בחופש הביטוי של נשים ובכבודן – וזה לא מתאים לישראל 2011".

 

שר החינוך גדעון סער אמר כי "השאלה היא אם ישראל תישאר מדינה מתקדמת, ששומרת על זכויות הנשים – או שמא תהפוך למדינה שאנחנו לא מכירים ולא הכרנו". לדבריו, "ניתן לנקוט בפעולות מעשיות שיבטיחו את פעילות רשויות המדינה לפי אותן נורמות שאנחנו מאמינים בהן. זו לא רק אמירה מעשית, אלא גם ערכית".

 

השרים לא טרחו להגיע

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שנאלץ להתמודד בחודשים האחרונים עם הקצנה גוברת בעירו - בין היתר, בפרשת

המדרכות הנפרדות, קווי המהדרין ושיתוף נשים בפרסומי חוצות ובטקסים - אמר כי "עמדת העירייה נחרצת וברורה נגד כל אפשרות של הדרת נשים במרחב הציבורי". הוא התחייב לאכוף את העניין יחד עם המשטרה.

 

השרה לבנת העריכה כי הצוות יסיים את עבודתו בתוך 60-75 ימים, והביעה אכזבה מכך שרק שר אחד, גדעון סער, "השתתף בישיבת הוועדה, ולזמן קצר בלבד, כאשר על הפרק עומד נושא חשוב הנמצא בלב סדר היום הציבורי".

 

אתמול (יום ב') התבטאו נשיא המדינה וראש הממשלה בחריפות כנגד ההקצנה בהדרת הנשים. "במדינת ישראל אין מקום להדיר אף אדם", אמר נתניהו בטקס הממלכתי למאבק בסחר בבני אדם, "בוודאי לא חצי מהאוכלוסייה", והנשיא שמעון פרס התבטא כי "לאף גבר אין רשות להכריח אשה לשבת במקום שהוא קובע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משרד התחבורה הונחה להקים "קו חם". קווי מהדרין
צילום: עטא עוויסאת
"לשים קץ לתופעה". לימור לבנת
צילום: יועד כהן
מומלצים