שתף קטע נבחר

הרב רונצקי על תג מחיר: "בדרך למלחמת אחים"

הרב מצגר קרא "לנקוט ביד קשה נגד הפורעים", והרב הצבאי רפי פרץ קבע שפעולות תג מחיר מנוגדות להלכה. הרב אליקים לבנון: "יש אלימות מצד אותם צעירים קיצונים, ויש אלימות מצד הממשלה נגד מתיישבים שלווים"

לאחר אלימות המתנחלים הלילה – רבנים חוששים ממלחמת אחים. הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, מגנה היום (ג') בחריפות את אירועי הלילה האחרון בכביש 55, סמוך למאחז רמת גלעד – שם תקפו כ-300 מתנחלים, חלקם רעולי פנים, את מפקד חטיבת אפרים באמצעות בלוקים, ופצעו אותו ואת סגנו.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הרב הראשי קורא לרשויות החוק "לנקוט ביד קשה נגד הפורעים". לדבריו, "הפגיעה ברכוש צה"ל היא חילול השם נורא, וגזל הקדש מעם ישראל כולו. אין שום דבר המצדיק מעשה אלים שכזה, ובמיוחד כשהוא מכוון נגד צה"ל וחייליו, המוסרים נפשם על הגנת העם הארץ".

 

גם הרב הצבאי הראשי של צה"ל, תת אלוף רפי פרץ, גינה בתוקף את מה שהגדיר כ"פשעי נקם מכל סוג שהם". הרבצ"ר הבהיר כי אין לגלות סלחנות והבנה לפעולות מעין אלו, המעוררות מלחמות פנימיות מיותרות ומסכנות את "ההליכה המשותפת" בצה"ל, ופוגעות באושיות היסוד של מדינת ישראל כמדינה ריבונית.

 

הרב פרץ הוסיף וטען שפעולות תג מחיר אסורות גם מבחינה הלכתית - והוא מצפה שרבני הציונות הדתית יוקיעו זאת בכל פה.

 

"קו פרשת המים"

הרבצ"ר לשעבר אביחי רונצקי, קורא להנהגה הרבנית והחינוכית "לעשות חשבון נפש ביום שכזה, ולבדוק כיצד הגענו למצב בו עשרות רבות של צעירים בני המגזר נוהגים כאחרוני הפורעים ונוהגים בניגוד לרוח היהדות".

 

הרב רונצקי: "צעירים בני המגזר נוהגים כאחרוני הפורעים". חטיבת אפרים הלילה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
הרב רונצקי: "צעירים בני המגזר נוהגים כאחרוני הפורעים". חטיבת אפרים הלילה(צילום: יואב זיתון)

 

לדבריו, "אף שאנו לא מגבים בשום אופן פעילות כזו, על המדינה לבדוק כיצד להוריד את הלהבות, בנושא שעלול להביא בסופו של דבר למלחמת אחים".

 

הרב, המכהן גם כראש הישיבה באיתמר, אומר עוד כי "למעשה הזה אין תקדים והוא חמור ביותר. הפורעים היהודים העמידו בסכנת חיים את מח"ט אפרים – לוחם שמקדיש את חייו להגנה על בטחון ישראל, ובכלל זה על ציבור המתנחלים".

 

הרב רונצקי קרא למנהיגי ההתיישבות להתכנס ולטכס עצה כיצד ממשיכים מכאן והלאה, "שכן מדובר בקו פרשת מים שאין להתעלם ממנו".

 

איגוד ישיבות ההסדר פירסם גינוי להתפרעויות המתנחלים ולתקיפת מפקדי הגזרה. בהודעה שפרסמה הנהלת האיגוד נכתב: "כל עימות פיזי או מילולי עם צה"ל, מפקדיו וחייליו הוא חמור ביותר וראוי לכל גינוי... מי שעשה מעשים אלו פגע בבסיס החיים המשותפים של עם ישראל בארצו".

 

"זו אלימות וזו אלימות"

הרב אליקים לבנון, הרב האזורי לשומרון ורבה של אלון מורה, גינה את המתפרעים - אך גם את הממשלה. בדברים שאמר לאתר "כיפה", הוא האשים את הממשלה ב"אלימות באצטלה של דמוקרטיה". לדבריו, הוא מגנה את התנהלותה של כל ממשלת

ישראל והעומדים בראשה, שר הביטחון וראש הממשלה, "אשר מקשיחים עמדות וכתוצאה גורמים לכך שקיצונים עושים מעשים שלא יעשו. אין שום סיבה לאיים היום בפינוי מאחזים, כשבכל מקום יש אפשרות להגיע לפתרון.

 

"זו אלימות וזו אלימות. יש אלימות נגד יהודים מצד אותם צעירים קיצונים המשתוללים מעבר לכל פרופורציות, ויש אלימות של ממשלת ישראל נגד מתיישבים שקטים ושלווים". הא האשים את שר הביטחון שלדבריו, "מלבה אש. כשמאות צעירים חיים ב'היכון' וכל הזמן מקבלים הודעות על התרעות לפינויים... כל הציבור הזה כמרקחה. חיים באי שקט והכל בגלל גחמה של שר ביטחון בגלל מבנים שאני לא מבין למי הם מפריעים". עם זאת הדגיש הרב לבנון כי "אין שום עניין להתפרץ לבסיס צבאי. זה מזיק לכולנו, לעם ישראל, להתיישבות ולצה"ל. צה"ל יקר לכולנו וכולם יודעים זאת".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפצע הלילה. אל"מ רן כהנא
צילום: אפי שריר
צילום: אתר יפו 48
תג מחיר
צילום: אתר יפו 48
"חילול השם נורא". הרב מצגר
צילום: עידו בקר
צילום: צביקה טישלר
"לעשות חשבון נפש". הרב אביחי רונצקי
צילום: צביקה טישלר
הרב רפי פרץ
צילום: דובר צה"ל
מומלצים