שתף קטע נבחר

המסגד הוצת: "עוד יבעירו מלחמת דת בירושלים"

תושבי השכונה שבה הוצת הלילה מסגד נטוש מזהירים: "האנשים שהשחיתו אותו מעוררים את השנאה". ערבים בירושלים מאשימים את העירייה וממשלת ישראל

"זה מעשה של גזענים מכוערים". ברוח זו הגיבו תושבי השכונה הירושלמית, בה נמצא המסגד שניסו להצית הלילה (יום ד'). גם כתובות נאצה רוססו במקום, יממה לאחר המתקפה בבסיס חטיבת אפרים שבשומרון. "אלו אנשים משוגעים שיכולים להצית מלחמות דת בעיר. אני מקווה שהציבור הערבי מבין שזה מיעוט". כך אמר ל-ynet אלקיים, תושב העיר שמנהל עמותה ליד המבנה הנטוש.

 

עוד דיווחי חדשות ב-ynet:

הפחד מהלובי הימני משתק את קציני צה"ל

לנתניהו אין זמן לטקס הרוגי הכרמל

גשר המוגרבים נפתח עם כבאית צמודה

 

עשרות תושבים ערבים מירושלים הגיעו למסגד הנטוש וגינו את המעשה. עבד אל-מג'יד אגבריה ממוסד אל אקצה ששייך לפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, אמר ל-ynet: "אנחנו מטילים אחריות מלאה על ממשלת ישראל ועל כל גופיה. הם פגעו מספר פעמים במקומות הקדושים. חלק מהם סגרו אותם וחפרו במספר בתי קברות".

 

לדבריו, גם עיריית ירושלים שותפה למעשה בכך ש"הפכה את המסגד למחסן, ומנעה מאיתנו לשפץ אותו לפני עשר שנים. כל המעשים האלו מעודדים את הקיצונים להמשיך בשריפת המסגדים ולרסס אותם בכתובות גזעניות נגד הדת המוסלמית". אגבריה הזהיר כי מעשים כאלה "פוגעים בחצי מיליארד מוסלמים מכל רחבי העולם". 

   

חוסאם אלקודסי אמר ל-ynet: "הלב שלי נוטף דם על מה שקרה למסגד, אנשים כאלו לא מתביישים? עלינו לכבד את כל הדתות ולא צריך לערבב את הפוליטיקה בדת. זה יוביל לאינתיפאדה, לאווירה מאוד קשה ולעימותים בין שני הצדדים, ערבים ויהודים". אלקודסי אינו סבור שהמעשים יעברו בשתיקה. "צריך לנקוט צעדים נגד הגזענות והשנאה לערבים", הסביר. 

 

המסגד שהוצת ברחוב שטראוס (צילום: עומרי אפרים) (צילום: עומרי אפרים)
המסגד שהוצת ברחוב שטראוס(צילום: עומרי אפרים)

  

אשה חרדית שמתגוררת במקום הצהירה בצעקות: "אני מצדיקה את שריפת המסגד, כל עוד מפרקים את ההתנחלויות אז בטח שהמתנחלים יכעסו וימשיכו במעשיהם".

 

הרב יעקב לוי אמר ל-ynet: "אסור לעשות דבר כזה. אנחנו הרבנים מורים בפירוש: לא לשרוף אף מסגד". אך צעיר חרדי שעבר בסביבה אמר: "אני בעד שריפת המסגד, אפילו אם זה לא נטוש,  הערבים שרפו לנו בתי קברות, כמו קבר יוסף הצדיק, ואני גם בעד נקמה".

 

הוא סיפר שגם בעבר ניסו להצית את המסגד: "יש כאן הרבה חוליגנים". מנהל העמותה המליץ להציב מצלמות במקום, והבהיר: "המעשים האלה הם לא הדרך שלנו". באפל, תושב מזרח ירושלים שעובד בקרבת מקום, אמר: "יהודים וערבים יכולים לחיות יחד בעיר הזאת, אבל לא בצורה כזאת. אסור שאנשים שעשו את זה יסתובבו חופשיים ברחובות".

 

זו לא דרכו של העם היהודי

חיים, שמתגורר בסמוך, סיפר: "המסגד הזה נטוש, אף אחד לא ידע על קיומו עד עכשיו. האנשים שהשחיתו אותו מעוררים את השנאה בירושלים". גרשום סרגה שעובד בסמוך, אמר ל-ynet: "זו בושה, זו לא דרכו של העם היהודי. אסור לשכוח שלפני 70 שנה שרפו בתי כנסת שלנו. זה מפחיד כי כל מעשה כזה בירושלים יכול לייצר תבערה גדולה". 

 

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, בא למקום וגינה בחריפות את הצתת המסגד: "עלינו לגלות אפס סובלנות כלפי אלימות מכל סוג שהיא, ולהמשיך לשמור על הדו קיום בעיר".  

  

באירוע נוסף הלילה הוצתו שני כלי רכב בכפר דומא, מזרחית לשכם, ובמקום רוססה כתובת גרפיטי בעברית: "מצפה יצהר, ערבות הדדית". כלי רכב נוספים הוצתו בכפרים יאסוף מדרום לשכם וחארס ליד קלקיליה.   

 

בעקבות הארועים דורשת קואליציית ארגוני "שותפות שראקה", ארגונים חברתיים הנאבקים למען שוויון ושותפות יהודית-ערבית בישראל להכריז על שעת חירום: "לא יעלה על הדעת שכמעט מדי בוקר נקום אל השתוללות מסוכנת ומשולחת רסן נוספת של פעילי ימין קיצוני, שמסכנים את שלומם וחייהם של ערבים ופעילי שלום ושוויון בישראל. אנו חוששים, ומקווים כי משטרת ישראל שותפה לחשש, כי כתובות 'מוות לערבים' והצתות מסגדים, לא יסתיימו בכך, אלא עלולים חלילה להגיע לידי פגיעה ממשית בנפש. לא יעלה על הדעת שניאלץ להתעורר יום אחרי רצח שחלילה יקרה".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 14/12/2011 10:44

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, מורן אזולאי ויאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כתובות נאצה במסגד
צילום: AFP
"תג מחיר"
צילום: AFP
כוחות כיבוי אש במקום ההצתה
צילום: אסף אברס, כבאות והצלה ירושלים
עבד אל-מג'יד אגבריה
צילום: חסן שעלאן
המסגד הפך מחסן
צילום: חסן שעלאן
מומלצים