שתף קטע נבחר

ראש אכ"א: המפקד בצה"ל תמיד קודם לרב

"השיקול ההלכתי לא גובר על השיקול הפיקודי", אמרה האלופה אורנה ברביבאי בדיון בכנסת, וח"כ נסים זאב הציע לחיילים להשתמש באטמי אוזניים. ראש אכ"א התייחסה לנתוני ההשתמטות המאמירים: "הבושה נעלמה"

"שיקול דעת הלכתי לא יכול לגבור על שיקול דעת פיקודי", כך קבעה הבוקר (יום ד') ראש אגף כוח-אדם בצה"ל, האלופה אורנה ברביבאי, בהתייחסה לשירת נשים בצה"ל. לדבריה, "המפקד יודע שהוא צריך לקחת בחשבון גם את צורכי החייל הדתי שתחת פיקודו".

 

הדרת נשים - עוד דיווחים ב-ynet:

ארוע ברחובות בחסות ראש העיר: לגברים בלבד

ישי על הדרת נשים: אין לכם במה להתעסק?

הממשלה תבחן עונשים על הדרת נשים

 

ברביבאי הופיעה בפני ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, בעקבות הטענות המתרבות על הדרת נשים ובכלל זה גם בצבא. "אין מניעה ואין הדרה. יש קביעה של הרמטכ"ל שנשים ישירו בכל טקס ומעל לכל במה. אין איש בצה"ל שרשאי להגיד לאשה שהיא לא שרה", קבעה נחרצות.

 

עוד הוסיפה: "בכוונתנו להרחיב להקות צבאיות שמורכבות מנשים וגברים כאחד. הן ישירו בכל טקס תוך שמירה על ציביון ממלכתי ושמירה על רוח צה"ל". לצד זה, ציינה ברביבאי כי ההחלטה אם חייל יוכל לצאת מהאולם בזמן שירת אשה, תהיה נתונה לשיקול דעתו של המפקד: "המפקד שאחראי על הובלת כוח ונותן אישור לפתיחה באש, יוכל גם לעשות שיקול כזה. סמכותו של המפקד גוברת. לא יגבר שיקול דעת הלכתי על פני השיקול הפיקודי".

 

ח"כ נסים זאב (ש"ס) הציע בהקשר זה: "מי שלא רוצה לשמוע שירת נשים שפשוט לא יקשיב". לאחר מכן סיפר על רב שאמר לו כי הפתרון מבחינתו להימנע משמיעת שירת נשים הוא אטמי אוזניים. "אולי זה הפתרון", אמר.

 

הקלות הבלתי נסבלת של ההשתמטות

ברביבאי חשפה בפני הוועדה נתוני גיוס נמוכים מאוד. לדבריה, ב-2020 צפויים להתגייס לצה"ל רק 40 אחוז מהמועמדים לשירות, והסבירה כי הצהרת הדת בקרב נשים הפכה לערוץ השתמטות מצה"ל.

 

היא ציינה כי קיימת מגמת ירידה בפוטנציאל הגיוס. "בשנת 2011 - כל אזרח שני לא מתגייס. בשנת 2020 קיים צפי לכך שכ-60 אחוז מהמועמדים לא יתגייסו או יסיימו שירות מלא. 42 אחוז מהנשים לא מתגייסות. זה נתון מחפיר. לא יכול להיות שאחת משתי נשים לא יתגייסו לצבא, ואנחנו נעבור ליד זה. הנושא של אי-גיוס הולך ונעשה לגיטימי. הבושה נעלמה".

 

ברביבאי ציינה כי מספר הנשים שאינן מתגייסות ומשתמטות מטעמי דת, הולך וגדל. לדבריה, מועמדות לשירות עושות שימוש ציני בחוק ומצהירות שהן דתיות בזמן שהן לא. "אנחנו מרשים לעצמנו לאבד סדר גודל של 1,500 בנות בשעה שהן יכולות לתרום משמעותית. זה לא דבר של מה בכך. צריך לקדם חקיקה בנושא גיוס נשים. הקלות הבלתי נסבלת (של ההשתמטות, מ"א) מעודדת את זה".

 

ח"כ מירי רגב (ליכוד) ציינה כי לא ניתן לעבור לסדר היום נוכח הנתונים, והבטיחה שאם הוועדה לא תקדם הצעת חוק בנושא, היא תביא להצבעה במליאה הצעת חוק שנועדה לקבוע קריטריונים נוקשים להשתמטות.

 

יו"ר הוועדה, שאול מופז, אמר כי מדובר בנתונים מטרידים: "מה שיקרה הוא שהמיעוט ישרת. אנחנו חייבים להיות מעורבים יותר ולשנות את המגמה ואת המציאות הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברביבאי. דרוש שינוי חקיקה
צילום: יואב זיתון
מתגייסים. בקרוב: רק 40%
צילום: ירון ברנר
מומלצים