שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מי אתה נער הגבעות?
  נער הגבעות הוא מי שראה את ההורים שלו נשברים מול חיילים מפנים, הוא מי שהחליט שלא לשתוק בפעם הבאה - וחטף נבוט בעמונה, הוא מי שחי בעולם אידיאלי ללא פשרות, והוא בן 17. אם רק היינו יודעים לדבר איתם, הכל היה נראה אחרת

  במדינה שלנו החרדים לא מולידים, הם משריצים; המתנחלים עסוקים בזמנם הפנוי בתכנון עקירת עצי זית. החילונים מחפשים את עצמם, חשים ריקים ומעשנים סמים, ו"נוער הגבעות" הם טרוריסטים יהודים, נכון?

   

  עוד בערוץ היהדות - קראו:

   

  את תסמונת "אתה לא כמו כולם" כולנו מכירים. כשפוגשים את ה"אחר" פנים מול פנים, פתאום הוא לא כל-כך אחר. פתאום מתברר שהחרדי לבוש השחורים אוהב מוזיקת רוק, הדתיים מגלים בשירות הצבאי שלצדם יש חילונים ערכיים שסוחבים איתם את האלנוקה, והחיילים שעושים אבט"ש בהתנחלות מגלים שיש על מה לדבר עם המתנחלים סביב שולחן השבת.

   

  אבל השאלה היא מתי, מתי לאחרונה ראינו "נער גבעות"? כי "נוער הגבעות" זה "הם". ו"איתם" אין מה לדבר. הם "אחר" שאין גבול למה שמותר לומר עליו. אם רק היינו מכירים אותם – זה היה נראה אחרת.

   

  קווים לדמותו

  נער הגבעות הוא מי שפונה מביתו בניגוד לרצונו, וראה את ההורים שלו נשברים מול חיילים ושוטרים. הוא ראה אותם נגררים, פיזית, מביתם והתמונות נצרבו בזכרונו.

   

  נער הגבעות הוא מי ששמע כל-כך הרבה דעות סותרות בפרק זמן קצר, ולמד שלא להקשיב לרבנים, כי כשרב אחד עודד סירוב פקודה וחסימות כבישים למען הצלת הארץ, רב אחר אמר שזו פגיעה בעם; וכשרב אחד אמר לעשות "פנים אל פנים" ולהתפנות מהבית בשירה וריקודים, רב אחר אמר להיאבק והשווה את החיילים לגנבים הבאים למעשה גזילה.

   

  נער הגבעות הוא מי שראה חיילים יושבים בדשא ביתו בגוש קטיף וצוחקים. הוא מי שראה את בית הכנסת של נווה דקלים, שבו משפחתו התפללה שנים, ואשר ברחבה הגדולה שלו הוא וחבריו היו נוסעים באופניים, נשרף ומנופץ על-ידי הפלסטינים, רגעים ספורים לאחר הפינוי. 

   

  נער הגבעות הוא מי שהאמין לרבנים הרבים שדיברו על מסיבת ההודיה שתתרחש כשתתבטל "גזירת הגירוש" תכף, בעוד רגע. רק סבלנות. הוא חיכה משום ש"היה לא תהיה" אך נס לא הגיע, להפך. בימים בודדים הספיקו להפוך הכל לעיי חורבות.

   

  נער הגבעות הוא מי שראה בעצמונה כיצד רוקדים ושרים עם החיילים, וגמלה ההחלטה בליבו שבפעם הבאה זה לא יעבור בקלות, בפעם הבאה תהיה עמונה.

   

  נער הגבעות הוא זה שחטף נבוט, ולא אחד, בעמונה. הוא מי שגדל ללמוד שכששוטרים וחיילים באים, הם באים נגדו.

   

  נער הגבעות הוא מי שראה בכותרות שצריך לירות בו כמו במחבלים ואין לו זכות לחיות. הוא יודע שכל ראיון לתקשורת יצבע אותו בצבע של טרור. מצלמות רבותיי בחוץ.

   

  נער הגבעות מושפע מתורת רבי נחמן מברסלב והמונחים שבהם הוא מדבר: סטרא אחרא, גויים, מלכות הרשעה ו"הן עם לבדד ישכון". הוא קורא שעם האמת צריך ללכת עד הסוף ושאסור לתת ל"מניעות" בדרך להפריע, גם אם הן באות מהמשפחה.

   

  נער הגבעות רוצה מדינה יהודית על-פי התורה וההלכה, ושונא פוליטיקה ופשרות, כי אם משהו נכון הוא נכון - ואין חכמות. הוא חי בתחושה של אידיאל.

   

  נער הגבעות נוסע בטרמפים ולבוש ג'ינס וחולצת שאנטי דקיקה, ציציות תכלת ארוכות, פאות עצומות וכיפה ששוליה כבר פרומים. הגבעות הן המקום היחיד במדינה שבו לא שופטים אותו, ובו אפשר לשיר ביחד ולחבק.

   

  נער הגבעות הוא, לעיתים קרובות, הבן של ההורים המפד"לניקים, הדתיים לאומיים שגרים ברעננה, פתח תקווה, כפר סבא וגבעת שמואל. אבא שלו לחם ביום כיפור ובשלום הגליל - זה אחד ממשפחה שמרד במסגרת ויתר אחיו משרתים בקרבי .

   

  נער הגבעות יכול להיות הבן של השכן שנפלט מכמה מסגרות, ובנוסף לכל שידרו לו שהצלחה לא תצא ממנו. אז במקום ללכת לזולה הוא הלך לגבעה בשומרון. הוא הבן של השכן שהתנגד לכיבוש, סירב פקודה לשרת בשטחים וכיום מפגין בנעלין, רק הפוך.

   

  לנער הגבעות יש מור"קים משלו, תחביבים משלו והרבה צדקת הדרך. ובעיקר, נער הגבעות הוא מי שגילו הממוצע הוא 17.

   

  פסיכולוגיה במקום פוליטיקה

  הקווים האדומים שנחצו בחטמ"ר אפרים הם עדות לכך שמשהו רע מתרחש, שאף אחד לא רואה בנערי הגבעות נערים פרטיים, אלא "הם" אחד גדול. עבורם
  הצבא הוא עדיין "צבא הגירוש". ועבור הצבע הנערים הם עדיין "טרוריסטים יהודים".

   

  האם השיח הזה ישתנה? האם תדמית בכלל ניתן לשנות? האם אפשר לדבר כאן לא רק פוליטיקה אלא גם פסיכולוגיה, ולהבין כבר שגוש קטיף היא טראומה ציבורית עבור הציונות הדתית ואסור לטאטא אותה.

   

  נכון, אנחנו צודקים. הם חצו קו אדום, ומי שעשה את המעשה ראוי שייענש, אבל פעם אחת בואו נהיה חכמים ולא צודקים, ונחשוב על איך מנמיכים את גובה הלהבות, ואיך ניתן יהיה בעוד שנה, או אולי יותר, נוכל לדבר עם נוער הגבעות בגובה העיניים – ולא מאחורי פנים מכוסות.

   

  • אריאל שלם הוא צוער בקורס קצינים, שבעבר היה "נער גבעות". הוא נעצר בשל חסימות כבישים ובתקופת ההתנתקות שהה בגוש קטיף. שמו האמיתי שמור במערכת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נדיה מטר
  נערי הגבעות. להכיר אותם
  צילום: נדיה מטר
  חטמ"ר אפרים. בסיס שהותקף
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים