שתף קטע נבחר

אולמרט מזהיר: עוד יישפך פה דם

"במצב בו אין גבולות ולא ברור מה מותר ומה אסור, נוצרת מציאות בלתי מתקבלת על הדעת שבה מתקיפים את חיילי צה"ל", טען ראש הממשלה לשעבר. בהקשר למחאה החברתית התוודה: "התרגשתי", וסיפר כי בסופר-מרקט הוא פוגש אנשים מוטרדים

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, מתח הבוקר (יום ו') ביקורת חריפה על ממשלת נתניהו-ברק, ויצא נגד מדיניותה בשטחים, במישור המדיני מול הפלסטינים וכן בנושא האיראני. הוא הזהיר: "תג מחיר נמשך כבר חודשים. מה עשה מי שמופקד על שלטון החוק לפני חודשיים? הרי כל מי שראה את זה, יכול היה להגיד - זה יגיע לזה. אם עכשיו זה לא ייעצר בדרך שלא יכולה להיות איתה שום פשרה, עוד חודשיים נראה דברים חמורים לאין ערוך. אולי יישפך דם".

 

עוד דיווחי חדשות ב-ynet:

שר החוץ הטורקי: הורדנו את ישראל על הברכיים

מקורבו של בקר חוזר לצה"ל: מינוי תמוה ביותר

שכניו של תא"ל ניצן אלון: הצדק ניצח  

 

בארוע של "אסכולות" מטעם האוניברסיטה הפתוחה שהתקיים במוזיאון תל אביב, אמר אולמרט: "חלק מהציבור במדינה הרגיש שלבו נקרע כששמע על ההתקפה על חיילי צה"ל. החיילים שם כדי להילחם באויב, אבל עכשיו האויב הוא אזרחי מדינת שיראל. אז מה אתה עושה? נלחם או לא נלחם? זו מציאות בלתי מתקבלת על הדעת, שנובעת ממצב בו אין גבולות, לא ברור מה מותר ומה אסור. יש מהומה ואנחנו מאבדים שליטה על דברים".

 

"כשאין גבול - מתקיפים את חיילי צה"ל". חטיבת אפרים השבוע (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
"כשאין גבול - מתקיפים את חיילי צה"ל". חטיבת אפרים השבוע(צילום: יואב זיתון)
 

הוא הסביר ש"אנחנו מדינה בלי גבולות בשום תחום, בתרבות הדיבור שלנו, בהתנהלות הציבורית שלנו, בנהיגה בכבישים. כשאין גבולות, אז מותר לפרוץ למחנה צבאי בשטח שלא ברור אם הוא במדינה או לא, ואם החוק חל עליו, וכן להתקיף את חיילי צה"ל, ולדעת שחוץ מכמה אמירות שחוקות שנועדו להפיס את דעת הקהל לא יקרה שום דבר". 

 

הוא השווה בין מהלכים שנקט כראש ממשלה, ובין מדיניותה של הממשלה הנוכחית: "ערב הבחירות ב-2006 פיננו את עמונה. זה אירוע מכאיב מאוד וקשה, שהתבצע חודש לפני הבחירות ולא חודש אחריהן. כך העברנו מסר לעם ישראל מה הכיוון שאנחנו פונים אליו".

 

לדבריו, "ההיפרדות מהפלסטינים יותר חשובה בעיני מכל דבר אחר. היינו קרובים להגיע לזה. לא חשוב מה קרה כשהתפטרתי, העובדה היא שהיינו מאוד קרובים להסכם. אם הייתי מביא את תוכנית השלום שהצגתי להכרעת העם, למעלה מ-50% היו מקבלים אותה". 

 

"כמעט חתמנו". אולמרט במוזאון תל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"כמעט חתמנו". אולמרט במוזאון תל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

אולמרט טען כי לישראל אין אסטרטגיה במשא ומתן לשלום. "יש אסטרטגיה שרק מחפשת דרך להוכיח שאי אפשר לקיים אותו. זו המכשלה הגדולה ביותר שמשפיעה בסופו של דבר על עתידה של המדינה יותר מכל גורם אחר שקיים בזירה". עוד הבהיר: "דבר אחד שמאיים על קיומה של המדינה ואופי קיומה, הוא העובדה שאנחנו צועדים אחורה בהגשמת היעד - השגת הסדר שלום - שמקובל עלינו, על הפלסטינים ועל הקהילה הבינלאומית".

  

הוא סיפר על תחושותיו נוכח המחאה החברתית ששטפה את ישראל בקיץ: "התרגשתי. המחאה הייתה צודקת. ממשלת ישראל לא עשתה שום דבר כדי ללכת לקראת שינוי סדרי עדיפויות כפי שהיא צריכה. זאת כיוון שהיא פוחדת להתמודד עם השאלה איך מקצים יותר כסף למה שאנחנו צריכים בחינוך, בפתרון המצוקה החברתית". הוא טען כי אין מנוס מקיצוץ תקציב הביטחון, ו"אפשר לקצץ משמעותית, במילארדי שקלים מבלי לפגוע בצרכי הביטחון. אני לא שייך לאלו ששומעים בטחון ועומדים דום, ומוכנים להזרים את כל המשאבים גם שאין צורך בכך. לא צריך זמן בשביל זה ולא דיונים בלתי נגמרים, תרבות הדיונים הבלתי פוסקת היא חלק מחולשת השלטון כרגע".

 

אולמרט מתח ביקורת על התנהלות הדיון הציבורי בנושא הגרעין, וטען: "אנחנו לא יודעים לשתוק. יוצרים סוג של ענן כבד שמרחף מעלינו שלא לצורך". הוא כיוון אצבע מאשימה לעבר שר הביטחון, באומרו כי מי שמלבה את הדיון יום יום, הוא גם זה שמכריז על הקמת זרוע אסטרטגית לפעולות עומק. "מה אדם ממוצע ששומע דבר כזה צריך לחשוב"? הוא הבהיר כי "לא מדינת ישראל צריכה להנהיג את המערכה הזאת. היא צריכה לשתוק ולפעול בדרכים מתוחכמות".

 

על זמנו הפנוי כיום סיפר אולמרט: "שומרים עלי פחות אז אני יכול ללכת ל'רמי לוי', 'מגה' או 'שופרסל'. אני מרגיש לצערי תחושה של מוטרדות. אנחנו מדינה חזקה אבל לא קל להתמודד עם מדינות ערב. לריב עם כל אירופה, אמריקה ואסיה זו לא חוכמה מדינית עילאית. אפשר לעשות את זה אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. אין גבולות בהתנהלות הציבורית
צילום: מוטי קמחי
פינוי עמונה. לפני הבחירות
צילום: עודד בלילטי, איי פי
מומלצים