שתף קטע נבחר

האשה שסירבה להדרה באוטובוס תעיד בממשלה

טניה רוזנבליט, שסיפרה על האירוע הקשה באשדוד, תעיד אצל הצוות הבין-משרדי לטיפול בהדרת נשים. החרדים מדווחים על קווים שפועלים מתוך "הבנות", באגד מתעקשים: לנהגים אסור להתערב. במקרה המדובר היה "פרץ אלימות בלתי מרוסן", אז איך המשטרה מסבירה שאיש לא נעצר?

האש שהציתה טניה רוזנבליט באשדוד חושפת עוד ממה שכנראה מנסים להסתיר: כמעט בשקט פועלים כבר חמש שנים קווים "חרדיים" שהפכו ברבות הימים לנפרדים באשדוד. בעקבות פרסום סיפורה של האשה שסירבה לעבור מקום באוטובוס, היא תזומן להעיד בפני הצוות הבין-משרדי, בראשות השרה לימור לבנת, שאמור לגבש תוכנית פעולה לממשלה להתמודדות עם תופעת הדרת נשים מהמרחב הציבורי.

 

דיווחים נוספים בחדשות ynet:

שר התחבורה: נחקור אפליית נשים באוטובוס

ישי על הדרת נשים: אין לכם במה להתעסק?

הממשלה תבחן עונשים על הדרת נשים

אירוע ברחובות בחסות ראש העיר: ללא נשים

 

בצהריים (יום א') התקשרה השרה לבנת לרוזנבליט ואמרה לה: "אני גאה בך על עמידתך האיתנה על עקרונותייך. עשית דבר חשוב וזה לא משנה אם התכוונת או לא. מה שחשוב הוא שהצבת את ההתנהגות המבישה והחמורה של אותה קבוצת אנשים בראש סדר היום הציבורי. אני מחזקת את ידייך, הבאת בהתנהגותך המון כבוד לנו הנשים".

 

"התנהגות מבישה וחמורה" (צילום: טניה רוזנבליט) (צילום: טניה רוזנבליט)
"התנהגות מבישה וחמורה"(צילום: טניה רוזנבליט)

 

"קווי המהדרין" המדוברים הם 450 לירושלים, 350 לבני ברק, 85 שהוא קו פנימי בתוך אשדוד ונוסע רק בשכונות החרדיות בעיר. הקווים שייכים לחברת אגד תעבורה,

ולדברי גורמים חרדיים מדובר במעין "סידור" שפועל כך זמן רב בהסכמת המעורבים בעניין.

 

דובר אגד, רון רטנר, מסר בתגובה כי כחברה שמפעילה שירות תחבורה ציבורית, היא אינה עוסקת בסדרי הישיבה באוטובוס. זאת גם נוכח העובדה שלפני מספר חודשים פרסמו חרדים מודעות בעיתונות החרדית לפיהן חברת אגד מבטיחה כי כל הקווים בעיר יהיו נפרדים לחלוטין, בהוראת החברה. המודעות פורסמו תחת לוגו של חברת אגד, אך בחברה מיהרו להתנער מהן וטענו כי אין מדיניות כזו.

 

אגד לנהגים: התרכזו בנהיגה

רטנר הדגיש: "ישנן קבוצות אוכלוסייה המעדיפות לשבת בנפרד על רקע אמונתן ובבג"ץ שניתן לפני כשנה בנושא, נקבע כי הסדר זה אינו מחייב את יתר הנוסעים. אגד מקפידה לפעול על פי החלטת בג"ץ ומנחה את הנהגים להתרכז בנהיגה ולהימנע מלהתערב בהסדר זה, למעט מקרים כמו זה של טניה רוזנבליט, בהם מופרע הסדר הציבורי או מתגלה חשש המצריך טיפול מצד גורמי אכיפת החוק".

 

לדבריו, "מדובר באירוע חמור בו ניסה קומץ חרדי לכפות בגסות ובאלימות את אורח חייו על האחר. הנהג, כמו הנוסעת, נותרו חסרי אונים ומושפלים נוכח פרץ האלימות הבלתי מרוסן. נהג האוטובוס התנהג כמצופה מנהג ברכב ציבורי והזמין משטרה כשהבין שאין ביכולתו להשתלט על המהומה באוטובוס". הוא שיבח את התנהגותה של רוזנבליט וקרא לה להגיש תלונה למחלקת פניות הציבור של אגד כדי שזו תערוך בירור מקיף של נסיבות המקרה.

 

המקרה נגמר ברוח טובה, טענו במשטרה. איש לא נעצר (צילום: טניה רוזנבליט) (צילום: טניה רוזנבליט)
המקרה נגמר ברוח טובה, טענו במשטרה. איש לא נעצר(צילום: טניה רוזנבליט)
 

למרות זאת, גורם חרדי באשדוד הסביר: "קווים 450 ו-350 שנוסעים לירושלים ולבני ברק, ויוצאים מהשכונות החרדיות באשדוד, הם נפרדים. בקווים הללו הגברים מקדימה והנשים מאחורה. אם מגיע אב עם בנותיו הוא יכול למשל לשבת באמצע. אבל מי שרוצה לנסוע בתחבורה מעורבת בקווים רגילים, יכול לעלות על אוטובוסים שיוצאים מהתחנה המרכזית ואין בהם חרדים".

 

הרמוניה מוחלטת או עיר מתחרדת?

לדבריו, הדבר נעשה בהבנה. "לא יצאנו בקריאות, אין שוטרים מטעמנו שבודקים את ההפרדה, אבל עובדה שזה קיים, וזה קורה כך כבר הרבה זמן. לא היו בעיות למעט כמה מקרים מאוד זניחים". גם לגבי הקו הפנימי 85 שנוסע בין השכונות החרדיות, "יש הבנה מוחלטת בציבור שהגברים מקדימה והנשים מאחורה".

 

גורם חרדי אחר בעיר סיפר כי בניגוד למתרחש בערים אחרות, "הקווים הללו מתווספים לקווים אחרים שנוסעים לירושלים ולבני ברק. מה שמייחד את העיר הזו הוא העובדה שהחרדים חיים פה בהרמוניה מוחלטת עם הציבור החילוני".

 

שמוליק דואק, פעיל ציבור באשדוד, סבור אחרת: "ההפרדה באוטובוסים היא רק ביטוי אחד לניסיונות ההשתלטות החרדית בעיר. זה מגיע לצערי הרב גם לתחומים אחרים". בדבריו כיוון לניסיונם של החרדים לכפות אורח חיים דומה על כלל תושבי העיר.  בעלי עסקים בעיר מאוימים שלא לפתוח את עסקיהם בשבת. במתחם הסטאר סנטר החנויות היו פתוחות בשבת וכעת מחצית מהן כבר סגורות". הוא אף מתאר הגירה של חרדים לתחומי אשדוד וההשפעה שלהם על חלקים נרחבים בעיר - ניכרת. "עוד ועוד אזורים הופכים לחרדיים. מצער אותי שאין פעילות נגדית של גורמים עירוניים למניעת התופעות הללו".

 

גורם חרדי: "היא רצתה ליצור פרובוקציה"

בסוף השבוע תיארה טניה רוזנבליט ניסיון שלה לעלות לאוטובוס מהדרין. במשך דקות היא סבלה מהטרדות וניסיונות של חרדים לגרום לה לעבור לחלקו האחורי של האוטובוס, וגם שוטר הוזעק למקום בעקבות פנייתו של הנהג.

 

"אני מכיר היטב את הפרובוקציה שהייתה שם, עודכנו בכך", טען גורם חרדי.

 "היא עלתה מלכתחילה כדי ליצור פרובוקציה, היא יודעת שכך פועל הקו הזה אבל היא התחילה להתווכח ואפילו איימה להתפשט ולנקוט בעוד צעדים שמנוגדים לתפיסה שלנו". רוזנבליט, מצדה, תיארה זאת באופן שונה לחלוטין.

 

ממשטרת לכיש נמסר בתגובה כי השוטר שהגיע למקום שוחח עם טניה רוזנבליט ועם הנוסעים האחרים, "בשום שלב השוטר לא אמר לנוסעת לעבור לספסל אחורי, והאירוע הסתיים ברוח טובה. לא הוגשה תלונה בנושא".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סירבה להתקפל לאחור. רוזנבליט
צילום: צביקה טישלר
"קווי מהדרין". גם באשדוד
צילום: עטא עוויסאת
הוראות: כך תשב באוטובוס
באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה
מומלצים